Cooler Master vydal tri chladiče CPU. S jednou i dvoma vežami

MasterAir 624 a 612 Stealth – nové chladiče Cooler Masteru pod drobnohľadom

Tak sme sa dočkali. Dvojvežový chladič MasterAir MA624 Stealth, ktorý Cooler Master prezentoval na minuloročnom CESe, sa začne predávať koncom marca. A nielen ten, ale aj MasterAir MA612 Stealth vybavený síce už iba jednou, ale mohutnou vežou. Tento chladič bude  dostupný aj vo variante s osvetlenými ventilátormi ARGB. Fotografie a kľúčové vlastnsoti nových chladičov nájdete v článku.

Firma Cooler Master posilňuje divíziu vežovitých chladičov. Štafetu toho najvýkonnejšieho má prebrať model MasterAir s označením MA624 Stealth. Nadviazať by mal na MasterAir MA620M, čo je najvýkonnejší twin-tower Cooler Masteru v súčasnej ponuke. Už ten sa v testoch preukazuje slušnými výsledkami a pokiaľ to nový MasterAir prekoná, tak pôjde o atraktívny chladič tak účinnosťou ako i vzhľadom.

Pôsobivý vzhľad môžete posúdiť už teraz. Dizajnéri do dali tak trochu na Dark Rock a pasív je zvrchu zakrytý strieškou z brúseného hliníka. Rozdelenie radiátora je pre dvojvežové chladiče inak vcelku typické. Ide o dva segmenty, respektíve zväzky rebier, cez ktoré prechádzajú heatpipe pozohýbané do tvaru „U“, ktoré pasív spájajú v jeden celok. Na konečnom návrhu si môžete všimnúť, že má oproti prototypu má na kratších stranách veží dva rady zámkov (prototyp mal iba jeden), vďaka čomu bude konštrukcia robustnejšia. Iná je aj konfigurácia ventilátorov a spôsob ich upínania, teda čiastočne.

Pôvodne sa chladič ukazoval iba s jedným ventilátorom medzi vežami, ale nakoniec pribudol aj bočný, ktorý je pre dvojvežové chladiče typický. Raritné tu však je, že súčasťou dodávky sú až tri ventilátory, hoci sa nepočíta s tým, že by ste súčasne používali viac než dva. Podľa výšky pamäťových modulov si totiž na postrannú pozíciu môžete vybrať medzi formátmi 140 a 120 mm. Držiak je síce koncipovaný tak, že môžete aj väčší ventilátor posunúť po rebrách smerom nahor, tým sa však narastá celková výška, čo zase zhoršuje kompatibilitu so skrinkami. Z toho dôvodu je v balení aj menší 120 mm ventilátor. S do všetkých slotov DIMM už zmestíte pamäte s výškou pasívov do 40 mm pri zachovaní celkovej výšky 160 mm.

Cooler Master MasterAir MA624 Stealth

Pod 140 mm ventilátor do tretieho (a práve ten je pre dvojkanálové zapojenie dôležitý) a štvrtého slotu nezmestíte ani nízkoprofilové moduly, ale v širších skrinkách dáva priestor na laborovanie. Cooler Master dokonca na jednej zo svojich ilustrácii nabáda s jeho inštaláciou na odsávanie zadnej veže, čo môžete tiež vyskúšať, aj keď to bude dávať zo všetkých možností asi najmenší zmysel.

Bočný ventilátor sa pripevňuje cez pevnú sponu, respektíve držiak s uškom. Takýmto spôsobom mal byť pripevnený aj prostredný ventilátor, ale nakoniec sa prišlo na elegantnejšie a vizuálne príťažlivejšie riešenie. Stredný ventilátor je hore pripevnený o striešku chladiča a dole o jeho základňu. Z pohľadu demontáže to síce na pohodlnosti nepridáva, ale zase neexistuje veľa dôvodov pre manipuláciu s prostredným ventilátorom. Zostať na svojom mieste môže aj pri montáži chladiča k pätici. Samotná montáž je totiž praktická a prebieha cez dlhé skrutky, ktoré sa tiahnu celou výškou chladiča. Navrchu (na strieške) môžete vidieť hlavičky, cez ktoré sa chladič doťahuje k držiakom okolo pätice. Pekne to ilustruje aj obrázkový návod z produktových stránok výrobcu.

   

Vráťme sa ešte trochu k parametrom. Vo výkonnejšej konfigurácii chladič používa dva 140 mm ventilátory SickleFlow s rozsahom rýchlostí 650–1400 ot./min. Tým prináleží maximálny prietok vzduchu 113,8 m³/h a vytlačí 2,25 mm H2O.

Pre menší ventilátor (v prípade, že ho použijete teda) je pri rovnakej hlučnosti je pre maximálnu rýchlosť (1800 ot./min) uvádzaný vyšší statický tlak – 2,5 mm H2O. Tabuľkový prietok (105,3 m³/h) je ale už nižší, čo tu, na rebrách pasívu, je pomerne nedôležité. Ložiská sú typu „rifle“, ktoré sú konštrukčne podobné klzným a odvážne sľubujú životnosť až 160 000 hodín. Takto vysoká má byť údajne aj predobrú izoláciu, ktorá zabraňuje vnikaniu prachu a naopak úniku maziva.

MasterAir MA624 Stealth má inak šiestimi heatpipe a tie sú rovnako ako povrch rebier na čierno striekané, povrch hliníkových rebier by mohol byť eventuálne eloxovaný, to ale špecifikácie neupresňujú. Kontaktná plocha základne je ale poniklovaná a zrejme i mierne konvexná (zdá sa to tak byť s fotografií) na lepší prítlak v strede/nad kremíkovým čipom procesora, kde dochádza k najintenzívnejšej tepelnej výmene.

Cooler Master koncom mesiaca vydá aj menšie chladiče MasterAir MA612 s jednou vežou, ale stále s počtom šiestich heatpipe s priemerom 6 mm a na rebrách s dvoma 120 mm ventilátormi SickleFlow, ku ktorým sme už bližšie špecifikácie uvádzali vyššie v texte.

Cooler Master MasterAir MA612 Stealth

Chladiaci výkon tu bude pre menšiu plochu rebrovania o niečo nižší (informáciu o výške TDP však CM neuvádza), ale výhoda tohto chladiča bude spočívať v lepšej kompatibilite RAM. To preto, že má vytočenú základňu tak, aby sa im úplne vyhýbal. MasterAir MA612 bude dostupný v dvoch variantoch. S bežnými ventilátormi SickleFlow a potom s ARGB LED (MasterAir MA612 ARGB) s inak rovnakými parametrami (otáčkami, tvarom rotora i ložiskami).

   

Všetky chladič majú byť dostupné najneskôr 31. marca. Odporúčaná koncová cena pre MA624 Stealth je baťovských 99,99 eur, pre MA612 Stealth 79,99 eur a za pestrofarebné svietenie si priplatíte 10 eur. Tak už len aby to aj adekvátne tým vyšším sumám chladilo a fungovalo. 🙂


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S

Mínus jeden ventilátor robí z  Assassin 4S o dvadsať eur lacnejší chladič, než akým je Assassin IV, z ktorého vychádza. Pasív je, zdá sa, rovnaký, a jediný rozdiel je v počte ventilátorov – jeden namiesto dvoch. Chladiaci výkon bude síce celkom určite nižší, ale očakávame, že jeho pokles nebude taký výrazný ako čiastka, ktorá sa dá s týmto lacnejším modelom ušetriť. Okrem toho je tu aj širšia kompatibilita. Celý článok „High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S“ »

  •  
  •  
  •  

Vydanie 140 mm next-gen ventilátorov Noctua sa drží plánu

Do nadpisu sa už nezmestil dovetok „aj napriek komplikáciám s rámčekom“. Hoci v pokročilejšej fáze prototypov Noctua prišla na to, že lopatky ventilátorov môžu za nepriaznivých okolností vplyvom deformácie rámčeka kolidovať, zdá sa, že opravy tejto nepríjemnosti neboli na dlho. Znovu sme v bode, keď to vyzerá, že 140-milimetrové LCP ventilátory Noctua sú za dverami maloobchodného trhu. Celý článok „Vydanie 140 mm next-gen ventilátorov Noctua sa drží plánu“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *