Lumen, tak po novom Fractal Design nazýva lacnejšie AIO chladiče

Kvapalinové chladiče Fractal Design vychádzajú na šesť spôsobov

Fractal Design má pomerne silné leto. Po ventilátoroch Aspectunikátnej skrinke Torrent firma predstavila, vydala a uviedla do predaja aj novú rodinu kvapalinových chladičov „Lumen“. Tie sú k dispozícii tradične vo viacerých variantoch a atraktívne sú najmä priaznivou cenou. Za najväčší a najvybavenejší model zaplatíte menej, než je štartovacia suma vodníkov Celsius+ Prisma. A na úkor výkonu to zrejme nebude.

Nové vodníky Lumen dopĺňajú súčasnú ponuku kvapalinových chladičov Fractal Design. Celsius+ Prisma tak už nebude jediný rad, ktorý má táto firma v ponuke. Cenovo sú chladiče Lumen RGB pod drahšími Celsius+ Prisma. Nižšiu cenu bolo možné dosiahnuť aj vďaka použitiu lacnejších ventilátorov  Aspekt, ktoré FD vydal iba nedávno. Lacnejšie sú najmä pre použitie „slabších“ ložísk rifle, ktoré sú podobné klzným, ale predsa len sľubujú dlhšiu životnosť. Podľa Fractal Designu nie je zase o toľko nižšia ako v prípade ventilátorov Prisma. Hodnota MTTF (mean time to failure) je pre Aspecty udávaná 90 000 hodín, čo je takmer dvakrát viac, než pre pumpu.

Napriek rovnakému rýchlostnému rozsahu (500–2000 ot./min) majú mať ventilátory Aspect o 15 % nižší maximálny statický tlak a o 35 % nižší prietok. No, vzhľadom na to, že je tvar rotora rovnaký, to nevyzerá príliš reálne, ale dajme tomu.

Ventilátory Aspect majú oproti Prismám je do vylepšenie, ktoré sa hodí práve pri sériovom zapojení viacerých ventilátorov za sebou. A síce to, že kábliky majú dva konektory, samčeka i samičku. Týmto spôsobom je možné ventilátory jednoducho reťaziť a súčasne je to výrobne lacnejšie riešenie, ako na vodníkoch Celsius+ Prisma a Dynamic, ktoré mali na konštrukcii radiátora rozbočovač so 4-pinovými konektormi PWM.

   

Cenovo úspornejšia je aj konštrukcia bloku. Ten je výrazne jednoduchší. Už neumožňuje voľbu režimu medzi „Auto“ a „PWM“ a jeho vrch vlastne pozostáva iba z oválneho krytu. Jeho funkciou je hlavne hladko rozptýliť svetlo šiestich ARGB LED, ktoré sú pod ním. Ale takisto umožňuje otáčanie v 90-stupňových krokoch tak, aby bolo logo Fractal Design vždy v správnej polohe. Stavba bloku (vrátane možného podsvietenia) je pri všetkých variantoch chladičov Lumen rovnaká. Jednotlivé modely sa odlišujú veľkosťou (240, 280 a 360 mm) a ventilátormi. Tie majú vždy pripojenie PWM, ale pre každý formát sú k dispozícii s ARGB LED aj bez nich.

Neosvetlené varianty začínajú na cene 100 eur (S24) a tým, ako sa zväčšuje radiátor, sa postupne po 10 eur zvyšuje aj cena. S28 je teda za 110 eur a S36 za 120 eur. Ceny sú teda podobné, a aké sa predávajú Celsius+ Dynamic. Výhoda Lumenov môže byť vo výkonnejšej pumpe, ale konečný výkon môže byť podobný, pretože Dynamic na starších modeloch Celsius+ majú zase uvádzaný vyšší statický tlak ventilátorov.

Pri osvetlených variantoch sú cenové rozdiely už vyššie. Zatiaľ čo nové Lumeny majú odporúčané ceny 110 (S24 RGB), 120 (S28 RGB) a 130 eur (S28 RGB), tak cena najmenšieho Celsius + S24 Prisma v obchodoch začína na 170 eurách. A pritom stále platí, že Lumen rovnakého formátu môže mať vyšší chladiaci výkon pre rýchlejšie, výkonnejšie, ale takisto o 2 dBA hlučnejšie čerpadlo. To má okrem tradične keramických ložísk v špecifikáciách uvádzaných až 4000 otáčok (s výtlakom 1,8 mm H2O), zatiaľ čo Celsius + Prisma a Dynamic iba do 2800 otáčok s tlakom o 19 % nižším.

Nakoniec nemôžeme zabudnúť ani na konštrukciu radiátorov. Tie majú bežnú hrúbku 27 mm a rebrá majú z hliníku. Podľa EKWB sa však miešaním s meďou v okruhu netreba stresovať, pokiaľ je v kvapaline efektívna protikorozívna zmes. Na úplnosť je vhodné dodať i to, že hadice sú opletené nylónom, majú na dĺžku 400 mm a Fractal Design vo videu predvádza aj dobrú flexibilitu kĺbov na strane bloku. Dobrá správa je ale hlavne tá,. že v príslušenstve to konečne vyzerá na kovový backplate, čo je pri vodníkoch ratitné, ale užitočné. Backplate sa totiž nerozsype ani pri častejších inštaláciách.

Ceny už poznáte a čo sa týka dostupnosti v obchodoch, tak chaldiče sa už naskladňujú a dostupné budú každým dňom aj u českých a slovenských predajcov.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Gelid chladičom BlackFrore obohacuje low-endový segment

Malých a naozaj lacných chladičov na procesory je máličko. Nízka cena znamená aj nízke marže, čo výrobcom príliš nevonia. Teda, ako ktorým… Nedostatok tohto typu chladičov teraz ale čiastočne kompenzuje Gelid. BlackFrore je konštrukčne podobný kus hardvéru ako Spartan 4 SilentiumPC. Chladič Gelidu môže byť potenciálne ešte lacnejší a pritom má navyše špeciálnu povrchovú úpravu rebier. Celý článok „Gelid chladičom BlackFrore obohacuje low-endový segment“ »

 •  
 •  
 •  

Deepcool AK620 je nová ťažká váha medzi chladičmi CPU

Firma Deepcool vydala procesorový chladič, ktorý suverénne preváži aj Noctua NH-D15. Rovnako ako chladiče Assassin (tiež od Deepcoolu), je AK620 tvorená dvoma vežami, ale už nespadá pod hernú značku „Game Storm“ a tých „ale“ je tu ešte viac. V každom prípade sa jedná o slušnú porciu rebier s dvoma veľkými ventilátormi. Konštrukcia to bude vhodná aj pre vyššie triedy nenásytných procesorov Rocket Lake – TDP je stanovené až na 260 W. Celý článok „Deepcool AK620 je nová ťažká váha medzi chladičmi CPU“ »

 •  
 •  
 •  

Vieme, ako to Arctic bude mať s podporou pätice Intel LGA 1700

S príchodom procesorov Alder Lake sa mení pätica a LGA 1700 tentokrát z pohľadu montáže výrazne mení situáciu. Na to aktuálne reaguje Arctic s oznamom pre súčasných aj budúcich majiteľov chladičov tejto firmy. Sú tu dve dobré správy. Prvá a hlavná je, že na nové procesory Intel nainštalujete aj staršie chladiče Arctic (a nemusí vás to ani nič stáť) a druhá správa odkazuje na pripravovaný chladič, ktorý bude mať natívnu podporu. Celý článok „Vieme, ako to Arctic bude mať s podporou pätice Intel LGA 1700“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *