MSI MEG X570 Ace – Našlapaná základna pro nadšence

Parametry a rozbor

S příchodem procesorů AMD Ryzen 3000 byla uvedena i nová čipová sada AMD X570. Na to logicky reagovali výrobci vydáním nových základních desek s touto sadou. Pomyslné eso v rukávu firmy MSI představuje našlapaná základní deska MEG X570 Ace. Tento prémiový kousek hardware cílí skutečně vysoko. A to jak výbavou, tak také i cenou. Pojďme tuto atraktivní základní desku prověřit v naší recenzi.

Základní parametry


Co najdete v balení

Luxusní cenovka obvykle znamená i luxusní výbavu. Obsah balení je skutečně bohatý, ale tradiční I/O kryt zde budete hledat marně. Ten je již napevno umístěn přímo na desce, což je praktické. Snad se tento trend postupně prosadí u všech základních desek této kategorie. Dále najdete v balení čtveřici 6Gb kabelů SATA pro připojení pevných disků a duální anténu WiFi pro nový standard WiFi 6. Součástí výbavy je také plejáda kabelů pro zapojení podsvícení RGB – jedna 12V RGB rozdvojka a dále pak jeden 5V D-RGB prodlužovací kabel a jeden speciální Corsair 5V propojovací kabel RGB. Také jsou zde samolepící štítky pro označení kabeláže, typická samolepka MSI Dragon a několik dalších tištěných materiálů včetně přehledně zpracovaného manuálu. Veškerá výbava je uložena v sáčku ze syntetické tkaniny, což je užitečný detail pro uložení nepotřebných částí výbavy.

Analýza základní desky

Deska má klasický formát ATX (305 × 244 mm). Na rozdíl od jiných highendových základních desek od MSI s čipovou sadou X570 (MEG X570 Godlike a Prestige X570 Creation) tedy nepřesahuje standard šířky ATX, což značně usnadňuje výběr vhodné skříně pro váš PC. Kombinace černé a matně šedé barvy spolu se zlatými detaily vyvolává dojem luxusního produktu. Zlatá barva nebyla zvolena náhodně, jedná se o poctu padesátiletému výročí od založení AMD.

Okolí patice procesoru je osazeno robustní napájecí kaskádou, kterou kryjí dva hliníkové pasivy. Ty jsou propojeny pomocí heatpipe, která je protažena až do chladicího bloku čipsetu. Společně s třemi kryty slotů M.2 tvoří tyto chladiče jakýsi monoblok, který zakrývá většinu PCB základní desky a poskytuje pasivní chlazení velké části komponent.

   

Všechny tři sloty M.2 lze osadit nejmodernějšími NVMe SSD s rozhraním PCIe 4.0 ×4, což slibuje dosud nevídané rychlosti pro čtení a zápis. Horní slot M.2 je přímo propojen s procesorem, zbylé dva pak komunikují přes čipset. Tyto tři sloty M.2 pak doplňují další čtyři porty SATA u spodního okraje desky. Pozitivní věcí je, že nedochází ke sdílení pásma mezi konektory M.2 a SATA. Negativem je však malý počet těchto portů u desky této kategorie. Víc bych ocenil, pokud by zde byly dva další porty SATA se sdíleným pásmem jednoho slotu M.2. Bylo by to jistě více flexibilní.

Kryt I/O na můj vkus zbytečně překrývá velkou část levé části chladiče VRM. Zde totiž musela funkčnost ustoupit atraktivnímu vzhledu. MSI zde osadilo panel tzv. Mystic Light Infinity s efektem nekonečného zrcadla. Teploty VRM však během žádného testu nedosahovaly nijak vysokých hodnot, takže i toto řešení je plně dostačující.

Ať je jakákoliv základní deska sebelépe vybavena, tak neobstojí bez robustní napájecí kaskády. Zde se naštěstí návrháři MSI nedrželi zpátky. Napájení procesoru obstarává dvanáct fázi od International Rectifier (IR3555) s maximem 60 A, další dvě stejné fáze jsou použity pro napájení SoC. Celkově tedy příjemný overkill. Vzhledem k použitému ovladači IR35201 je zde použita konfigurace 6+2, tedy každé dvě fáze pro procesor jsou řízeny jako jedna jednotka pomocí doublerů IR3599. Přívod elektřiny poskytuje dvojice osmipinových 12V konektorů EPS. Opět značně naddimenzované řešení, i jediný kabel EPS by měl vydržet i odběr vysoko nad 300 W, pokud je samozřejmě dostatečně kvalitní.

Napájecí kaskáda je tedy skutečně kvalitní a měla by si snadno poradit i s nadcházejícím šestnáctijádrovým procesorem AMD Ryzen 9 3950X, aniž by se nějak zapotila. Chlazení kaskády je také naprosto dostatečné, během testů nepřesáhly teploty VRM hodnotu 60 °C ani při OC procesoru AMD Ryzen 9 3900X.

Jedna z obávaných věcí ohledně nové čipové sady X570 je aktivní chlazení čipu v této sadě. Dost uživatelů se bojí nadměrného hluku, který mohou malé ventilátory s vysokými otáčkami produkovat. Ventilátor navíc představuje další mechanickou součástku, která se může časem opotřebit a přestat správně fungovat.

Jsem nicméně rád, že MSI zvolilo pro chlazení čipsetu variantu ZeroFrozr. Tedy semi-pasivní řešení, kdy se ventilátor spouští pouze, pokud je překročena určitá teplota. Na výchozí nastavení je ventilátor aktivní od 50 °C, ale i poté je tichý s otáčkami okolo 500–600/min. A s profilem „Silent“ se tato hranice posouvá na 70 °C, což znamená, že většinu času se bude čipset chladit pouze pasivně. Během testů jsem totiž nezaznamenal okamžik, kdy by teplota čipsetu přesáhla hranici 65°C. Chladič čipsetu je navíc propojen pomocí heatpipe s pasivy VRM u patice procesoru a celý tento komplex má velkou chladicí kapacitu. Jedná se tedy o promyšlené řešení. Zjednodušeně řečeno – kterýkoliv chladič procesoru bude pravděpodobně hlučnější než chladič čipsetu. Nadbytečného zdroje hluku se tedy obávat nemusíte.

Slotů PCIe 4.0 je celkem pět. Tři dlouhé PCIe x16 sloty a dva krátké PCIe x1 sloty. Krátké sloty však nelze využít oba naráz, vzhledem ke sdílenému pásmu mezi nimi, což je trochu škoda. Pro dlouhé sloty lze využít režimy 16×/0×/4×, 8×/8×/4× a 8×/4×/4×. Dva horní x16 sloty komunikují přímo s procesorem a spodní ×16 slot je připojen k čipové sadě. Je tedy ideální pro vysokorychlostní úložiště SSD, pokud by vám nestačila trojice disků M.2. Případně i pro záznamové či jiné rozšiřující karty. Deska samozřejmě podporuje jak AMD CrossFireX tak Nvidia SLI pro zapojení více grafických karet.

Síťová konektivita odpovídá základní desce této kategorie. Je zde Realtek RTL8125 s 2,5Gb portem a dále Intel WGI211AT s klasickým 1Gb portem. U základní desky s tak vysokou cenou bych však očekával i připojení s rychlostí 10 Gb/s. Zajímavou novinkou je zde zejména Intel Wireless AX200 bezdrátový modul s podporou protokolu 802.11ax. Tato připojení pak doplňuje Bluetooth 5.0.

Na spodní hraně desky jsou umístěny tlačítka Power a Reset a vedle těchto tlačítek se nachází celkem zbytečný otočný volič Game Boost pro automatické přetaktování. Nejsem zastáncem podobných řešení. Automatické OC typicky nastavuje zbytečně vysoké napětí, což logicky vede k vysoké teplotě procesoru a následně problémy s chlazením. Vždy preferuji raději pečlivé a odladěné OC s co nejnižším možným napětím pro stabilní systém. Drobnou komplikaci vidím také v umístění konektoru USB-C na spodní hranu desky. Obávám se, že některé skříně mohou mít příliš krátký kabel a zapojení tak může být problematické. Dále je zde k nalezení i dvouciferný displej Dr. Debug, který zobrazuje chybové kódy, pokud dojde k nějaké závadě. Po proběhnutí POST pak tento displej zobrazuje aktuální teplotu procesoru, což je užitečný detail. Vedle slotů pro operační paměti je pak umístěna čtveřice LED EZ Debug, které také slouží k diagnostice případných potíží se spuštěním systému.

   

Video výstupy byste na této desce hledali marně. Ale vzhledem k tomu, že do této desky nemá smysl osazovat nic jiného než nejvyšší modely Ryzenů 3900X nebo 3950X, tak je tato skutečnost irrelevantní. Lze si jen těžko představit kombinaci této základní desky a levného APU z rodiny Raven Ridge nebo Picasso.

Zvukové řešení je skutečně kvalitní. Poskytuje jej čip od Realteku, typ ALC 1220, podpořený ESS Sabre 9018 DAC s plejádou Chemicon Fine Gold audio kapacitorů. Zvukový čip poskytuje až osmikanálový zvuk (7.1) a je oddělen od zbytku PCB základní desky, aby se minimalizovalo elektromagnetické rušení. Nechybí samozřejmě ani tradiční software MSI, tedy Audio Boost HD, Nahimic 3 nebo Voice Boost. Pro drtivou většinu uživatelů toto řešení poskytuje naprosto dostatečnou kvalitu zvuku, která uspokojí i náročné posluchače.

Co by to bylo v dnešní době za základní desku pro hráče a nadšence, kdyby neměla možnosti zapojení podsvícení RGB. Vestavěné RGB LED najdeme pod krytem I/O v podobě MSI Mystic Light Infinity s působivým efektem nekonečného zrcadla. Na desce jsou také dva 5V konektory D-RGB, jeden klasický 12V konektor RGB, dále pak ještě jeden proprietární 5V konektor pro Corsair LED. Není tedy nejmenší problém zapojit další pásky LED, podsvícení chladiče CPU nebo ventilátory s LED RGB a vše synchronizovat přes základní desku pomocí aplikace MSI Mystic Light.

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

MSI povolí přetaktování zamčeného Ryzenu 7 5800X3D, přes BCLK

Tento týden vydaný herní procesor Ryzen 7 5800X3D s tzv. 3D V-Cache, výrazně zvyšující herní výkon, má jednu nevýhodu pro nadšence. Již před vydáním se ukázalo, že u něj nebude povolené přetaktování. Údajně proto, že čipletová 3D V-Cache nevydrží vysoká napětí. Vypadá to ale, že tento blok na overclocking doznává první trhliny – MSI na některých deskách umožní přetaktování, zatím jen pomocí BCLK. Celý článok „MSI povolí přetaktování zamčeného Ryzenu 7 5800X3D, přes BCLK“ »

 •  
 •  
 •  

Doteď Intel-only Evga chystá desky pro Ryzen, X570S Dark a FTW

V dobách, kdy zájem o desktopové počítače klesal před tím, než přišla renesance „Gaming“ sestav, jsme tu občas lamentovali, jak ubývá výrobců základních desek. Teď pro změnu jeden přibude, a to i na západním trhu. Přesněji to tak bude z pohledu desek pro platformu procesorů AMD. Do jejich výroby se totiž pouští firma Evga, která doteď exkluzivně vyráběla jen desky pro platformu Intel. Celý článok „Doteď Intel-only Evga chystá desky pro Ryzen, X570S Dark a FTW“ »

 •  
 •  
 •  

Gigabyte Aorus X570 Xtreme – kráľovná s pasívnym chladením

Na záver testu dosiek X570 sme si pripravili chuťovku. Ide o Aorus Xtreme od Gigabyte, ktorá ako jedna z dvoch dosiek na trhu ponúka pasívne chladenie čipsetu. K tomu pridáva ultimátnu výbavu, za ktorú sa výrobca nehanbí vypýtať vyše 800 eur. Má vôbec takáto doska na mainstremovej platforme význam a oplatí sa priplatiť za prémiové funkcie? Dosku už dlhšie využívame v našom AMD test bench a tu sú naše závery. Celý článok „Gigabyte Aorus X570 Xtreme – kráľovná s pasívnym chladením“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *