Asus má pasívnu GeForce GT 730 so štymi výstupmi HDMI

Je tu „nová“ GeForce GT 730 v netradičnom vyhotovení

V júni na trh grafických kariet GeForce GT 730 vo väčšom objeme vrátilo MSI, teraz sa pre niečo podobné rozhodol aj Asus. Tentokrát ale pôjde o kartu s konektorovou výbavou, ktorá je na low-end pomerne netradičná. Tak ako aj vyššie triedy graficky kariet má štyri digitálne výstupy s možnosťou pripojenia štyroch monitorov súčasne. A pozoruhodné je i pasívne vyhotovenie, ktoré sa zmestí do jedného slotu.

Netradičná Asus GeForce GT 730 prichádza na trh, aby oslovila používateľov viac-monitorových počítačových systémov. Zároveň ale takých, v rámci ktorých sa nepožaduje vyšší grafický výkon. Predsa len GeForce GT 730 mala od začiatku iba „zobrazovacie“ ambície a to je v podstate reč o sedem rokov starom 28 nm GPU s 2 GB pamätí GDDR5, ktoré sú pripojené cez 64-bitovú zbernicu.

Na úplnosť základných parametrov je vhodné ešte uviesť, že má karta 384 shaderov, 32 textúrovacích a 8 rasterizačných jednotiek a frekvencia GPU pre boost je špecifikovaná na 927 MHz, teda 25 MHz nad referenčnú základnú frekvenciu.

GeForce GT 730 (architektúra Kepler) s grafickým jadrom GK208 vyšli už júni 2014. V zostavách, ktoré nekladú nároky na výpočtový výkon a počítajú iba s 2D zobrazovaním, bude však aj naprieč pokročilému veku GPU táto grafická karta vyhovujúca aj pre prácu s viacerými monitormi súčasne. Tie môžete podobne ako k modernejším kartám pripojiť až štyri súčasne, a to cez digitálne výstupy HDMI.

Jeden rozdiel tu ale oproti výkonnejším súčasným grafikám, čo sa týka konektivity, predsa len je. Verzia HDMI má táto GT 730 iba 1.4b, teda s nižšou priepustnosťou, než majú modernejšie HDMI 2.0/2.1. Táto karta tak nebude vhodná pre zostavy, kde majú monitory vysoké rozlíšenie 4K, s ktorým je dosiahnuteľná obnovovacia frekvencia iba 30 Hz. Takáto obnovovacia frekvencia obrazu je pre intenzívnu interakciu s používateľom už značne nekomfortná.

S monitormi Full HD sa však už na 60 Hz dostane. A takto vybavené monitory (s FHD a 60 Hz panelom) nakoniec i spadajú do cenovej kategórie tejto GT 730. Táto grafická karta so štyrmi výstupmi by tak mohla tak pekne sadnúť do jednoduchších pracovných staníc na rôzne typy analýz, pri ktorých je požadovaných viac obrazoviek než jedna.

Dobré upletenie môže táto karta nájsť ale aj v zostavách pre kiosky, či na letiskách (kde je takisto potreba z jedného zariadenia vysielať signál do viacerých obrazoviek) či v prevádzkach obchodov. Do úvahy pripadá ale aj použitie v zostave, na ktorej beží  bezpečnostný kamerový systém. GeForce GT 730 je vybavená dekóderom Pure Video VP5 s podporou H.264/AVC do rozlíšenia 4K. HEVC (H.265) GeForce GT 730 ešte neovláda, v tejto triede ho podporuje až GT 1030. Ale výbava GT 730 zase na rozdiel od GT 1030 zahŕňa aj kodér, NVENc prvej generácie.

Štyri výstupy Asus GT 730 môžu nájsť uplateneie aj v zostavách pre informačné tabule na letiskách (Zdroj: thelocal.de)

Chladenie tejto karty je pasívne, ale na rozdiel od väčšiny konkurenčných vyhotovení tu pasív nepresahuje výšku jedného slotu. To prirodzene zlepšuje kompatibilitu na základných doskách, kde musí vedľa seba fungovať viac rozširujúcich kariet. Túto kompatibilitu zlepšuje aj použitie krátkeho slotu PCI Express ×1. Natívne je pritom podporované PCIe 2.0, takže výkon by nemal byť vplyvom použitého pripojenia nemal byť obmedzovaný ani v starších základných doskách bez podpory rýchlejších štandardov PCI Express 3.0, respektíve 4.0.

Kódové označenie tejto grafickej karty je GT730-4H-SL-2GD5. Do obchodov sa ešte nedostala a pri vyhľadávaní sa skôr dostanete ku GT 710 (4H-SL-2GD5) s rovnakou portovou výbavou a s podobným chladičom. Tá sa predáva až za cenu okolo 85 eur. Z toho možno usudzovať, že prirážka takéto netradičné vyhotovenie je pomerne vysoká a nová pasívna Asus GT 730 so štyrmi portami HDMI zrejme pod sto eur nekúpite.

O dostupnosti zatiaľ nemáme žiadne informácie. Produktová stránka už ale existuje a posledných pár hodín je už i kompletná (tzn. s vyplnenou kartou technických špecifikácií, ktoré najprv chýbali), tak snáď sú už v pohybe aj logistické kroky s naskladňovaním do obchodov.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *