Acer TravelMate Spin P4: Cenovo dostupný „konvertibil“

Analýza taktov, spotreby a teplôt

Konvretibilné zariadenia vo veľkom spopularizovalo Lenovo so svojimi Yogami, no ani zdaleka nejde o jediného výrobcu notebookov typu 2v1. Testovali sme už rôzne modely od Asus či Dell a tentokrát sa pozrieme na riešenie Aceru, ktoré sa od ostatných spomínaných tak trochu odlišuje. Rozdielnym aspektom je cena. Tá je v prípade TravelMate Spin P4 orientovaná mainstreamovo a nie na high-end ako u konkurencie.

Blender

Podobne ako sme pri herných notebookoch začali sledovať vývoj taktov, spotreby a teplôt v Blenderi a 3DMark, sa budeme týmto oblastiam venovať aj pri neherných notebookoch. V tomto prípade nás zaujíma hlavne vizualizácia priebehu výkonu pri jednotlivých testoch a zaťažení CPU ale aj kombinovanej záťaže CPU + GPU. V doterajších výsledkoch sme videli, že Spin P4 si počínal veľmi dobre pri dlhých testoch, kde porážal aj drahšie modely s Core i7.

Blender je jedným z takých dlhých testov. V priebehu času testu vidíme pokles od úvodných 3,5 GHz na približne 2,5 GHz a pokles je veľmi plynulý na rozdiel od iných modelov, kde často vídame dramatické poklesy.

Spotreba presne kopíruje krivku taktov. Vidíme prechod viacerými stupňami, od prvotného vrcholu smerom k 35 W, poklese na 25 W až znížením na stabilných 15 W.

Teploty počas testu sa odvíjajú od taktov a spotreby, takže aj tu vidíme postupný pokles, hoci v menšom tempe. Na začiatku teplota atakuje 100 stupňov Celzia a až postupne klesá pod 70.

3DMark

Podobne dlhým testom so záťažou je starý známy Fire Strike. V tomto teste nás bude zaujímať, ako sa notebook správa v kombinovanej záťaži CPU a GPU, čo sa hneď prajavilo na taktoch CPU, ktoré fluktuujú medzi 2 a 4 GHz a klesajú až k 1,2 GHz.

Spotreba ukazuje podobné výkyvy ako pri taktoch, čo je však zaujímavé, že preskakuje pomerne často hranicu 20 W a v zopár okamihoch sa dostáva až k 30 W.

O niečo pestrejšie je to pri teplote, ktorá má podobné, ale väčše skoky, no priemer si drží okolo 75 stupňov, čo je na kombinovanú záťaž pomerne solídne.

Zaťaženie grafiky pri 3D scénach zodpovedá rozdeleniu testu, je teda presne vidieť, kedy grafika pracuje a kedy nie. Podľa toho sa odvíjajú aj ďalšie grafy.

Spotreba grafiky je tesne nad 10 W v kombinácií s CPU sa teda pozeráme na nejakých 25-35 W pre celý package.

Teplota grafiky je veľmi podobná s teplotou procesora, keďže ide o integrovanú časť. Namerané hodnoty sú len mierne nižšie a nedosahujú také extrémy.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Acer bude dělat grafiky. První je Intel Arc a má zajímavý chladič

Intel brzo vydá své výkonnější grafické karty Arc A770 a A750. Přímo Intel ukazuje při propagaci karty ve vlastním designu Limited Edition, ale jako u karet GeForce a Radeon budou v nabídce také nereferenční karty od partnerských výrobců. A mezi těmi bude jedno nové jméno. Grafiky totiž začíná vyrábět Acer pod svou herní značkou Predator a vybral si k tomu zrovna GPU Arc od Intelu. A současně je to karta dost zajímavá i chlazením. Celý článok „Acer bude dělat grafiky. První je Intel Arc a má zajímavý chladič“ »

  •  
  •  
  •  

Acer Swift 3X: Diskrétne GPU Iris Xe Max v 14″ notebooku

Po skúsenostiach s modelmi Acer Swift (3 s AMD Renoir a 5 s Intel Ice Lake) sa teraz pozrieme na ročný progres a na zmeny, ktoré sa týkajú novinky Swift 3X. Prvýkrát sa tu stretávame s dedikovanou grafikou Intel, Iris Xe Max s podporou PCIe 4.0. Tá sľubuje vyšší výkon ako iGPU v použitom procesore a pritom je Swift 3X aj za atraktívnu cenu. Bude preto pozoruhodné sledovať, kde a aké kompromisy boli potrebné na jej docielenie. Celý článok „Acer Swift 3X: Diskrétne GPU Iris Xe Max v 14″ notebooku“ »

  •  
  •  
  •  

Acer má hráčský monitor s obnovovací frekvencí 390 Hz

Loni v lednu na CES přišla Nvidia s projektem herních monitorů, které pro špičkové hraní dosahují obnovovací frekvence až 360 Hz, a v průběhu roku se pak i první objevily na trhu. Ovšem tato frekvence nezůstala nepřekonaná. Acer teď přichází z monitorem, který posouvá hranici ještě dál, až na 390 Hz. Zajímavé je na něm také to, že toho dosahuje zdá se s použitím standardu FreeSync, takže to bude kompatibilní s grafickými kartami všech značek. Celý článok „Acer má hráčský monitor s obnovovací frekvencí 390 Hz“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *