Komínová skrinka s deravým plášťom: Novinka SilverStone

Skrinka Alta G1M je nová menšia skrinka SilverStone pre väčšie PC komponenty

Medzi vertikálnymi skrinkami so silnou dominanciou rozmeru na výšku je najviac známa asi kontroverzná NZXT H1, ale tento formát začal popularizovať už pomerne dávno SilverStone s Fortress FT03. A práve na jej základy nadväzuje Alta G1M s lepšími možnosťami inštalácie komponentov, a to súčasne pri ešte menších rozmeroch a zrejme i efektívnejšom chladení.

Vysoké skrinky s malou hĺbkou sú atraktívne najmä z dôvodu priestorových úspor na pracovnom stole. Pre menšiu „stopu“ na ňom zaberajú podstatne menej miesta než tradičné konštrukcie (s podobnou výškou i hĺbkou).

Skrinkou zodpovedajúcej konštrukcie sa podarilo výrazne zaujať NZXT. Avšak čo čert nechcel, pre nedotiahnutý detail v konštrukcii, ktorý mohol spôsobiť požiar, musela byť H1 stiahnutá z predaja. Prakticky okamžite sa ale začali vynárať podobné konštrukcie, napríklad DLH 21 od darkFlash. A teraz je to aj SilverStone Alta G1M. Pri nej sa však nedá tvrdiť, že by sa SilverStone inšpiroval priamo H1 a nejako ju kopíroval.

Odhliadnuc toho, že sa jedná o trochu väčšiu skrinku prirodzene s podporou väčších komponentov, tak SilverStone má už dávno za sebou sériu sebou sériu skriniek Fortress (FT03FT03-Mini). Tie sa dajú považovať za priekopníka tejto koncepcie, ktorú SilverStone zdokonaľuje. To je vidieť hlavne na práci s interiérom a na tom, že je nová skrinka Alta G1M pri dokonca o trochu menšom objeme (31,13 vs. 32,50 litra) i stope (614 vs. 667,4) má širšiu podporu komponentov. Do Alty sa zmestí väčšia grafická karta i radiátor kvapalinového chladiča.

   

Celkovo sa tak počíta s väčším odberom komponentov a z toho dôvodu má skrinka aj viac perforácií a pozícií pre ventilátory. Namiesto dvoch menších 120 mm ventilátorov na spodku a jedného na vrchu skrinky (tj. situácia vo Fortress FT03) je tu už iba jeden, ale väčší ventilátor (Air Penetrator) na spodku. Ten má formát 180 mm a  orientovaný je tak, aby vzduch do skrinky nasával. Na druhej strane (navrchu) je už iba sito (bez ventilátora) a systémové chladenie spolieha na prirodzené stúpanie teplého vzduchu.

Zatiaľ čo strop skrinky ani neumožňuje doplnenie ventilátora na výduch, tak núdzi o rozširujúce pozície na ventilátory mať nebudete. Tých je tu až päť a všetky pre 120 mm ventilátory. Dve pozície sú na zadnom panely a tri na prednom. Pomocou nich môžete i zmeniť schému prúdenia vzduchu. Tu si však treba dať pozor na to, či bude možné tomu vhodne prispôsobiť aj orientáciu chladiča CPU. Základná doska je totiž v smere hodinových ručičiek pootočená o 90 stupňov, čím sa dosiahlo, že ventilátory procesorového chladiča prirodzene tlačia vzduch do stropu. Zmeniť to bude problém najmä na platformách AMD, kde montážne systémy chladičov obvykle neumožňujú zmenu orientácie chladiča.

Pri vežovitých chladičoch je tu jedno malé zhoršenie oproti Fortress FT03. Maximálna podporovaná výška je 159 mm (vo FT03 bola 165 mm), čo už môže niektoré výkonnejšie modely, vrátane Noctua NH-D15 nebude stačiť.

Mimochodom, zboku (sprava) môžete alternatívne nainštalovať aj 360 mm vodníka, a to prakticky bez obmedzení na jeho hĺbku. Prepočítavať každú os nemusíte ani pri grafickej karte. Skrinka je pomerne vysoká, má až 507 mm a zmestili by ste sa aj s 355 mm dlhou kartou. Čiže je tu aj nejaká rezerva do budúcna, kde je možné, že sa budú chladiče najvýkonnejších grafických kariet zväčšovať spolu s nárastom spotreby (referenčná GeForce RTX 3090 Super má mať podľa posledných informácií TGP až 450 W).

Dôležitá ale je i podpora na výšku, SilverStone uvádza že karta môže byť až na výšku štyroch slotov. To znamená, že do skrinka je pripravená napríklad aj na obrovskú Gigabyte Aorus RTX 3080 Xtreme. Do šírky môže mať rozširujúca karta až 165 mm, ktoré takisto žiadna grafika nepresahuje. Grafická karta sa inštaluje za čelný panel s rozsiahlou perforáciou na nasávanie chladnejšieho vzduchu z okolia.

   

Spomínali sme, že skrinka podporuje veľké kvapalinové chladiče s 360 mm ventilátorom. Ich montáž je ale cez držiak, ktorý je určený aj na inštaláciu štyroch 2,5/3,5″ HDD. Jedno i druhé však vedľa seba nenainštalujete a musíte si vybrať, či chcete vodníka alebo palcové úložiská.

Alebo ešte by tu mohol byť kompromis a fungujúca kombinácia menšieho radiátora aspoň s nejakým SSD či HDD palcového formátu. V prípade použitia 360 mm radiátora ste odkázaní iba na SSD do M.2 pozícií na základnej doske. Oproti proporčne podobným skrinkám je tu fajn, že Alta G1M podporuje okrem formátu dosiek Mini-ITX (a možno Mini-DTX?, ten ale SilverStone neuvádza) aj Micro ATX, hoci s výškou iba do 244 mm.

Formáty podporovaných formátov zdrojov sú SFX a SFX-L, čo je takisto trochu skľučujúce. Najmä v kontexte obmedzeného výkonu s tým, že je inak skrinka pojme (a zrejme aj uchladí) komponenty, ktoré sa v kombinovanej záťaži môžu blížiť jednému kilowattu. Takto výkonný zdroj vo formáte SFX-L síce SilverStone v ponuke má (SX1000), ale je to vzácna a v porovnaní s podobne výkonnými zdrojmi ATX i drahá záležitosť, a samozrejme výber zdrojov SFX-(L) je podstatne menší ako u zdrojov ATX. Je to ale daň za tie menšie celkové rozmery skrinky. Na úplnosť ešte treba dodať, že použité materiály na výrobu skrinky sú plast a oceľ, ktorá bude prevažujúca surovina.

Z portov sú na predný panel vyvedené dva USB 3.2 gen. 1 typu A (t.j. s priepustnosťou 5 Gb/s) a jedno USB-C štandardu 3.2 gen. 2 (10 Gb/s). A potom ešte 4-pólový 3,5 mm jack na pripojenie slúchadiel i mikrofónu cez spoločný konektor.

Ak sa nič nepokazí, tak skrinka SilverStone Alta G1M by mala byť od októbra tohto roku dostupná na ázijskom trhu a do troch mesiacov od tohto momentu by mala doraziť aj do Európy. Očakávaná koncová cena je 170 eur. Skrinky budú dostupné v kompletne čiernom (SST-ALG1MB) aj v bielom vyhotovení (SST-ALG1MW).


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

V duchu „malý objem, veľký airflow“ vyšla Lian Li O11 Air Mini

Po skrinke O11 Air firma Lian Li rozšírila ponuku aj o jej menšiu sestričku. Tá má rovnomenný názov, akurát s prívlastkom „Mini“, ktorý v praxi znamená mínus 17 litrov. O toľko je nová skrinka O11 Air Mini menšia, pritom možnosti inštalácie komponentov sú na veľmi podobnej úrovni. Hlavné ale je, že Lian Li sľubuje lepšie chladenie. To je trochu odvážne tvrdenie, ktoré podrýva stereotypné vnímanie chladenia počítačových skriniek. Celý článok „V duchu „malý objem, veľký airflow“ vyšla Lian Li O11 Air Mini“ »

 •  
 •  
 •  

Nové skrinky Divider 200: Kocky s nadrozmernými ventilátormi

Thermaltake rozšíril sériu skriniek Divider o nové modely. Ich dominantný rozmer je hĺbka a skrinky Divider 200 sú aj nadštandardne široké. Takéto proporcie sú najmä z dôvodu horizontálnej orientácie základnej dosky. To je síce ojedinelé rozloženie, ale pre nikoho môže byť atraktívnejšie než tradičná inštalácia na výšku. Thermaltake má tieto nové skrinky na štyri spôsoby, kde kombinuje rôzne masky a čierne vyhotovenie so snehovo-bielym. Celý článok „Nové skrinky Divider 200: Kocky s nadrozmernými ventilátormi“ »

 •  
 •  
 •  

Väčšina skriniek MSI začne podporovať USB 3.2 gen. 2×2

MSI sa 20-gigabitovému štandardu USB 3.2 gen. 2×2 venuje dlhodobo a intenzívne. Zatiaľ ale len čo sa týka externých konektorov na zadnom paneli základných dosiek s čipsetmi Intel. Podľa aktuálnych informácií však bude toto rozhranie podporované aj interne a MSI ho vytiahne na skrinky. Týkať sa to má ale nadchádzajúcej generácie základných dosiek, hoci kompatibilita by mohla byť aj na súčasnom hardvéri a je okolo tejto témy zopár nejasností. Celý článok „Väčšina skriniek MSI začne podporovať USB 3.2 gen. 2×2“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *