Core i9-12900K uniklo v Geekbench, rychlejší než Ryzen 9 5950X

Nejvýkonnější Alder Lake se ukázalo v Geekbench

Tento týden jsme se hodně zabývali architekturou nových procesorů Alder Lake od Intelu, které by měly hodně občerstvit jeho konkurenceschopnost. Po teoretickém rýpání teď vzešel první jakž-takž praktický výsledek: v databázi Geekbench se vynořilo Core i9-12900K, což by mělo být vůbec nejvýkonnější Alder Lake pro desktop. Zdaleka to nejsou definitivní testy, vypadá to, že big.LITTLE opravdu může ohrozit i AMD Ryzen 9 5950X.

Na skóre upozornil twitterový profil Leakbench a bylo mezitím již smazáno. Ale včas byl pořízen snímek. Víme z něj, že testovaný byl systém s 32 GB paměti DDR5 zřejmě v referenční desce Intelu a s operačním systémem Windows 11 Pro. Test tedy už nejspíš zahrnuje přínosy technologie Intel Thread Director, díky níž by na Windows 11 mělo Alder Lake fungovat lépe (snad optimálně).

Core i9-12900K dosáhlo 1893 bodů v jednovláknovém testu a 17 299 v mohovláknovém. Nedá se z toho bohužel hned vztáhnout nějaký závěr o tom, o kolik procent je procesor rychlejší než předchůdce nebo konkurence, protože skóre Geekbench mívá pro stejná CPU velký rozptyl a nevíme, zda je toto spíše nízký, vysoký, a nebo typický výsledek. Pro Core i9-11900K například databáze udává 1856, ale i 1758 v jednovláknovém testu, v mnohovláknovém mělo toto nejvýkonnější Rocket Lake dejme tomu někde mezi 10 a 11 tisíci body.

Core i9-12900K v databázi benchmarku Geekbench (Zdroj: Leakbench)

Přes tuto variabilitu to vypadá na celkem bezpečné vítězství Core i9-12900K nad nyní nejvýkonnějším procesorem AMD pro platformu AM4, Ryzenem 9 5950X. Ten by obyčejně měl mít jednovláknový výkon o něco vyšší než 1700 bodů a mnohovláknový pod 17 000 body (pro ilustraci: moje skóre na nepřetaktovaném kompletně stock procesoru s DDR4-3600, byť s možná trošku omezující deskou, které můžete brát jako výsledek „BFU“ uživatele; nebo lepší skóre z naší recenze). Obecně jsme očekávali, že k vítězství Alder Lake v jednovláknovm výkonu by mělo dojít – kvůli vyššímu IPC architektury Golden Cove proti Zenu 3. Ale Alder Lake má jen 24 vláken – osm velkých jader s 16 vlákny a pak jen osm menších jader Gracemont bez druhého vlákna, která by navíc měla být slabší než jedno jádro Zen 3. Proto je pro Alder Lake úspěch, že přesto překonalo mnohovláknový výkon Ryzenu 9 5950X, jenž má všech 16 jader „velkých“ a s dvěma vlákny (celkem jich tedy má 32).

Definitivní skóre to možná není, ale hodně vysoké ano

Toto ale samozřejmě nemusí nastat ve všech benchmarcích. Lepší bude hodnotit až po vydání recenzí. A na toto multi-threadové vítězství pravděpodobně také Intel dosáhl díky tomu, že procesoru dovolil použít výrazně vyšší spotřebu. Podle dříve uniklých informací má Core i9-12900K limit spotřeby v boostu 228 W, tedy o 60 % vyšší, než Ryzen 9 5950X (jenž má maximální spotřebu 142 W). A v mnoohovláknovém výkonu platí, že watty navíc znamenají výkon navíc, při omezení na 142 W by už pravděpodobně Alder Lake vyhrávat nemuselo.

Core i9-12900K má mít základní frekvenci 3,2 GHz. Podle zatím uniklých informací je maximální jednojádrová frekvence velkého jádra Golden Cove 5,3 GHz a maximální takt všech osmi velkých jader 5,0 GHz. Efektivní jádra Gracemont mohou všechna běžet na 3,7 GHz, při aktivitě jen poloviny z nich je možný takt 3,9 GHz. Procesor má 30MB L3 cache a 125W TDP, ale jak už bylo řečeno, během boostu a zatížení všech jader by mohla spotřeba být výrazně vyšší, i přes 200 W.

ES vzorky procesorů Intel Alder Lake pro socket LGA 1700 (Zdroj: HKEPC)

Geekbench jinak průměruje celkové skóre z mnoha subsetů a lehce problematické je započítání kryptografického skóre, jež závisí pouze na propustnosti dešifrování AES, která ale jinak pro celkový výkon CPU už moc relevantní není. Poslední jádra Intelu (Tiger Lake, Rocket Lake) například poměrně dost ovlivňovala skóre díky 512bitovému vektorovému rozšířen VAES (Alder Lake ho už ale může používat jen 256bitové, které má zřejmě i Zen 3).

Možná je proto zajímavější podívat se na skóre bez AES. Geekbench uvádí, že Core i9-12900K získalo jednovláknově 1614 bodů v celočíselných úlohách a 1980 ve floating-point úlohách (kryptografie měla 4990 bodů, což je důvod onoho značného ovlivnění). Mnohovláknově o pak je 17 133 bodů v celočíselném testu a 18 588 ve floating-pointu (kryptografie jen 11 717, protože asi již saturovala propustnost RAM). I tato skóre jsou o několik procent vyšší, než pro Ryzen 9 5950X.

Core i9-12900K v databázi benchmarku Geekbench: subskóre (Zdroj: Leakbench)

Čísla se nejspíš ještě mohou zlepšit

Zatím tento výsledek berte se značnou rezervou, domníváme se, že neřekl poslední slovo a Alder Lake může ve skutečnosti být i výkonnější – dost možná bude produkovat i jednovláknová skóre přes 2000 bodů.

Geekbench jako test je obecně choulostivý na různé vlivy. Vedle toho, že má na Linuxu nebo macOS vyšší výkon než na Windows, je například vidět, že i9-12900K bylo testováno se schématem správy spotřeby „Rovnováha“ místo „Vysoký výkon“ a také asi s relativně pomalými pamětmi DDR5. Sice na taktu 4800 MHz efektivně, a tedy vysokou propustností, ale zřejmě s CAS latencí 40 cyklů (dle velmi pomalého standardu JEDEC), zatímco pozdější nadšenecké moduly by snad mohly mít lepší latence. Tyto dvě věci mohly samy o sobě trošku výkon snížit a není vyloučeno, že zapracovala třeba i ne úplně zralá deska a firmware, jelikož uvedení bude až za dva měsíce.

Zdroj: Leakbench, VideoCardz, HKEPC

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel APO s Advanced Mode: Teď i pro starší CPU a ve více hrách

Včera Intel vydal Core i9-14900KS, poslední a nejextrémnější CPU z rodiny čipů Raptor Lake, běžící na taktu až 6,2 GHz. Současně firma přinesla ještě jednu novinku, která se týká všech majitelů procesorů Core s odemčeným násobičem (tedy modelů K, KF a KS). Funkce APO, která má zlepšovat výkon ve hrách, ale doteď nebyla skoro nikde podporovaná, se dočká značného rozšíření a mohla by začít být užitečná. Celý článok „Intel APO s Advanced Mode: Teď i pro starší CPU a ve více hrách“ »

  •  
  •  
  •  

Technologie Intel APO bude i pro procesory Core 12. a 13. generace

Na CES 2024 oznámilo AMD rozšíření podpory funkce AFMF v grafických ovladačích i na integrované grafiky Ryzenů 7040 a 8000. Také Intel vedle nových procesorů pro notebooky i pro desktop přišel se softwarovou novinkou, která se týká funkce Intel Application Optimization. Ta zatím měla omezený význam, respektive aplikovatelnost, to by se ale mohlo změnit. Brzo by z ní totiž mohli profitovat majitelé mnohem širší skupiny počítačů. Celý článok „Technologie Intel APO bude i pro procesory Core 12. a 13. generace“ »

  •  
  •  
  •  

Intel Core Series 1 pro notebooky: 7nm ne-Ultra bratr Meteor Lake

Po novinkách Nvidie a AMD odhalil na CES 2024 svoje také Intel. Firma sice ještě před Vánoci vypustila na trh své nové čipletové 4nm procesory Core Ultra první generace „Meteor Lake“, ale na CES 2024 k nim přidává více konvenční modely založené na 7nm čipech Raptor Lake. Ty budou v noteboocích paralelně, ale na rozdíl od Meteor Lake ponesou označení jen „Core“. Už ale bez označení s písmenem „i“ a ne jako 14. generace. Celý článok „Intel Core Series 1 pro notebooky: 7nm ne-Ultra bratr Meteor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. aby sme predbehli konkurenciu o pár bodov musíme vyhoniť spotrebu na niekoľkonásobok, aké úžasne intelovské!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *