GeForce RTX 3090 Super potvrzená, ale bude 450W. Refresh už letos

GeForce RTX 3090 Super má 21GHz paměti GDDR6X, ale spotřeba bude ještě vyšší, než se zdálo

Ve čtvrtek jsme psali o čerstvém drbu, dle nějž Nvidia chystá novou highendovou grafiku, která má trumfnout model RTX 3090 a posunout maximální výkon ještě o kousek dál. O této kartě GeForce RTX 3090 Super teď rychle unikly další informace, podle kterých posune významně propustnost, ale spotřeba může být rovnou o 100 W vyšší. Ještě důležitější je ale možná informace, že refreshované modely Ampere „Super“ prý vyjdou už brzo.

Že je GeForce RTX 3090 Super v přípravě, nyní potvrzuje také asi nejpřesnějších vypouštěč úniků, pokud jde o chystaná GPU Nvidie, twitterový profil Kopite7kimi. Přidává další informace, takže by snad mohla karta být potvrzena v jeho zdrojích.

GeForce RTX 3090 Super podle něj má skutečně mít plně aktivovaný čip GA102 s 10 752 jednotkami FP32 (shadery), tedy 84 SM, 336 Tensor jádry a 84 RT jádry. Mělo by podle něj jít o variantu (GA102-350-A1). Nepřítomnost dvojky v názvu by možná mohla signalizovat odemčený výkon pro těžbu kryptoměn, protože modely „LHR“ s omezovačem má označení končící na číslici dva.

Co je podstatné: kromě toho, že se 10 752 shadery se o necelé 2,5 % zvýší počet výpočetních jednotek proti běžné RTX 3090, Kopite7kimi potvrzuje, že také budou zrychlené paměti. Ty u RTX 3090 běží na 19,5 GHz efektivně, ale GeForce RTX 3090 využije potenciál technologie GDDR6X o dost dál: frekvence pamětí bude údajně už 21,0 GHz efektivně.

Tabulka Micronu ukazuje parametry GeForce RTX 3090 s 12 GB GDDR6X (Zdroj: Micron)

Dokumenty Micronu u těchto pamětí udávaly jako cíl právě 19–21 GHz a GeForce RTX 3090 Super bude první karta, která to naplní. Tím samozřejmě stoupne paměťová propustnost, jež se dostane na 1008 GB/s (tedy už téměř jeden terabajt za sekundu), zatímco u RTX 3090 je 936 GB/s. Nárůst je to o 7,7 %.

TDP/TGP dokonce 450 W

Ovšem mohla by tu být i negativa: nová zpráva je, že na této refreshované verzi RTX 3090 nebude k dispozici NVLink, který původní model poskytuje. A také je tu ona spotřeba. Už předchozí zpráva hovořila o 400 W, ale Kopite7kimi uvádí dokonce ještě víc, spotřeba celé karty podle něj je až „>=450 W“. Refreshová karta Super by tak přidala k už tak rekordní spotřebě RTX 3090 (respektive rekordní na jednočipovou grafiku) jedním vrzem dalších 100 W, což je dost drsné.

100 W navíc by určitě mělo dovolit zvýšení taktů a GPU by díky tomu mohlo mít větší nárůst hrubého výkonu, než by ani ne 2,5% bonus více výpočetních jednotek naznačoval. V kombinaci s navýšením propustnosti je zde tedy potenciál k netriviálnímu zvednutí herního výkonu. Něco pravděpodobně mohou spolknout i paměti, ale velká část wattů navíc by měla jít do samotného GPU. Je však otázka, jak moc se takty mohou posunout nahoru, protože GPU už asi bude spíš v neefektivním pásmu a navýšení spotřeby čipu o desítky procent může získat třeba jen 10 % výkonu navíc, nebo ani ne to.

I když s verdiktem bude lepší počkat až na vydání, Nvidia by teoreticky mohla do této karty dávat nějaké výběrové kusy křemíku s vyšším frekvenčním stropem a tím i lepším škálováním výkonu nahoru. Ať už bude ale nárůst výkonu jaký chce, asi to pořád bude dost neúměrné k navýšení spotřeby (o skoro 29 %).

Refreshová řady 3000 Super vyjde ještě před koncem roku

Karta má každopádně přijít do obchodů ještě letos, což je možná stejně zajímavá zpráva, jako samotné informace o GeForce RT 3090 Super. Pokud totiž vyjde tento jeden model, nemusí být sám. Toto by mohlo znamenat, že by Nvidia mohla ještě před koncem roku vydat třeba i velkou část řady Super včetně karet s novým čipem GA103 a nebude se na ně čekat až do roku 2022. Před Vánoci by tak mohla být nabídka karet pro herní PC výrazně obohacená.

Zdroje: Kopite7kimi, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Doplnené zahrievanie VRAM a ďalšie zmeny v testoch grafík

Monitorovať teploty pamätí na grafických kartách z nových generácií doteraz nebolo možné. Na Nvidia Ampere to však mení čerstvá verzia HWiNFO (6.42). Vďaka tomu sme tak mohli utorňajší test RTX 3080 rozšíriť o teploty na pamätiach GDDR6X. A v rámci dolaďovania posledných detailov pribudli aj nejaké iné užitočné meranie. Tie si takisto rozoberieme v tomto krátkom článku. Celý článok „Doplnené zahrievanie VRAM a ďalšie zmeny v testoch grafík“ »

  •  
  •  
  •  

GPU Ampere mají nové paměti GDDR6X na bázi PAM4, máme detaily

Nová generace grafik Nvidia GeForce je už skoro tady. Odhalení bude 1. 9., ale o víkendu jsme se o nich dozvěděli docela zásadní nové informace. Máme část parametrů pro modely RTX 3080 a RTX 3090, zejména se ale ukazuje, že GPU Ampere dostanou úplně nové paměti. Micron potvrdil, že pro Nvidii vyvinul speciální čipy GDDR6X, které zvednou frekvence a propustnost o 50 % proti GDDR6. Jak to s těmito pamětmi u Ampere bude? Celý článok „GPU Ampere mají nové paměti GDDR6X na bázi PAM4, máme detaily“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *