Lumen, tak po novom Fractal Design nazýva lacnejšie AIO chladiče

Kvapalinové chladiče Fractal Design vychádzajú na šesť spôsobov

Fractal Design má pomerne silné leto. Po ventilátoroch Aspectunikátnej skrinke Torrent firma predstavila, vydala a uviedla do predaja aj novú rodinu kvapalinových chladičov „Lumen“. Tie sú k dispozícii tradične vo viacerých variantoch a atraktívne sú najmä priaznivou cenou. Za najväčší a najvybavenejší model zaplatíte menej, než je štartovacia suma vodníkov Celsius+ Prisma. A na úkor výkonu to zrejme nebude.

Nové vodníky Lumen dopĺňajú súčasnú ponuku kvapalinových chladičov Fractal Design. Celsius+ Prisma tak už nebude jediný rad, ktorý má táto firma v ponuke. Cenovo sú chladiče Lumen RGB pod drahšími Celsius+ Prisma. Nižšiu cenu bolo možné dosiahnuť aj vďaka použitiu lacnejších ventilátorov  Aspekt, ktoré FD vydal iba nedávno. Lacnejšie sú najmä pre použitie „slabších“ ložísk rifle, ktoré sú podobné klzným, ale predsa len sľubujú dlhšiu životnosť. Podľa Fractal Designu nie je zase o toľko nižšia ako v prípade ventilátorov Prisma. Hodnota MTTF (mean time to failure) je pre Aspecty udávaná 90 000 hodín, čo je takmer dvakrát viac, než pre pumpu.

Napriek rovnakému rýchlostnému rozsahu (500–2000 ot./min) majú mať ventilátory Aspect o 15 % nižší maximálny statický tlak a o 35 % nižší prietok. No, vzhľadom na to, že je tvar rotora rovnaký, to nevyzerá príliš reálne, ale dajme tomu.

Ventilátory Aspect majú oproti Prismám je do vylepšenie, ktoré sa hodí práve pri sériovom zapojení viacerých ventilátorov za sebou. A síce to, že kábliky majú dva konektory, samčeka i samičku. Týmto spôsobom je možné ventilátory jednoducho reťaziť a súčasne je to výrobne lacnejšie riešenie, ako na vodníkoch Celsius+ Prisma a Dynamic, ktoré mali na konštrukcii radiátora rozbočovač so 4-pinovými konektormi PWM.

   

Cenovo úspornejšia je aj konštrukcia bloku. Ten je výrazne jednoduchší. Už neumožňuje voľbu režimu medzi „Auto“ a „PWM“ a jeho vrch vlastne pozostáva iba z oválneho krytu. Jeho funkciou je hlavne hladko rozptýliť svetlo šiestich ARGB LED, ktoré sú pod ním. Ale takisto umožňuje otáčanie v 90-stupňových krokoch tak, aby bolo logo Fractal Design vždy v správnej polohe. Stavba bloku (vrátane možného podsvietenia) je pri všetkých variantoch chladičov Lumen rovnaká. Jednotlivé modely sa odlišujú veľkosťou (240, 280 a 360 mm) a ventilátormi. Tie majú vždy pripojenie PWM, ale pre každý formát sú k dispozícii s ARGB LED aj bez nich.

Neosvetlené varianty začínajú na cene 100 eur (S24) a tým, ako sa zväčšuje radiátor, sa postupne po 10 eur zvyšuje aj cena. S28 je teda za 110 eur a S36 za 120 eur. Ceny sú teda podobné, a aké sa predávajú Celsius+ Dynamic. Výhoda Lumenov môže byť vo výkonnejšej pumpe, ale konečný výkon môže byť podobný, pretože Dynamic na starších modeloch Celsius+ majú zase uvádzaný vyšší statický tlak ventilátorov.

Pri osvetlených variantoch sú cenové rozdiely už vyššie. Zatiaľ čo nové Lumeny majú odporúčané ceny 110 (S24 RGB), 120 (S28 RGB) a 130 eur (S28 RGB), tak cena najmenšieho Celsius + S24 Prisma v obchodoch začína na 170 eurách. A pritom stále platí, že Lumen rovnakého formátu môže mať vyšší chladiaci výkon pre rýchlejšie, výkonnejšie, ale takisto o 2 dBA hlučnejšie čerpadlo. To má okrem tradične keramických ložísk v špecifikáciách uvádzaných až 4000 otáčok (s výtlakom 1,8 mm H2O), zatiaľ čo Celsius + Prisma a Dynamic iba do 2800 otáčok s tlakom o 19 % nižším.

Nakoniec nemôžeme zabudnúť ani na konštrukciu radiátorov. Tie majú bežnú hrúbku 27 mm a rebrá majú z hliníku. Podľa EKWB sa však miešaním s meďou v okruhu netreba stresovať, pokiaľ je v kvapaline efektívna protikorozívna zmes. Na úplnosť je vhodné dodať i to, že hadice sú opletené nylónom, majú na dĺžku 400 mm a Fractal Design vo videu predvádza aj dobrú flexibilitu kĺbov na strane bloku. Dobrá správa je ale hlavne tá,. že v príslušenstve to konečne vyzerá na kovový backplate, čo je pri vodníkoch ratitné, ale užitočné. Backplate sa totiž nerozsype ani pri častejších inštaláciách.

Ceny už poznáte a čo sa týka dostupnosti v obchodoch, tak chladiče sa už naskladňujú a dostupné budú každým dňom aj u českých a slovenských predajcov.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Akasa AK-CC6606BP01: Výkonnejšia alternatíva k Laminar RM1

Zbierka výsledkov lacnejších nízkych chladičov CPU sa pomaly rozrastá. Otestovali sme najväčší z top-flow modelov Akasy na platformu Intel LGA 1700. Podľa udávaného TDP 125 W to vyzerá, že by sa nemuselo jednať iba o náhradu Laminar RM1 a RS1 pribaľovaným k úspornejším procesorom, ale aj o riešenie pre modely s otvoreným násobičom, ku ktorým sa chladič nedodáva. Celý článok „Akasa AK-CC6606BP01: Výkonnejšia alternatíva k Laminar RM1“ »

 •  
 •  
 •  

Arctic Freezer 7 X rev. 3: Chladiaca legenda, ktorej ušiel vlak

Koľko generácií procesorov Freezer 7 mohol chladiť? Najviac. Žiadna iná značka chladičov neexistuje tak dlho. To je dozaista hodné rešpektu, ale faktom zostáva, že progres v účinnosti je z revízie na revíziu strnulý. Nejaké zlepšenia síce pribúdajú, ale pomalšie než u konkurenčných riešení, ktoré sú výrazne výhodnejšie. Do regálov kamenných obchodov a PC zostáv sa tak Freezer 7 ako „číslo jeden“ často dostáva už iba zo zotrvačnosti. Celý článok „Arctic Freezer 7 X rev. 3: Chladiaca legenda, ktorej ušiel vlak“ »

 •  
 •  
 •  

So základňou „pre Ryzeny“. Novinka Deepcool, chladič AK400

Deepcool vydal chladič, ktorý má k čipletovým procesorom AMD bližšie než konkurenčné modely so základňami DHT. A bližšie doslova. Krajné heatpipe sú od tých uprostred oddialené. Vymerané by to mohlo byť tak, aby prechádzali nad procesorovými jadrami, teda po vonkajších krajoch čipletov. Črtá sa tu tak rýchlejší prestup tepla, čo je však iba jeden z mnohých predpokladov na špičkovú efektivitu. Deepcool AK400 však pôsobí dobre aj ako celok. Celý článok „So základňou „pre Ryzeny“. Novinka Deepcool, chladič AK400“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *