Test skrinky Fractal Design Meshify 2 Compact Lite RGB

Exteriér

V zmenšovaní skriniek nepoľavuje a pokračuje. Teraz Fractal Design zapracoval na jednoduchšej verzii Meshify 2 Compact, ktorej sme dávnejšie udelili vzácne redakčné ocenenie. Kostra skrinky zostala rovnaká, takisto sa nemenili použité materiály, niekde sa ale predsa len škrtalo. A niekde sa zase pridávalo, vylepšovalo – napríklad, čo sa týka použitých ventilátorov. V rozbore sme sa venovali skrinke vo variante Lite RGB.

Základné parametre


Exteriér

Po vytiahnutí skrinky z kartónovej škatule sa dopracujete k príslušenstvu, ktoré je pri niektorých modeloch pestré ale verzie skriniek Lite k nim nepatria. Tvorené je prevažne z rôznych druhov skrutiek a jednorazových sťahovacích pások. Dodatočnou výbavou sú prídavné držiaky pre uchytenie radiátora vodného chladenia a utierka s logom Fractal na sklo. Nechýba ani manuál s obrázkami pre najjednoduchšie vysvetlenie všetkých možností skrinky.

Ľavá bočnica je z temperovaného skla o hrúbke 2,85 mm. Ako aj pôvodná verzia skrinky bez prívlastku Lite, tak aj verzie Lite dostali pre obe bočnice beznástrojový západkový mechanizmus úchytu. Vďaka tomu sa ľahko a rýchlo dostanete dovnútra skrinky aj bez nutnosti s ňou manipulovať. Zozadu stačí potiahnuť za výstupy z panela a jednoducho vám ostane v ruke.

   

Perforovaný predný panel má „pokrčený“ vzhľad, čo je typické pre sériu skriniek Meshify. Zospodu je umiestnené logo firmy, ktoré slúži aj ako madlo pre otváranie perforovanej časti. To drží k druhej časti predného panela pomocou nacvakávacích pántov, vďaka čomu je čistenie perforácie a ventilátorov od prachu jednoduchšie. Keďže sa jedná o okresanú verziu skrinky s ohľadom na cenu, tak za panelom chýba jemný nylonový prachový filter. Otvory ktoré sú tu majú veľkosť približne jedného milimetra, čo je ako prachová filtrácia neefektívne.

   

Druhá časť predného panela – rám sa dá vybrať taktiež. Získate tak jednoduchší prístup k trom ventilátorom Aspect 12 RGB. Tie sú podľa výrobcu o niečo menej výkonné ako verzie s PMW, na ktoré robil už Ľubo podrobný rozborAk by ste chceli pôvodné 120 mm ventilátory vymeniť, možete tak urobiť za dva 140 mm alebo za radiátor vodného chladenia do veľkosti 360 mm.

Dva porty USB typu A sú dostupné hneď po vybalení zo škatule, no ak by vám chýbal na vrchnom paneli I/O aj USB typu C, tak sa dá dokúpiť za zhruba 13 eur/320 Kč pod označením Model E. To je jedno z ďalších šetrení oproti plnohodnotnej verzii skrinky Meshify 2 Compact. Ostatnú časť panela tvoria dva krát 3,5 mm jack pre slúchadlá a mikrofón, tlačidlo vypnutia a jedno pre zmenu podsvietenia. Variant vám skrinka poskytne viac než dosť, presne 49.

Otvorenú časť skrinky na vrchu chráni pred prachom sito s rovnakými otvormi ako sú použité vpredu. Na vrchu to ako negatívum nevidím, hlavne keď sa táto časť používa skôr pre výduch ako k nasávaniu. K tomu môžete použiť dva 120 alebo 140 mm ventilátory alebo aj radiátor vodného chladenia s veľkosťou do 240 mm. Treba ale dávať pozor na veľkosť modulov RAM pri použití radiátora. Nemali by presiahnuť 35 mm. Okrem toho je možné pomocou univerzálneho držiaku, ktorý je predávaný separátne, využiť tieto pozície aj pre 2,5″ alebo 3,5″ úložiská. S označením „Universal Multibracket – Type A“ sa v balení predávajú dva za cenu okolo 13 eur/320 Kč.

Zadná strana skrinky je štandardná, zospodu je umiestnený vstup pre zdroj spolu s rámčekom. Nad ním je sedem krytiek otvorov pre rozširujúce karty PCI Express, otvor pre I/O panel základnej dosky a vedľa pozícia pre výduch 120 mm ventilátora. Ten je osadený rovnakým modelom ako sú tri vpredu – Aspect 12 RGB.

Spodná časť skrinky patrí jemnému nylónovému filtru, ktorý bude pred prachom chrániť najmä zdroj. Okrem toho sú tu štyri nožičky s protišmykovými podložkami. Tie držia skrinku pevne na povrchu.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Odstraňovanie zúbkov na lopatkách ventilátorov? Niekedy chyba

Na hranách lopatiek niektorých ventilátorov bývajú malé výrezy vytvárajúce akési zúbky, typicky na odtokových hranách, bližšie k motorčeku. Tieto prvky slúžia na rozbíjanie tónových špičiek a je pozoruhodné, že sa ich výrobcovia skôr vzdávajú než by ich pridávali. U niektorých návrhov sa však takáto úprava dá považovať za spiatočnícky krok, inde je to pochopiteľný ťah. Máme pre vás zopár ukážok. Celý článok „Odstraňovanie zúbkov na lopatkách ventilátorov? Niekedy chyba“ »

 •  
 •  
 •  

Fractal Design Ridge: Malá skladačka pre veľkých

Najnovší hardvér zo švédskej stajne je skrinka pre dosky formátu Mini-ITX. Vďaka rozumnému rozloženiu interiéru je však možné osadiť aj väčšie komponenty. O ich chladenie sa stará všadeprítomná perforácia vonkajších plechov a dva 140 mm ventilátory. S nimi alebo bez nich? Budete sa musieť rozhodnúť, čo chcete chladiť efektívnejšie. V rámci testov sme odmerali štyri rôzne scenáre. Celý článok „Fractal Design Ridge: Malá skladačka pre veľkých“ »

 •  
 •  
 •  

Fractal Design „sCompactnil“ skrinky Meshify 2 (Lite) RGB

Mínus 20 litrov. O toľko sú nové skrinky Meshify 2 Compact RGB a Lite menšie od Meshify 2 RGB/Lite bez slova Compact v označení. S ohľadom na mainstreamové PC konfigurácie sa pritom kompatibilita s komponentmi prakticky vôbec nezhoršila. Miesta na stole (alebo pod ním) zato ušetríte pomerne dosť. Meshify 2 Compact sú tradične k dispozícii v rôznych farebných vyhotoveniach s rôznymi bočnicami, ale i s rôznymi ventilátormi. Celý článok „Fractal Design „sCompactnil“ skrinky Meshify 2 (Lite) RGB“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *