Potichu vyšly GeForce GTX 1650 s GDDR6. Nej grafika bez šestipinu?

Gigabyte bez ohlášení uvedl karty GeForce GTX 1650 s pamětí GDDR6 místo GDDR5. Mají ale nižší takty GPU

V oblasti grafických karet, které se vejdou do 75 W spotřeby, je dnes pořád nejrychlejší GeForce GTX 1650, protože model Super zvýšil TDP na 100 W. Tato úspornější 75W verze GeForce GTX 1650 nyní ale dostává novou verzi, která se od původního modelu liší použitím pamětí GDDR6 místo GDDR5. Má tak vyšší propustnost, ovšem i jednu nevýhodu. Nvidia totiž z nějakého důvodu snížila takt GPU, takže tato karta bude kompromis.

Uvedení těchto grafik pro desktop Nvidia oficiálně neohlásila (možnost pamětí GDDR6 ohlásila jen u mobilní verze GTX 1650). Ale firma Gigabyte tyto grafiky uvedla na trh, čímž potvrdila, že existují, a rovnou tím prozradila specifikace. Před časem se také objevila informace také o kartách GeForce GTX 1650 s pamětí GDDR6 od MSI, takže je bude eventuálně asi nabízet více výrobců.

GeForce GTX 1650 ve verzi s paměťmi GDDR6 má stále čip TU117 (zatímco GTX 1650 Super je postavená na ořezaném TU116) s 896 stream procesory, GPU tedy nemá všechny jednotky aktivní, stejně jako u původní verze. Jak už ale bylo řečeno dříve, karta má z neznámého důvodu pomalejší frekvence. Neznáme sice základní takt, ale podle webu Gigybte snížila Nvidia boostovou frekvenci z 1665 u verze s GDDR5 na jen 1590 MHz, tedy o 4,5 %.

Specifikace pro GDDR6 verzi GeForce GTX 1650 (model Gigabyte GeForce GTX 1650 D6 OC 4G)

Paměti GDDR6 mají kapacitu 4 GB a běží na efektivní frekvenci 12,0 GHz, což dává o 50 % lepší propustnost 192 GB/s (sběrnice je 128bitová) proti původnímu modelu. Toto může dost pomoci zejména ve vysokých rozlišeních. Je asi teoreticky možné, že Nvidia si právě proto mohla dovolit snížit takty GPU – že zpomalila GPU akorát tak, aby výkon karty v průměru zůstal stejný. Ovšem o tom, jak se tato kofigurace ve hrách zachová, bude lépe mluvit až po příchodu recenzí.

Vzhledem ke snížení taktů by snad tato karta pořád měla mít 75W TDP a umožňovat provoz s napájením jen ze slotu PCI Express. Gigabyte publikoval zatím dvě karty (poznáte je podle „D6“ v názvu), které jsou obě zrovna přetaktované. Karta GeForce GTX 1650 D6 Windforce OC 4G (GV-N1656WF2OC-4GD) má dvojventilátorový chladič a takt boostu zvýšený na 1710 MHz (je to opět méně, než má GDDR5 edice), ale používá přídavné napájení šestipinem.

GeForce GTX 1650 D6 Windforce OC 4G

Ovšem druhý model s jednoventilátorovým chladičem označený GeForce GTX 1650 D6 OC 4G (GV-N1656OC-4GD) už je zřejmě opravu bez přídavného napájení (a má stále mírný OC, boost je 1635 MHz). Všimněte si jinak, že kromě D6 v názvu mají také karty s GDDR6 od Gigabyte číslo 1656 ve svém kódu, to je další znak, podle kterého se dají poznat.

GeForce GTX 1650 D6 OC 4G

Pokud příliš neutrpí snížením frekvencí GPU, mohla by teda tato karta být novou nejlepší volbou pro PC, v nichž potřebujete grafiku bez přídavného napájení. Ovšem i verze s šestpinovým konektorem by možná mohly být zajímavé pro změnu do levných herních PC. Bude u nich totiž do značné míry odstraněn bottleneck v paměťové propustnosti a tudíž by měly vznikat dobré přínosy při přetočení frekvence GPU, zatímco normálně by taktování GPU na krev přinášelo omezené bonusy (i když popravdě nevím, zda má čip TU117 nějaké velké rezervy).


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Make Nvidia Green Again. MSI uvádí speciální RTX 4060 NV Edition

Pokud se fandové Nvidie chtějí vzhledem počítače viditelně přihlásit ke své značce, mohou pořídit referenční grafiku Founders Edition s charakteristickým designem. Ten se nicméně hodí do dnešních chladně černobílých, šedých a černých sestav, které barví jenom RGB LED. Pokud se vám ale zdá, že dřív byla tráva GeForce zelenější, MSI teď chystá grafiku, která přinese opět design v tradičních výrazných barvách Nvidie, dnes až nostalgicky působící. Celý článok „Make Nvidia Green Again. MSI uvádí speciální RTX 4060 NV Edition“ »

 •  
 •  
 •  

Nvidia Blackwell: stejně jednotek, víc IPC. Výkon prý o 70 % lepší

Na novou generaci grafik Nvidia se tentokrát zřejmě bude čekat o něco déle, protože podle (oficiální) roadmapy Nvidie je plánovaná až na rok 2025 místo na podzim 2024. Přesto se ale začínají objevovat informace o těchto chystaných GPU, která budou mít jak ve výpočetní, tak v herní oblasti architekturu Blackwell. A dokonce i predikce výkonu, který by měla přinést oproti současné generaci grafik GeForce. Celý článok „Nvidia Blackwell: stejně jednotek, víc IPC. Výkon prý o 70 % lepší“ »

 •  
 •  
 •  

Cinebench má novou verzi 2024. Testuje už i grafické karty

Nezdá se to, ale už jsou to skoro tři roky, co vyšel benchmark Cinebench R23 (číslo verze tehdy nesedělo s rokem vydání), což byla mimo jiné první verze tohoto populárního testu podporující tehdy nové procesory ARM od Applu. Nyní přichází nová generace tohoto populárního testu nazvaná Cinebench 2024, která ho posouvá dále, je ještě multiplatformnější a také nově testuje i výkon GPU, s nimiž už také umí renderovat. Celý článok „Cinebench má novou verzi 2024. Testuje už i grafické karty“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *