Alternativa DLAA od AMD: FSR dostalo režim Native bez upscalingu

FSR ne pro výkon, ale pro vyhlazování a vylepšení detailů

Letos vydalo AMD novou generaci svého herního upscalingu – FSR 2.0, v níž už byla také aplikovaná temporální rekonstrukce, kterou předtím úspěšně zavedla Nvidia v DLS 2.0. V rámci FSR 2.0 to naštěstí mělo podobně dobré výsledky. Teď se do FSR chystá další věc, která se dříve objevila v DLSS – využití tohoto filtrování bez vykreslování na nižším rozlišení (které kvalitu samo zhoršuje). Tedy nativní režim, který čistě zlepšuje kvalitu.

Jak DLSS, tak FSR 2.0 v sobě zahrnují kromě upscalingu také vyhlazovací efekt (anti-aliasing). Už v roce 2018 bylo u DLSS 1.0 zamýšleno, že by se toho využilo a existoval by režim DLSS 2X, kdy se upscaling vypustí (vykreslování tedy běží na nativním, ne na sníženém rozlišení) a neuronová síť „udělá svoje“ na nativním snímku. V rámci DLSS 1.0 nebyl tento nápad realizován (možná kvůli problémům s kvalitou obrazu u této první čistě spatiální generace). Nakonec se objevil až o hodně později po příchodu DLSS 2.0 – pod označením DLAA (Deep Learning Anti-Aliasing), stále ho však příliš mnoho her nepoužívá.

Více: DLAA: Elder Scrolls Online má AI vyhlazování z DLSS bez upscalingu. Návrat idey DLSS 2X

Nvidia DLAA funguje tak, že hra vykresluje snímky na svém nativním rozlišení, takže neuronová síť má vstup se stejným rozlišením, jaké produkuje na výstupu. Kvůli tomu u tohoto režimu nemůžete počítat se zvýšením výkonu, ten naopak o trošku klesne proti běžnému vykreslování (tento postprocessing potřebuje nějaký výkon). Získáváte tímto ovšem vyšší úroveň obrazové kvality, protože temporální rekonstrukce je schopná obohatit detaily a při celém tomto procesu také probíhá vyhlazování hran (rovněž temporálně, tedy jako v TAA používajícím vektory).

FSR 2.1 „Native Quality“

AMD FSR (FidelityFX Super Resolution) 2.0 a 2.1 mají také temporální rekonstrukci, která obohacuje detaily skládáním informace z po sobě jdoucích snímků, a v rámci tohoto procesu je zabudovaný temporální anti-aliasing využívající pohybové vektory. Firma již dříve připustila, že také umožní vývojářům her použít FSR čistě jako postprocessing bez upscalingu. Až teď se to ale stává skutečností.

Vizuál pro hru Judgment (zdroj: Steam)

Nyní se tato možnost objevila v první hře, a sice v Judgment. Tato hra dostala podporu FSR 2.1 a v aktuálním patchi 1.02 se objevil nový režim nastavení kvality, který v předchozích hrách není. Je označen „Native“ (nativní…) a je přesně tím ekvivalentem DLAA, který funguje jen jako postprocessing obrazu v nativním rozlišení.

Addition of FSR2.1 Native quality. Native works only when it has the same drawing resolution, adopting only the FSR2.1 Anti-aliasing effect.

Mělo by platit totéž, co pro DLAA, s FSR „Native Quality“ by měl být obraz tedy lepší než v běžném nastavení bez FSR, ale také za to zaplatíte snížením výkonu (nižší dosaženou snímkovou frekvencí). Dopad by asi mohl být o něco větší než u grafik Nvidie (které mohou využít offload neuronové sítě na tensor jádra), ale toto záleží na více faktorech, takže jistě to nevíme.

Judgment má i upscaling od Intelu

Hra Judgment v patchi 1.02 přináší ovšem ještě jednu zajímavost. Dostala se do ní totiž také implementace upscalingu XeSS pro změnu od Intelu. Lze na ní tedy porovnávat, jak se podařilo nově příchozímu výrobci samostatných GPU vyrobit vlastní alternativu k upscalingu Nvidie a AMD.

Více: AI upscaling XeSS pro grafiky Intel Arc vyjde se zpožděním, až v létě s výkonnějšími GPU

XeSS také již obsahuje temporální rekonstrukci (Intel tedy začal rovnou s ekvivalentem druhé generace upscalingových technologií Nvidie a AMD) a do značné míry vypadá jako hybrid mezi FSR a DLSS. Používá totiž na grafikách Arc neuronovou síť akcelerovanou specializovanými jednotkami XMX, ale současně má i jednodušší záložní verzi, která funguje i na ostatních či starších GPU bez těchto jednotek.

Princip fungování Intel XeSS (Zdroj: Intel, via Digital Trends)

To znamená, že zatímco DLSS funguje jen na kartách GeForce RTX, použitím XeSS mohou vývojáři dosáhnout toho, že upscaling půjde všem hráčům bez ohledu na značku GPU. Což už ovšem poskytuje i FSR od AMD (a zatím asi o něco lépe, protože XeSS je zdá se méně zralé – byť to může být jen dočasná věc).

Zdroj: VideoCardz, Steam

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU

V předchozích cyklech nové generace GPU měly dvouletý cyklus, což by vycházelo na letošní podzim. Nvidia před časem v roadmapě kladla GeForce RTX 5000 na rok 2025 a u AMD není stále jasné, kdy by mohly Radeony RX 8000 přijít, určitá šance, že to bude letos, ale asi zůstává. Nyní se na internetu objevily specifikace těchto GPU s architekturou RDNA 4. Pokud jsou pravé, možná by to i mohlo ukazovat na vydání relativně brzo. Celý článok „Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU“ »

  •  
  •  
  •  

Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz

V pondělí jsme tu měli zprávu, dle níž by procesory AMD s architekturou Zen 5 měly dosahovat výkonů až o 40 % lepších na jedno jádro proti Zenu 4 (ne však nutně v jednovláknové aplikaci, jak jsem rozebírali). K Zenu 5 se toho teď na internetu seběhlo víc, takže se podíváme ještě na nějaké další zvěsti. Máme další únik o výkonu, ale bohužel i negativnější informace o možném napálení cen a o zvýšení spotřeby – to je asi skoro jisté. Celý článok „Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *