Endorfy Navis F280 – Další trefa do černého mezi vodníky

Klíčové vlastnosti

Značka SilentiumPC dnes prochází změnou na Endorfy a společně s touto změnou je také uváděn na trh nový kapalinový all-in-one chladič z řady Navis. Podobně jako model Navis F240, tak i dnešní novinka je vybavena vynikajícími ventilátory řady Fluctus. Endorfy Navis F280 vás navíc jistě také zaujme svojí atraktivní cenovkou těsně pod 100 € (2450 Kč). Máme zde tedy solidní potenciál k velmi atraktivnímu poměru ceny a výkonu.

Klíčové vlastnosti chladiče

Po stránce designu je Endorfy Navis F280 značně minimalistický. Prakticky všechny komponenty chladiče jsou matně černé vyjma horní plochy chladicího bloku, který je zhotoven z kartáčovaného kovu s logem výrobce. Chladič působí se svými jednoduchými liniemi a černou barvou téměř industriálně a RGB podsvícení nebo jiné barevně výrazné prvky zde budete hledat marně.

Konstrukčně je Navis F280 velmi podobný modelu Navis F240, který jsem také nedávno testoval. Použitý chladicí blok s pumpou je u těchto dvou chladičů identický. Najdete zde tedy PWM regulovanou pumpu s keramickým ložiskem, měděnou základnu s velkou kontaktní plochou a integrovaný montážní systém pro všechny aktuální procesorové patice (vyjma TR4/sTRX4). Z chladicího bloku proudí kapalina tam i zpět pomocí dvojice 390 milimetrů dlouhých hadic, které jsou vybaveny ochranným nylonovým opletem. Pro jednodušší manipulaci jsou tyto hadice uchyceny k chladicímu bloku pomocí otočných fitinek. Výrobce také doporučuje instalovat chladicí blok na procesor tak, aby jejich logo bylo vzpřímené (hadice vystupují z bloku směrem k I/O panelu základní desky), což by mělo zajistit optimální účinnost chladiče.

   

Proti modelu Navis 240 se tak tento chladič liší pouze velikostí použitého radiátoru a ventilátorů, které jsou nyní ve velikosti 140 milimetrů. Stejný typ najdeme i u chladiče Fortis 5, zde je však opatřen klasickým čtvercovým rámečkem, aby došlo k dobrému utěsnění vzduchového proudu mezi ventilátorem a radiátorem. A stejně jako ostatní chladiče z řady Navis je i tento zcela bezúdržbový. Pro jednodušší instalaci do sestavy je radiátor chladiče už z výroby osazen ventilátory, které mají navíc úhledně vyvázanou kabeláž a navíc podporují sériové zapojení. Stačí jen využít dodávaný prodlužovací kabel k propojení ventilátorů a PWM konektoru na základní desce. Z chladicího bloku dále vede dvojice kabelů pro pumpu. První z nich se SATA konektorem se stará o napájení a druhý je opatřen PWM konektorem pro regulaci otáček.

   

Jak už jsem zmínil v textu výše, tak kontaktní plocha chladiče je měděná a zaujme svými relativně velkými rozměry (na poměry běžných AIO chladičů). Teoreticky by šel tento chladič použít i na procesory AMD Threadripper. Avšak stejně jako Navis F240, ani Navis F280 nepodopruje patice TR4/sTRX4. Běžné modely procesorů však tento chladič pokryje s naprostým přehledem, není třeba se obávat nerovnoměrného odvodu tepla z procesoru na chladič.

   

Balení chladiče obsahuje vše nezbytné pro instalaci chladiče na váš procesor, stačí si jen vybrat odpovídající čtveřici šroubků dle vaší procesorové patice. U AMD procesorů využijete nativní backplate základní desky, pro Intel procesory pak použijete backplate dodávaný s chladičem. Samotná instalace chladiče je velmi přímočará a nečeká vás nic složitého. V příslušenství dále najdete sadu šroubků pro uchycení radiátoru k počítačové skříni, již zmiňovaný kabel pro propojení ventilátorů se základní deskou, klíč pro dotahování instalačních šroubků a také přehlednou uživatelskou příručku.

Parametry pumpy, radiátoru a ventilátorů

Endorfy Navis F280 se svými parametry příliš nevymyká ostatním AIO chladičům. Použitý radiátor je hliníkový a je pochopitelně širší, aby pojal 140mm ventilátory. Celková hloubka radiátoru s ventilátory nepřesahuje 55 milimetrů pro zajištění maximální kompatibility s počítačovou skříní. Tento chladič je kompatibilní se všemi moderními procesorovými paticemi vyjma AMD HEDT platformy. Čím však Navis F280 zřetelně vyniká z davu, je jeho příjemně nízká cena v porovnání s prémiovými AIO chladiči. Prakticky se dostáváme lehce pod úroveň špičkových vzduchových chladičů, což tomuto chladiči dává velmi dobrý potenciál stát se bestsellerem pro dobrý poměr ceny a výkonu.Endorfy bohužel stále neposkytuje k ventilátorům Fluctus žádné papírové parametry o průtoku vzduchu nebo o statickém tlaku. MTBF hodnota 100,000 hodin nicméně dokládá důvěru výrobce v použité ložisko a motorek. V neformálním rozhovoru s výrobcem mi bylo řečeno, že Fluctus 140 je prostě „jen větší“ Fluctus 120. Asi všichni víme, že nikdy není nic takto snadné. Budete si tedy muset počkat na jejich podrobné testy od kolegy Samáka, který si jistě nenechá tyto nové ventilátory ujít.
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Posledné oneskorenie 140 mm LCP ventilátorov Noctua?

Táto správa nepoteší nikoho, kto si robil začiatkom roka 2024 zálusk na novú generáciu 140-mmilimetrových ventilátorov Noctua. Na tú si budete musieť počkať trochu dlhšie, hoci plánovaný posun vo vydaní je pomerne malý, s januárovým dátumom ale nepočítajte. Vyzerá to ale tak, že obdobie, v ktorom tieto ventilátory vyjdú, bude veľmi výživné. Na rovnaký štvrťrok je totiž písaný aj nástupca chladiča NH-D15. Celý článok „Posledné oneskorenie 140 mm LCP ventilátorov Noctua?“ »

 •  
 •  
 •  

Bonusové testy Scythe Fuma 3: Tretí ventilátor a rovnaká rotácia

Aký má u chladiča Scythe Fuma 3 dopad na efektivitu a akustický profil úprava konfigurácie ventilátorov? O možných zmenách referujeme v doplnkových testoch, kde je v jednom z režimov pasív rozšírený o tretí ventilátor a v druhom sme nahradili nízkoprofilový ventilátor za hrubší model, čím sme ale zároveň chladič obrali o jednu z inzerovaných výhod – protichodné otáčanie ventilátorov. Celý článok „Bonusové testy Scythe Fuma 3: Tretí ventilátor a rovnaká rotácia“ »

 •  
 •  
 •  

Scythe Fuma 3 – Dvojice rotorů v protipohybu

Dalším chladičem, na který se letos ještě stihneme podívat je Scythe Fuma 3. Tento chladič využívá několik atypických konstrukčních prvků, čímž se odlišuje od běžných dvouvěžových chladičů ve své třídě. S cenovkou jen lehce nad 50 € by navíc mohl nabídnout zajímavý poměr ceny a účinnosti. Navíc se jedná o mojí první zkušenost s chladiči od Scythe, takže jsem také patřičně zvědavý, jak si Fuma 3 povede v zátěžových testech. Celý článok „Scythe Fuma 3 – Dvojice rotorů v protipohybu“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (13) Pridať komentár

 1. Pekné výsledky, hlavne za tú cenu. Dosť ma prekvapilo že sa idú premenovať, ten názov nemali vôbec zlý, naopak Endorfy je také nič nehovoriace nič. Či sa chceli dištancovať od minulosti?

  Ale nejde mi do hlavy kam sa stratili výsledky Liquid Freezer II? Však ste ho v minulosti testovali?

  1. K tomu rebrandingu budeme mať podrobnejší článok vedený formou rozhovoru. Dávame dokopy otázky, na ktoré budú odpovedať. Tak ak by niekoho zaujímalo niečo konkrétne, sem s tým, zaradíme. 🙂

   Liquid Freezer II sme dávnejšie testovali, ale ešte na starej platforme s Ci7-5820K. Teraz to má Pavel postavené na Ci7-11900K a výsledky LF II zatiaľ pretestované nemáme. Takže to je dôvod, prečo chýbajú.

   1. 1. Dôvody na rebranding?
    2. Poziciovanie produktov po rebrandingu – hlavné zameranie na high-end, mainstream cena/výkon alebo budget kategóriu?
    3. Plánuje sa rozšírenie ponuky o nové kategórie produktov, prípadne opustenie niektorých súčasných?
    4. Záruka? Aktuálne je skôr kratšia než u konkurencie s podobnými či horšími produktmi, plánujú ponúknuť dlhšiu záruku aspoň pri niektorých produktoch?

    1. 1. Ešte by som upresnil poziciovanie produktov. Je mi jasné že sa budú snažiť vyrábať aj drahšie aj lacnejšie alternatívy, skôr mi ide o to kam bude mieriť ich hlavná snaha.
     2. A kde sa vidia o 5 rokov?
     3. Ktorá značka je ich vzor kam by sa chceli dostať, alebo majú pocit že ich za chvíľu prekonajú či dokonca už prekonali?
     4. Ako je to s vývojom? Prevažne vlastný, spolupráca s dodávateľmi či si zadefinujú požiadavky a nechajú na subdodávateľoch ako ich splnia? Či to závisí od konkrétneho produktu alebo kategórie produktov?
     5. Majú aj nejaké výrobné kapacity v EÚ? Ktoré produkty?

 2. Vďaka za test, určite poteší. Len by som čakal, že sa v záporoch objaví aj to, že kombinácia medeného bloku a hliníkového radiátora je riziková… (podľa mňa sa dokonca vylučuje so stabilnou dlhodobou prevádzkou, ale to je len môj názor). Plus v kombinácii s kratšou zárukou by to mohol byť deal-breaker.

  1. Keby bol radiátor medený, tak za to by si chladič podľa môjho názoru plus rozhodne zaslúžil. Mínus za použitie hliníkového ale s takou istotou nevidím.

   Aby sa to dalo takto klasifikovať, tomu by musela predchádzať expertíza toho roztoku/spomaľovača korózie. Ten môže byť eventuálne taký efektívny, že hliníkový radiátor vôbec nemusí vadiť a skôr, než skoroduje, ho používateľ vymení (ten chladič). V niektorých prípadoch ale môže byť zase taký neefektívny alebo nebyť v tej kvapaline vôbec… preto by mi prišlo trochu nefér to isté negatívum vyhadzovať na oči všetkým (tým, čo si dali záležať a aj tým, čo to výrazným šetrením poddimenzovali).

   Je ale možné, že všetko čo odchádza z dielní Aseteku má rovnakú kvapalinu (aj keď výrobcovia asi do toho kecať môžu a dať si na zloženie nejaké iné požiadavky), ale ťažko povedať. Zatiaľ žiadny z popredných jútuberov s veľkými finančnými zdrojmi do výskumu týchto vecí neinvestoval. Asi je to na zapodievanie sa tým príliš neefektívne, nedá sa to poriadne zbulvarizovať.

   1. Ja som predsa nepovedal, že za medený radiátor by mal byť automaticky plus. Je aj jeden výrobca, čo používa medené radiátory a zanesenie bloku nejakým sajrajtom sa mu nevyhlo… tuším Alphacool. Ten má ale výhodu, že ich riešenie je „refillable“.

    Čo sa tých antikorozív týka, tak verím, že tam sú, ale to má len dočasný efekt. Potom to ide rýchlo „dole vodou“. Nejaké aféry tu predsa v minulosti boli (myslím že aj napr. Corsair). Keby to bolo možné prevádzkovať dlhodobo bez výmeny kvapaliny, už by o tom „custom builders“ dávno vedeli…

    Mne to „trhá žily“ z toho dôvodu, že kvalitný vzduchový chladič funguje bez zmeny parametrov 10+ rokov (môj dohad, nemám aparatúru na presné zmeranie). Preto mám trochu problém s tým, že drahšie a často aj hlučnejšie riešenie má životnosť tak cca 3 roky… potom možno očakávať problémy. Áno, je o malý kúsok výkonnejší, ale…

    1. Jasné. Netvrdím, že tvrdíš 🙂 , že medený radiátor je automaticky plus. To je len taká moja úvaha, prečo by som skôr dával do plusov „medený radiátor“ a použitie hliníkového v mínusoch nezvýrazňoval.

     Inak, keď je reč o tom stavaní kvapalinových vodníkov nad vežovité chladiče sa mi vybaví to, že „stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou“ a trochu ma to hnevá. Špeciálne, keď vidím v BIOSoch základných dosiek to nastavovanie profilov s napájacími limitmi podla toho, či je v zostave taký alebo onaký typ chladiča.

     Aj z Pavlových testov dobre vidieť, že pri rovnakej hladine hluku je veľa vodníkov pod NH-D15, vrátane tých s 360 mm radiátormi. Nižšie je aj trikrát drahší Asus ROG Ryujin II 360. A čím nižšia hladina hluku, tým býva ten rozdiel v neprospech vodníkov väčší. Isteže, efektívnejší AIO vodníci dokážu poraziť NH-D15 a pri rovnakej, nízkej hladine hluku. Napriek tomu mi to príde veľmi povrchné a zavádzajúce takto vnímať (že sú vzduchové chladiče, nad ktorými sú výkonnostne AIO vodníky, čo v mnohých vo vybraných prípadoch nemusí vôbec platiť). Ale samozrejme, výrazne vyššia cena, vyššie marže, takže pre niekoho to zmysel má takto promovať.

  2. Zcela upřímně? Už mě to opakování potenciálního rizika galvanické koroze přestalo bavit dávat ke každému textu recenze AIO, protože měděný radiátor je v dnešní době spíše raritou. Dříve se da najít Cu radiátor třeba u Fractal nebo u Be Quiet!, ale ti také postupem času přešli na Al radiátory (bohužel). Jakkoli se mi to může nelíbit, tak Al radiátor je dnes spíše standard než mínus. Může se nám to nelíbit, můžeme na to nadávat, ale to je asi tak vše, co s tím uděláme.

   Co jsem měl možnost se bavit s různými vendory, tak obvykle většina AIO vydrží minimálně tři roky a spíše i více než pět. Osobně bych se spíš než galvanické koroze bál úbytku kapaliny v čase. A bohužel málokterý AIO má refill port. Sám osobně nejsem velký fanda AIO chladičů, používám skládaný okruh, právě pro tu možnost výměny komponent a kapaliny. Ale chápu, že málokdo je taková hračička, aby se doma piplal s okruhem, nehledě na řádově dražší pořizovací náklady a rizika úniků kapaliny a jiných podobných katastrof (RIP Seasonic Prime Titainium PSU, který jsem takhle šikovně prolil vlivem vlastní lenosti, naštěstí se jen elegantně vypnul, nevzal nic s sebou a dokonce se mi jej povedlo vyreklamovat, což jsem sám nečekal).

   Ale TL;DR závěr – pokud někdo čeká dlouhodobý provoz (5 a více let) s AIO, tak je extrémní optimista a upřímně, dobře mu tak. Kdo chce stabilitu a spolehlivost a nehoní každý °C, tak volí vždy co největší vzduchový chladič, co mu sestava dovolí. Upřímně, je máloco, co by chladiče třídy Noctua D15 nebo BeQuiet! Dark Rock Pro 4 neuchladily (vyjma OC/XOC samozřejmě, to se ale stejně vylučuje s dlouhodobostí a stabilitou).

   1. Vďaka za reakciu. Ale dovolím si nesúhlasiť, práve recenzenti s tým môžu niečo urobiť ak na to budú poukazovať. Pretože AIO sú cielené práve na BFU, ktorý tieto detaily skrátka nevie a nemá tendenciu si ich aktívne sám zisťovať.

    Nechcem aby to znelo ako navážanie, sorry ak sa to nepodarí… Rovnako by som od odborného webu čakal, že tie veci, ktoré ste napísali sem do komentára odznejú v samotnej recenzii na dobre viditeľnom mieste. Mám na mysli tie očakávania životnosti prípadne porovnanie so vzduchom, plus úbytok kvapaliny atď… Miesto toho dostane AIO „Smart buy“. Bez refill portu a s istotou galvanickej korózie.

    K tej štatistike od vendorov, znie to zaujímavo. Samozrejme je otázka, na základe čoho to povedali. Nie každý zvykne reklamovať pokazené veci, prípadne nie každý si musí všimnúť pokles výkonu. Hlavne ak bol ten chladič overkill pre dané použitie už od začiatku… čo podľa mňa u BFU býva skôr pravidlo ako výnimka.

    1. Věřte mi, že jsem vedl několik debat na téma „měděný radiátor“ s několika vendory. Odpověď byla vždy stejná – není to potřeba, naše kapalina zajistí životnost chladiče na nejméně 3-5 let bez nejmenšího problému.

     Smart Buy je zde celkem jasná volba – za relativně málo peněž dostanete hodně (chladicí) muziky…

     Ale část vašeho příspěvku ohledně důraznějšího upozornění je oprávněná, zamyslím se, jak to do textů vhodně zapracovat.

     1. Jasné, vďaka za zváženie.

      K Smart buy… máte v grafoch aj vzduchové chladiče porovnateľného výkonu (niekedy aj vyššieho), ktoré stoja cca 60% ceny tohto AIO. Preto sa to mne nezdá veľmi „smart“, ale to je môj názor. Riešenie by samozrejme bolo vyhlásiť AIO ako kategóriu samu pre seba, ale to trochu naráža v tom, že oni sa priamo pasujú do role konkurenta vzduchovým chladičom (jednoduchosťou inštalácie, bezúdržbovosťou,…).

      Ku korózii sa ešte podelím: Ja som mal tú česť len s jedným AIO vyššej triedy od Corsairu. Majiteľ si po tých cca 4 rokoch všimol, že chladí horšie, lebo ho mal na dosť žravom CPU. Po piatich rokoch sa PC začal prehrievať. Bola to kombinácia úbytku kvapaliny (neideálna orientácia chladiča) a ako som zistil po rozobratí AIO, mikrorebrovanie coldplate a aj clona (z najakej gumy podotýkam) boli totálne zababrané čiernym mazľavým sajrajtom. Aj mechanicky to išlo dosť ťažko dole. Môj dohad je, že je to z korózie, ale rozbor som tomu nerobil… takže vyjadrenia ako „naša kvapalina zvládne“ by som miesto slepej dôvery radšej podrobil kritike.

      Ono problém je podľa mňa aj to, že tieto AIO za svoj pomerne vysoký výkon vďačia práve použitiu microfins na coldplate. Je to oveľa hustejšie než majú custom CPU bloky a zrejme je to nutné kvôli slabučkým pumpám v AIO. Ale o to viac sú tieto AIO náchylné na prípadné nečistoty v okruhu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *