Acer TravelMate Spin P4: Cenovo dostupný „konvertibil“

Parametre a detaily

Konvretibilné zariadenia vo veľkom spopularizovalo Lenovo so svojimi Yogami, no ani zdaleka nejde o jediného výrobcu notebookov typu 2v1. Testovali sme už rôzne modely od Asus či Dell a tentokrát sa pozrieme na riešenie Aceru, ktoré sa od ostatných spomínaných tak trochu odlišuje. Rozdielnym aspektom je cena. Tá je v prípade TravelMate Spin P4 orientovaná mainstreamovo a nie na high-end ako u konkurencie.

Základné parametre


Detaily

Kartónové balenie poteší enviromentálne zmýšľajúcich zákazníkov, grafikov však neohúri. Obsah je tiež skromnejší a okrem nevyhnutných vecí nedostanete nič naviac, ako býva zvykom pri Asus či Lenovo.

 

Testovanú konfiguráciu sme dostali v akejsi sivo-modrej Slate Blue farbe, ktorá pôsobí decentne a odlišne zároveň. Nanešťastie pomerne rýchlo sa zašpiní odtlačkami. Vrchný kryt je hliníkový, spodná časť notebooku je tvorená kombináciou hliníka a horčíka. Napriek tomu je Spin P4 s 1550 gramami pomerne ťažký. Po otvorení nečaká žiadny dizajnový skvost, skôr akýsi generický dizajn s pomerne veľkou bradou pod displejom a ani horný okraj nepatrí medzi najmenšie. Cenová orientácia notebooku sa tak prejavuje už pri prvom otvorení, čo je v porovnaní s dvoj či trojnásobne drahšími alternatívami pochopiteľné.

   

Strednú cestu tu Acer zvolil aj čo sa týka komponentov, napriek tomu sa mu nedá odoprieť ich aktuálnosť. Konkrétne sa pozeráte na Core i5-1135G7 s Intel Xe grafikou, 8 GB operačnej pamäte a 512 GB SSD. V ponuke je aj konfigurácia s Ci7-1165G7 a 16 GB operačnej pamäte. S procesormi AMD Ryzen sa ale Spin P4 minimálne zatiaľ nedodáva. Ceny sú medzi 10501200 eurami, respektíve 22 990 – 29 900 Kč v závislosti od konfigurácie.

   

Príjemné prekvapenie TravelMate Spin P4 je rozhodne bohatá konektivita, ktorá sa už len tak ľahko nevidí. Dvojica obvyklých 5 Gb portov USB typu A, k tomu jeden USB-C Thunderbolt 4, konektor HDMI aj RJ-45, ba dokonca aj čítačka kariet microSD a 3,5 mm audio jack. V roku 2021 ide doslova o rozprávkovú portovú výbavu, ktorú vám bude závidieť nejeden používateľ Dellov či MacBookov.

Na prednej a zadnej hrane nevidieť okrem ventilačných otvorov nič zaujímavé. Nenájdete tu ani výrez pre ľahšie otváranie displeja.

   

Pohľad zhora nám znova ukazuje veko s logom Acer a spodnú časť s bohatou ventiláciou.

   

Po odobraní spodného krytu sa dostanete ku komponentom. Všetky skrutky sú voľne dostupné a nie je potrebné odmontovávať gumové nožičky ani nič podobné.

Vnútorné rozloženie komponentov je pomerne napratané, už sme videli aj jednoduchšie vnútornosti. Podobne ako pri konektivite, aj tu ako keby sa zastavil čas a Spin P4 ponúka aj veci, ktoré sa inde už dávno vytratili.

Reč je predovšetkým o vymeniteľných moduloch RAM, ktoré z ultrabookov úplne zmizli. Poteší ale aj vymeniteľná karta WiFi aj SSD, ktoré už tiež bývajú pripájkované a bez možnosti vylepšenia.

O chladenie sa stará jedna veľká heatpipe vedúca od procesora až k heatsinku, cez ktorý ventilátor fúka vzduch. Na účinnosť tohto chladenia sa pozrieme neskôr v testoch. Vidieť tu aj to, že základná doska má pripravené pozície pre pamäťové čipy, zjavne pre dedikovanú grafiku.

   

Ako už názov notebooku napovedá, veko displeja sa dokáže otočiť o 360 stupňov a z bežného notebooku tak vznikne tablet. Súčasne pri tejto transformácii telo prejde viacerými polohami, ktoré sa dajú využiť v rôznych situáciách.

Dôležité je tiež spomnúť, že notebook ponúka dotykový displej aj podporu stylusu, ktorý je dokonca v balení. Presnejšie povedané, pero je súčasťou notebooku, schováva sa v pravom boku.

Nájdete ho pod tlačidlom napájania, ktoré mimochodom slúži aj ako snímač odtlačkov prstov.

Pero sa vnútri notebooku nie len ukryje ale aj nabije. Nemusíte sa preto báť, že by ste ho stratili

Rovnaký mechanizmus sme už videli práve pri Yogách. Od Lenova sa asi Acer inšpiroval aj pri krytke prednej kamery, čo je rýchle a užitočné riešenie vášho súkromia.

Stredná trieda procesora, Full HD, aj keď dotykový displej a 56 Wh batéria by mohli hovoriť o pomerne dobrej výdrži.

Spomínal som už, že Acer stále používa okrúhly konektor pre nabíjanie, čo je trochu netradičné pri dnešnom trende USB-C, no má to aj miernu výhodu. V prípade, že by notebook mal len jeden konektor USB-C, cez ktorý by sa nabíjalo aj prenášali datá a obraz, počas nabíjania by ste a prenosy prišli, teda pokiaľ by ste nemali Thunderboltovú dokinu s nabíjaním. S takýmto problémom som sa už viackrát stretol, ale Spin P4 so „zastaraným“ konektorom na nabíjanie takýmto problémom trpieť nebude. Plné nabitie trvá tradične niečo málo cez 2 hodiny.

TravelMate Spin P4 dosiahol v našom náročnom YouTube teste veľmi dobrú hodnotu 8 hodín a 45 minút, čím sa zaradil na vrchné pozície. Mali sme tu aj o takmer hodinu lepší výsledok, no Spin má priemernú kapacitu batérie a aj dotyková vrstva displeja má nejaký odber energie, takže tu rozhodne nie je čo kritizovať.

Poďme sa pozrieť na výsledky testov.

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Acer bude dělat grafiky. První je Intel Arc a má zajímavý chladič

Intel brzo vydá své výkonnější grafické karty Arc A770 a A750. Přímo Intel ukazuje při propagaci karty ve vlastním designu Limited Edition, ale jako u karet GeForce a Radeon budou v nabídce také nereferenční karty od partnerských výrobců. A mezi těmi bude jedno nové jméno. Grafiky totiž začíná vyrábět Acer pod svou herní značkou Predator a vybral si k tomu zrovna GPU Arc od Intelu. A současně je to karta dost zajímavá i chlazením. Celý článok „Acer bude dělat grafiky. První je Intel Arc a má zajímavý chladič“ »

 •  
 •  
 •  

Acer Swift 3X: Diskrétne GPU Iris Xe Max v 14″ notebooku

Po skúsenostiach s modelmi Acer Swift (3 s AMD Renoir a 5 s Intel Ice Lake) sa teraz pozrieme na ročný progres a na zmeny, ktoré sa týkajú novinky Swift 3X. Prvýkrát sa tu stretávame s dedikovanou grafikou Intel, Iris Xe Max s podporou PCIe 4.0. Tá sľubuje vyšší výkon ako iGPU v použitom procesore a pritom je Swift 3X aj za atraktívnu cenu. Bude preto pozoruhodné sledovať, kde a aké kompromisy boli potrebné na jej docielenie. Celý článok „Acer Swift 3X: Diskrétne GPU Iris Xe Max v 14″ notebooku“ »

 •  
 •  
 •  

Acer má hráčský monitor s obnovovací frekvencí 390 Hz

Loni v lednu na CES přišla Nvidia s projektem herních monitorů, které pro špičkové hraní dosahují obnovovací frekvence až 360 Hz, a v průběhu roku se pak i první objevily na trhu. Ovšem tato frekvence nezůstala nepřekonaná. Acer teď přichází z monitorem, který posouvá hranici ještě dál, až na 390 Hz. Zajímavé je na něm také to, že toho dosahuje zdá se s použitím standardu FreeSync, takže to bude kompatibilní s grafickými kartami všech značek. Celý článok „Acer má hráčský monitor s obnovovací frekvencí 390 Hz“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *