Potichu vyšly GeForce GTX 1650 s GDDR6. Nej grafika bez šestipinu?

Gigabyte bez ohlášení uvedl karty GeForce GTX 1650 s pamětí GDDR6 místo GDDR5. Mají ale nižší takty GPU

V oblasti grafických karet, které se vejdou do 75 W spotřeby, je dnes pořád nejrychlejší GeForce GTX 1650, protože model Super zvýšil TDP na 100 W. Tato úspornější 75W verze GeForce GTX 1650 nyní ale dostává novou verzi, která se od původního modelu liší použitím pamětí GDDR6 místo GDDR5. Má tak vyšší propustnost, ovšem i jednu nevýhodu. Nvidia totiž z nějakého důvodu snížila takt GPU, takže tato karta bude kompromis.

Uvedení těchto grafik pro desktop Nvidia oficiálně neohlásila (možnost pamětí GDDR6 ohlásila jen u mobilní verze GTX 1650). Ale firma Gigabyte tyto grafiky uvedla na trh, čímž potvrdila, že existují, a rovnou tím prozradila specifikace. Před časem se také objevila informace také o kartách GeForce GTX 1650 s pamětí GDDR6 od MSI, takže je bude eventuálně asi nabízet více výrobců.

GeForce GTX 1650 ve verzi s paměťmi GDDR6 má stále čip TU117 (zatímco GTX 1650 Super je postavená na ořezaném TU116) s 896 stream procesory, GPU tedy nemá všechny jednotky aktivní, stejně jako u původní verze. Jak už ale bylo řečeno dříve, karta má z neznámého důvodu pomalejší frekvence. Neznáme sice základní takt, ale podle webu Gigybte snížila Nvidia boostovou frekvenci z 1665 u verze s GDDR5 na jen 1590 MHz, tedy o 4,5 %.

Specifikace pro GDDR6 verzi GeForce GTX 1650 (model Gigabyte GeForce GTX 1650 D6 OC 4G)

Paměti GDDR6 mají kapacitu 4 GB a běží na efektivní frekvenci 12,0 GHz, což dává o 50 % lepší propustnost 192 GB/s (sběrnice je 128bitová) proti původnímu modelu. Toto může dost pomoci zejména ve vysokých rozlišeních. Je asi teoreticky možné, že Nvidia si právě proto mohla dovolit snížit takty GPU – že zpomalila GPU akorát tak, aby výkon karty v průměru zůstal stejný. Ovšem o tom, jak se tato kofigurace ve hrách zachová, bude lépe mluvit až po příchodu recenzí.

Vzhledem ke snížení taktů by snad tato karta pořád měla mít 75W TDP a umožňovat provoz s napájením jen ze slotu PCI Express. Gigabyte publikoval zatím dvě karty (poznáte je podle „D6“ v názvu), které jsou obě zrovna přetaktované. Karta GeForce GTX 1650 D6 Windforce OC 4G (GV-N1656WF2OC-4GD) má dvojventilátorový chladič a takt boostu zvýšený na 1710 MHz (je to opět méně, než má GDDR5 edice), ale používá přídavné napájení šestipinem.

GeForce GTX 1650 D6 Windforce OC 4G

Ovšem druhý model s jednoventilátorovým chladičem označený GeForce GTX 1650 D6 OC 4G (GV-N1656OC-4GD) už je zřejmě opravu bez přídavného napájení (a má stále mírný OC, boost je 1635 MHz). Všimněte si jinak, že kromě D6 v názvu mají také karty s GDDR6 od Gigabyte číslo 1656 ve svém kódu, to je další znak, podle kterého se dají poznat.

GeForce GTX 1650 D6 OC 4G

Pokud příliš neutrpí snížením frekvencí GPU, mohla by teda tato karta být novou nejlepší volbou pro PC, v nichž potřebujete grafiku bez přídavného napájení. Ovšem i verze s šestpinovým konektorem by možná mohly být zajímavé pro změnu do levných herních PC. Bude u nich totiž do značné míry odstraněn bottleneck v paměťové propustnosti a tudíž by měly vznikat dobré přínosy při přetočení frekvence GPU, zatímco normálně by taktování GPU na krev přinášelo omezené bonusy (i když popravdě nevím, zda má čip TU117 nějaké velké rezervy).


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nvidia uvádí DLSS 3 s generováním snímků navíc. Jak to funguje?

V úterý představila Nvidia dlouho vyhlížené nové grafiky GeForce s architekturou Ada Lovelace a 4nm výrobním procesem. Slibuje u nich nárůsty výkonu ve výši až „2–4ד. Jde samozřejmě jen o oficiální benchmarky, takže je asi na místě opatrnost. Zdá se, že ty největší nárůsty jsou totiž dílem upscalingu DLSS. Nvidia totiž speciálně pro GeForce RTX 4000 uvádí jeho novou generaci DLSS 3. Ta je schopná masivního zvýšení FPS, ale má to háčky. Celý článok „Nvidia uvádí DLSS 3 s generováním snímků navíc. Jak to funguje?“ »

 •  
 •  
 •  

Grafiky Nvidia GeForce RTX 4000 jsou tu: modely, parametry, ceny

Nvidia měla na dnešek naplánovanou keynote na konferenci GTC 2022. Jak se všeobecně čekalo, šéf firmy Jen-Hsun Huang na této prezentaci vedle různých enterprise, AI a automobilních věcí konečně představil a odhalil nové grafiky: GeForce RTX 4090 a GeForce RTX 4080 s novou architekturou Ada Lovelace. Přijdou na trh v příštích dvou měsících, nicméně nemáme úplně dobré zprávy o cenách, které za ně bude Nvidia účtovat. Celý článok „Grafiky Nvidia GeForce RTX 4000 jsou tu: modely, parametry, ceny“ »

 •  
 •  
 •  

Evga končí s grafikami, GeForce RTX 4000 nevydá. Prý kvůli Nvidii

Za pár dní Nvidia vydá novou generaci grafických karet GeForce (RTX 4000), ale bude u toho chybět jedna věc. Grafické karty GeForce vyrábí mnoho partnerů, ale nejexkluzivnější byly karty EVGA. Je proto překvapení, že právě tato značka oznámila, že s grafikami končí a generaci RTX 4000 vyrábět nebude. A prý to je aspoň zčásti způsobeno problémy ze strany Nvidie, přestože EVGA byla vnímána jako první mezi partnerskými výrobci. Celý článok „Evga končí s grafikami, GeForce RTX 4000 nevydá. Prý kvůli Nvidii“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *