Platformy B650 a B650E přicházejí. Levnější desky pro Ryzen 7000

Výrobci desek představili první várku modelů založených na čipsetech B650 / B650E

Procesory Ryzen 7000 přišly na trh, máme již za sebou recenze (u nás Ryzenu 9 7900XRyzenu 5 7600X, další brzo). Zatím s nimi je ten problém, že potřebné desky se socketem AM5 jsou dostupné jen na bázi drahých platforem X670 a X670E. Ovšem brzo by se to mělo zlepšit, protože již byly odhaleny desky s levnější výbavou B650 a B650E. Jejich první modely by měly začínat pod šesti tisíci, později snad ještě níž.

Desky B650 a B650E oznámili všichni hlavní výrobci, ovšem zatím je to ještě předběžné odhalení bez dostupnosti, přímo na prodej budou asi tyto podvozky až později (tento měsíc?). Podle toho, co bylo představeno, jsou tyto první modely pořád ještě ty dražší varianty (charakteristicky s různými přívlastky v názvu, ozdobnými kryty a chladiči SSD a podobně), po kterých by se snad měly objevit ještě nějaké obyčejnější. AMD totiž v létě uvádělo, že nejlevnější modely s čipsetem B650 by měly začínat již od 125 $ (s DPH u nás 3750 Kč / 153 €), a tak hluboko se teď odhalené modely ještě nedostaly. Zatím začínají na 189 $.

AMD oficiálně publikovalo specifikace čipsetu B650 a B650E. Sice se tyto informace už vyskytovaly neoficiálně, ale teď jsou konečně potvrzené. V případě B650 pak bylo vyjasněné, zda bude na těchto deskách slot M.2 s rychlostí PCIe 5.0 ×4 pro SSD, o čemž samotné AMD doteď nekoordinovaně šířilo konfliktní zvěsti.

Schéma možné konfigurace a zapojení platformy AMD B650
Schéma možné konfigurace a zapojení platformy AMD B650 (zdroj: Angstronomics)

B650E a B650: konektivita

Samotný čipset ve smyslu přídavného čipu rozšiřujícího konektivitu se u obou platforem neliší. Je k procesoru připojený přes rozhraní PCIe 4.0 ×4 (propustnost 8 GB/s). Poskytuje osm linek PCI Express 4.0 a k tomu ještě čtyři linky PCIe 3.0, které ale jsou spotřebovány, pokud deska vyvede porty SATA (při standardních čtyřech tedy z těchto linek nic nezbude). Čipset poskytuje porty USB, z nich až šest může být USB 3.2 Gen 2 (podle nového jednoduchého značení USB 10Gbps). B650/B650E podporuje jeden port USB 3.2 Gen 2×2 (USB 20Gbps), jeho vyvedení z čipsetu však zkonzumuje dvě z šesti 10Gbps rozhraní.

Rozdíl v konektivitě platforem B650 a B650E je čistě jen v tom, jakou konektivitu deska vyvede z procesoru samotného, ne z čipsetu (ten by u obou měl být identický). Desky B650E mají z procesoru vyvedených 24 linek PCI Express 5.0 (další čtyři slouží k připojení čipsetu, ale v režimu PCIe 4.0). Ty jsou rozdělené na rozhraní PCIe 5.0 ×16 pro grafiku a dvojici PCIe 5.0 ×4 určených pro NVMe SSD (jedno z těchto rozhraní ale může být použito také jinak, třeba pro USB4 / Thunderbolt 4).

Až čtyři PCIe 5.0 SSD připojené přímo k procesoru

Zajímavé je to ale ještě i u toho rozhraní pro grafiku. To lze i na B650E totiž rozdělit na ×8/×8 pro dvě grafiky. A zdá se, že je dokonce možná bifurkace na ×8/×4/×4. Minimálně jedna deska (Gigabyte B650E Aorus Master, ale asi budou existovat i další) totiž má implementováno takové sdílení linek, že ze slotu ×16 můžete vzít osm linek a použít je pro SSD. Tato deska má proto čtyři sloty M.2 s plnou konektivitou PCIe 5.0 ×4 (připojení tedy bude ×8 pro GPU a ×4/×4/×4/×4 pro SSD, vše PCIe 5.0). To umožní udělat hodně zajímavý NVMe RAID (s nadcházejícími moduly teoreticky až nějakých 48–50 GB/s – otázka je, jestli tuhle hltnost potrubí dokážou obsloužit paměti procesoru).

Jak se od toho bude lišit platforma B650, od které budou odvozené levnější desky? V tomto případě také máte z procesoru stejných 24 linek, ale slot pro grafiku je již jen PCIe 4.0 ×16. Opět je u něj ale možné rozdělení ×8/×8 i ×8/×4/×4 jako u B650E. Jen je to s dvakrát pomalejšími linkami PCIe 4.0. Na druhou stranu, když vaše zařízení nebudou PCIe 5.0 umět, může vám to být jedno.

Srovnání platforem X670E, X670, B650E a B650 pro procesory AMD se socketem AM5. Důležitý detail je, že běžná verze B650 sice také podporuje PCIe 5.0 ×4 pro SSD, ale není to povinnost (zdroj: AMD)

B650 má PCIe 5.0 pro SSD nepovinné

Komplikované je to u zbylých osmi linek (×4/×4) pro SSD. Chvíli kolovala informace, že AMD bude chtít, aby i všechny desky B650 poskytovaly aspoň jedno rozhraní PCIe 5.0 ×4 ve slotu M.2, aby mohly využít nejrychlejší SSD. Toto neplatí, nakonec jde jen o volitelnou věc.

Řada desek B650 tedy sice opravdu může slot M.2 podporující PCIe 5.0 SSD mít, ale asi se vyskytnou i modely, které se spokojí s PCIe 4.0 ×4. Pokud vám na tomto záleží, budete si tedy při koupi muset kontrolovat specifikace konkrétního modelu.

Ceny od 5700 korun

V tiskových zprávách jednotlivých firem vyrábějících desky poněkud chybí informace o tom, kdy se začnou prodávat. Nynější odhalení je, zdá se, papírové, bez okamžité dostupnosti, v našich obchodech zatím žádné z těchto modelů nejsou. Nicméně na západ od našich hranic se, zdá se, nějaké ojedinělé nabídky už objevily, takže snad není reálná dostupnost tak daleko. AMD v létě mluvilo o „říjnu“, takže by tu snad měly být do dvou či třech týdnů.

Kvůli zatím neexistující dostupnosti nejsou také ještě úplně jasné ceny, nicméně určité přehledy už prosákly pro desky MSI – nejlevnější model této značky by prý měl stát 189 $. U nás po připočtení DPH by to znamenalo něco okolo 5700 Kč / 232 €. Předchozí zprávy hovořily o 199 $, to však byl únik z obchodu, který zřejmě měl ceny trošku nadsazené. Je však možné, že třeba ASRock či Gigabyte, případně Biostar, nabídnou i něco levnějšího (Asus je asi o něco méně pravděpodobný).

I pokud ne, ještě by se měly nižší ceny (snad až k těm na začátku zmíněným 125 $) objevit na dalších levnějších modelech, které zatím nebyly odhaleny. Ty nyní představené jsou prakticky všechno „hráčské modely“, zatímco levnější „obyčejné“ ještě firmy neukázaly.

Zdroje: AMD, VideoCardz, chi11eddog

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

 •  
 •  
 •  

Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU

V předchozích cyklech nové generace GPU měly dvouletý cyklus, což by vycházelo na letošní podzim. Nvidia před časem v roadmapě kladla GeForce RTX 5000 na rok 2025 a u AMD není stále jasné, kdy by mohly Radeony RX 8000 přijít, určitá šance, že to bude letos, ale asi zůstává. Nyní se na internetu objevily specifikace těchto GPU s architekturou RDNA 4. Pokud jsou pravé, možná by to i mohlo ukazovat na vydání relativně brzo. Celý článok „Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU“ »

 •  
 •  
 •  

Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz

V pondělí jsme tu měli zprávu, dle níž by procesory AMD s architekturou Zen 5 měly dosahovat výkonů až o 40 % lepších na jedno jádro proti Zenu 4 (ne však nutně v jednovláknové aplikaci, jak jsem rozebírali). K Zenu 5 se toho teď na internetu seběhlo víc, takže se podíváme ještě na nějaké další zvěsti. Máme další únik o výkonu, ale bohužel i negativnější informace o možném napálení cen a o zvýšení spotřeby – to je asi skoro jisté. Celý článok „Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *