Acer bude dělat grafiky. První je Intel Arc a má zajímavý chladič

První grafika od Aceru si vybrala nezvyklé GPU i nezvyklý design chlazení

Intel brzo vydá své výkonnější grafické karty Arc A770 a A750. Přímo Intel ukazuje při propagaci karty ve vlastním designu Limited Edition, ale jako u karet GeForce a Radeon budou v nabídce také nereferenční karty od partnerských výrobců. A mezi těmi bude jedno nové jméno. Grafiky totiž začíná vyrábět Acer pod svou herní značkou Predator a vybral si k tomu zrovna GPU Arc od Intelu. A současně je to karta dost zajímavá i chlazením.

Acer již potvrdil, že bude vyrábět grafiku Intel Arc A770 ve vlastním provedení Predator BiFrost. Je to, pokud víme, poprvé, kdy Acer vyrábí samostatné grafické karty. Tato firma zabývající se notebooky, počítači a také třeba monitory zavedla pro herní produkty podznačku „Predator“ a grafické karty asi souvisí právě s tímto byznysem.

Je možné, že u Arců firma neskončí a začne vyrábět i karty od Nvidie a/nebo AMD. Na druhou stranu, teoreticky je možné, že by do této oblasti Acer normálně nevstupoval, ale Intel ho „zlomil“ nabídkou nějakých výhod skrze vztahy, které s Acerem má coby dodavatel procesorů.

Více: Intel oficiálně uvádí výkonné desktopové grafiky Arc A770, A750 a A580: Kompletní parametry modelů

Karta Predator BiFrost, kterou Acer odhalil, zaujme vedle toho, že je první, také neobvyklým chlazením. To má totiž dva ventilátory, ale ne dva axiální jako na obvyklých nereferenčních kartách, ale zřejmě jeden radiální a jeden axiální. Zadní širší ventilátor je axiální. Karta má dva osmipinové konektory (o něco silnější napájení než u referenční verze Intelu s osmipinem a šestipinem) posunuté k prostředku karty. Je proto možné, že v těchto místech končí PCB a zadní část karty za konektory je svrchu otevřená (má „okno“) a ventilátor tudy profukuje vzduch pryč nahoru do horní části skříně. Pasiv pod tímto ventilátorem je patrně na GPU „připojený“ čtyřmi heatpipe.

Druhý ventilátor je radiální (tedy centrifugální), jako bývají na chladičích typu blower, které používaly referenční karty starších generací. Zřejmě také funguje podobným způsobem, pod krytem karty nalevo od vstupu bude pravděpodobně pasiv, který tento ventilátor profukuje. Teplý vzduch z tohoto pasivu je pak dál tlačen ven ze skříně záslepkou karty.

Toto chlazení má tedy dost možná stejný princip jako chladiče Founders Edition u Nvidia GeForce RTX 3000 a RTX 4000, kdy zadní ventilátor vytváří proudění skrz kartu směrem nahoru a přední ventilátor má vyfukovat teplo ven ze skříně záslepkou. Radiální ventilátor by dokonce mohl pro tuto roli být vhodnější než axiální používaný Nvidií.

Tato karta by snad měla být nabízena samostatně klasicky v obchodech. Nezdá se, že by šlo o nějaký OEM produkt (který by třeba Acer nechal vyrábět jen pro své hotové počítače). Další firmy, které by měly coby partneři vyrábět grafiky Intel Arc, jsou vedle Aceru ještě Gunnir (pro čínský trh) a pak také MSI a ASRock. Zdá se, že Intelu se povedlo zlanařit právě ty výrobce, kteří prodávají i základní desky a celá PC (případně notebooky, do kterých se asi také GPU od Intelu dostanou) a má s nimi již na této bázi vybudované vztahy, které mu asi pomohly je přesvědčit.

Acer rozšiřuje aktivity do samostatných komponent pro PC?

Acer také mimochodem před časem začal nabízet vlastní SSD a paměťové moduly. V jejich případě je ale, zdá se, za vývoj, výrobu i prodej zodpovědná jiná firma (čínský Biwin) a lze říct, že Acer jí jen licencuje svoji značku.

V nynějším případě ale zatím nemáme informace o tom, že by výroba grafik Acer/Predator mohla být ve skutečnosti nějaký podobný podnik, byť to asi není vyloučená možnost.

Zdroje: Acer, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Acer Swift 3X: Diskrétne GPU Iris Xe Max v 14″ notebooku

Po skúsenostiach s modelmi Acer Swift (3 s AMD Renoir a 5 s Intel Ice Lake) sa teraz pozrieme na ročný progres a na zmeny, ktoré sa týkajú novinky Swift 3X. Prvýkrát sa tu stretávame s dedikovanou grafikou Intel, Iris Xe Max s podporou PCIe 4.0. Tá sľubuje vyšší výkon ako iGPU v použitom procesore a pritom je Swift 3X aj za atraktívnu cenu. Bude preto pozoruhodné sledovať, kde a aké kompromisy boli potrebné na jej docielenie. Celý článok „Acer Swift 3X: Diskrétne GPU Iris Xe Max v 14″ notebooku“ »

  •  
  •  
  •  

Acer TravelMate Spin P4: Cenovo dostupný „konvertibil“

Konvretibilné zariadenia vo veľkom spopularizovalo Lenovo so svojimi Yogami, no ani zdaleka nejde o jediného výrobcu notebookov typu 2v1. Testovali sme už rôzne modely od Asus či Dell a tentokrát sa pozrieme na riešenie Aceru, ktoré sa od ostatných spomínaných tak trochu odlišuje. Rozdielnym aspektom je cena. Tá je v prípade TravelMate Spin P4 orientovaná mainstreamovo a nie na high-end ako u konkurencie. Celý článok „Acer TravelMate Spin P4: Cenovo dostupný „konvertibil““ »

  •  
  •  
  •  

Acer má hráčský monitor s obnovovací frekvencí 390 Hz

Loni v lednu na CES přišla Nvidia s projektem herních monitorů, které pro špičkové hraní dosahují obnovovací frekvence až 360 Hz, a v průběhu roku se pak i první objevily na trhu. Ovšem tato frekvence nezůstala nepřekonaná. Acer teď přichází z monitorem, který posouvá hranici ještě dál, až na 390 Hz. Zajímavé je na něm také to, že toho dosahuje zdá se s použitím standardu FreeSync, takže to bude kompatibilní s grafickými kartami všech značek. Celý článok „Acer má hráčský monitor s obnovovací frekvencí 390 Hz“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *