Acer Swift 3X: Diskrétne GPU Iris Xe Max v 14″ notebooku

Parametre a detaily

Po skúsenostiach s modelmi Acer Swift (3 s AMD Renoir a 5 s Intel Ice Lake) sa teraz pozrieme na ročný progres a na zmeny, ktoré sa týkajú novinky Swift 3X. Prvýkrát sa tu stretávame s dedikovanou grafikou Intel, Iris Xe Max s podporou PCIe 4.0. Tá sľubuje vyšší výkon ako iGPU v použitom procesore a pritom je Swift 3X aj za atraktívnu cenu. Bude preto pozoruhodné sledovať, kde a aké kompromisy boli potrebné na jej docielenie.

Základné parametre


Detaily

Balenie Swift 3X je prakticky zhodné s naposledy testovaným TravelMate Spin P4. Vonkajšia balenie tvorí teda jednoduchá kartónová škatuľa.

V škatuli nájdete len notebook, nabíjačku a dokumentáciu.

Testovaný model má celohliníkové telo vo farbe Safari Gold, v ponuke je aj sivý variant, ktorý sa však zdá byť v našom regióne nedostupný. Vystačiť si tak budete musieť so zlatou verziou. V ostatných aspektoch je Swift 3X klasický notebook bez nejakých prekvapení. Nižšia cena sa trochu odrazila na plastovom rámiku okolo displeja, čo je menej vábivé ako sklo pri drahších modeloch, no na funkčnosti to nijako neuberá.

   

Zaujímavosť je slabomodrý až tyrkysový kontrasný pánt, ktorý vidieť pri pohľade na zadnú časť. Dosť však o dizajne, čo máme vo vnútri? Na prvý pohľad ide o rovnakú konfiguráciu, ako ste videli pri konveribilnom TravelMate Spin P4, a teda Intel Core i5-1135G7 a 512 GB SSD. Pri bližšom pohľade ale zistíte, že „neohybný“ Swift 3X dostal 16 GB operačnej pamäte v základe, čo je určite výhoda. Pri testoch TM Spin P4 sme zistili, že grafický výkon zaostáva za inými notebookmi s Core i7-1165G7, a to dosť výrazne. Bude to osud aj Swift 3X? Odpoveď sa dozvieme až v konkrétnych testoch, dá sa však predpokladať, že Swift 3X bude ponúkať slušný grafický výkon, nakoľko ide o prvú u nás testovanú konfoguráciu s grafickou kartou s označením Intel Iris Xe Max. Tá má, mimochodom, 4 GB pamäte. V ponuke je aj konfigurácia s Ci7-1165G7 a 1 TB SSD. S procesormi AMD Ryzen sa ale Swift 3X minimálne zatiaľ nevyrába. Ceny sú medzi 860970 eurami, respektíve 21 00024 990 Kč v závislosti od konfigurácie.

   

TravelMate Spin P4 prekvapil portovou výbavou, na dnešné pomery išlo doslova o návrat do minulosti. Swift 3X až takú skvelú konektivitu neponúka, stále však ide o nadštandard v porovnaní s inými ultrabookmi. Konkrétne sa pozeráte na dvojicu 5 Gb portov USB (po jednom na oboch stranách), USB-C Thunderbolt 4, HDMI 2.0 a 3,5 mm audio jack. Samozrejmosť je aj kruhový konektor nabíjania, ktorého sa Acer zjavne odmieta zbaviť. Ako sme si už pri Spin P4 popísali, má to svoje výhody aj nevýhody. Osobne som na USB-C prešiel pred 6 rokmi a iné nabíjacie konektory ma rozčulujú, ale isteže, to je len môj úzko špecifický pohľad.

Čo by som určite vyzdvihol je prítomnosť Thunderbolt 4 v zariadení hlboko pod 1000 eur. Ide pravdepodobne o najlacnejší notebook, kde som tento port videl, a iste viete, ako Thunderbolt obľubujem. Druhým ceneným portom je HDMI 2.0, ktoré vyrieši pripojenie k 4K monitorom pri 60 Hz. Doteraz mávali ultrabooky len HDMI 1.4, čo znamenalo len 30 Hz pri 4K, a to je škoda, keďže 4K monitory sú dostupné už pomerne dlho. Celkovo teda Acer chválim za konektivitu Swift 3X, patrí medzi to nejlepšie na trhu ultrabookov a obzvlášť pri tejto cenovke. Teší ma hlavne, že vynechali USB 2.0, ktoré sme minulý rok videli pri Swift 3 aj Swift 5.

Na rozdiel od TM Spin P4, Swift 3X ponúka výrez v prednej časti pre jednoduchšie otváranie displeja. Pohľad zhora nám znova ukazuje veko s logom Acer a spodnú časť s bohatou ventiláciou.

   

Po odobraní spodného krytu sa dostanete ku komponentom. Všetky skrutky sú voľne dostupné a nie je potrebné odmontovávať gumové nožičky ani nič podobné.

Vnútorné rozloženie komponentov je menej preplnené ako pri TM Spin P4, je tu viac voľného miesta a aj základná doska je výrazne menšia.

Dôležitý rozdiel je fakt, že Swift 3X neponúka vymeniteľnú operačnú pamäť pomocou modulov SO-DIMM, ako mal Spin P4. Preto poteší 16 GB v základnom testovanom modeli. Naopak, prekvapia dva sloty pre M.2 SSD, ktoré umožnia pohodlne a jednoducho rozšíriť úložisko. Vymeniteľná je aj karta WiFi.

Očividnou zmenou prešlo aj chladenie, ktoré ponúka dvojicu heatpipe. Tie sa musia starať o odvod tepla nielen z procesora, ale aj z GPU. V testoch sa pozrieme, ako efektívne je toto chladenie a či pri dlhodobej záťaži nedochádza k poklesu výkonu.

Klasická konštrukcia umožňuje otvorenie displeja do tupého, ale nie do priameho uhla. Zároveň sa aj mierne naddvihne základňa pre pohodlnejšie písanie na klávesnici.

Otvory chladiaceho systému sú v pravej časti nad klávesnicou.

Klávesnica nemá za potreby zbytočne experimentovať, čierne klávesy s bielym textom sú jednoduché a funkčné. Rovnako ako biele podsvietenie. O niečo menej praktické je umiestnenie tlačidla napájania vpravo hore, kde býva zvyčajne kláves Delete. Takéto umiestenienie však nájdete aj pri iných notebookoch.

Pod klávesnicou nájdeme aj pomerne veľký touchpad, ktorý funguje bez problémov.

Tesne pod klávesnicou je tiež čítačka odtlačkov prstov, čo je príjemné vidieť v tejto cenovej kategórii.

Na hornom rámčeku nájdete HD kameru s dvojicou mikrofónov.

TM Spin P4 ponúkol veľmi dobrú výdrž batérie. Swift 3X by na tom mohol byť ešte lepšie, nakoľko nemá dotykový displej, ktorý má väčší odber energie. Keď k tomu prirátate 57 Wh batériu, pozeráte sa opäť na adepta, ktorý by mohol atakovať popredné priečky v našich testoch výdrže.

Spomínal som už, že Acer stále používa okrúhly konektor pre nabíjanie, čo je trochu netradičné pri dnešnom trende USB-C, no má to aj miernu výhodu. V prípade, že by notebook mal len jeden konektor USB-C, cez ktorý by sa nabíjalo aj prenášali datá a obraz, počas nabíjania by ste o prenosy prišli, teda pokiaľ by ste nemali Thunderboltovú dokinu s nabíjaním. S takýmto problémom som sa už viackrát stretol, ale Spin P4 so „zastaraným“ konektorom na nabíjanie takýmto problémom trpieť nebude. Plné nabitie trvá tradične niečo málo cez 2 hodiny.

Podľa predpokladov sa Swift 3X umiestnil na vrchole tabuľky s časom 8 hodín a 59 minút na jendo nabitie. Vzhľadom na kapacitu batérie ide o naozaj veľmi dobrý výsledok a výdrž batérie bude rozhodne patriť medzi prednosti tohto notebooku.

Poďme sa pozrieť na výsledky testov.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Acer bude dělat grafiky. První je Intel Arc a má zajímavý chladič

Intel brzo vydá své výkonnější grafické karty Arc A770 a A750. Přímo Intel ukazuje při propagaci karty ve vlastním designu Limited Edition, ale jako u karet GeForce a Radeon budou v nabídce také nereferenční karty od partnerských výrobců. A mezi těmi bude jedno nové jméno. Grafiky totiž začíná vyrábět Acer pod svou herní značkou Predator a vybral si k tomu zrovna GPU Arc od Intelu. A současně je to karta dost zajímavá i chlazením. Celý článok „Acer bude dělat grafiky. První je Intel Arc a má zajímavý chladič“ »

  •  
  •  
  •  

Acer TravelMate Spin P4: Cenovo dostupný „konvertibil“

Konvretibilné zariadenia vo veľkom spopularizovalo Lenovo so svojimi Yogami, no ani zdaleka nejde o jediného výrobcu notebookov typu 2v1. Testovali sme už rôzne modely od Asus či Dell a tentokrát sa pozrieme na riešenie Aceru, ktoré sa od ostatných spomínaných tak trochu odlišuje. Rozdielnym aspektom je cena. Tá je v prípade TravelMate Spin P4 orientovaná mainstreamovo a nie na high-end ako u konkurencie. Celý článok „Acer TravelMate Spin P4: Cenovo dostupný „konvertibil““ »

  •  
  •  
  •  

Acer má hráčský monitor s obnovovací frekvencí 390 Hz

Loni v lednu na CES přišla Nvidia s projektem herních monitorů, které pro špičkové hraní dosahují obnovovací frekvence až 360 Hz, a v průběhu roku se pak i první objevily na trhu. Ovšem tato frekvence nezůstala nepřekonaná. Acer teď přichází z monitorem, který posouvá hranici ještě dál, až na 390 Hz. Zajímavé je na něm také to, že toho dosahuje zdá se s použitím standardu FreeSync, takže to bude kompatibilní s grafickými kartami všech značek. Celý článok „Acer má hráčský monitor s obnovovací frekvencí 390 Hz“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *