Patriot P200 SSD (1 TB): Vysoká kapacita, nízka cena

Analýza

Po testoch viacerých testoch SSD M.2 sa dnes pozrieme na model v klasickom 2,5″ formáte. Patriot potichu uviedol na trh novú sériu P200, ktorá prináša väčšie kapacity za nižšie ceny a na rozdiel od Samsung 860 QVO (s QLC NAND) stále pri zachovaní trvácnejších pamätí typu TLC. V našom teste sa pozrieme na cenovo najvýhodnejšiu 1TB verziu, ale zakúpiť si môžete i 2TB. Nastal už čas poslať HDD na večný odpočinok?

Keď je prvoradý úložný priestor

Patriot P200 je tradičné 2,5″ SSD, ktorého cieľom nebude zaujať rýchlosťou, ale skôr cenou a kapacitou. P200 patrí do bežnej série Patriot produktov, nie do hernej divízie Viper. Preto je vzhľad skôr striedmy, než hýriaci farbami, nebodaj LED RGB ako pri herných produktoch už býva zvykom.

Papierové maximálne teoretické rýchlosti sú na úrovni 530 MB/s pre sekvenčné čítanie a 460 MB/s pre sekvenčný zápis a platia pre všetky modely, teda 256GB, 512GB a aj 1 a 2TB. Rozdiely medzi jednotlivými modelmi sú samozrejme v TBW, kde konkrétne hodnoty sú 160/320/640/1000 TB. SSD je vybavené pamäťami TLC, aj keď v jeho cenovej kategórii je už zvykom skôr QLC.

Ďalším rozdielom je radič, ktorý je v 2TB verzii odlišný od ostatných modelov. Tu sa nachádza Maxio MAS0902A, zatiaľ čo zvyšné tri modely majú SMI 2258XT. Všetky modely majú zhodné uvádzané hodnoty pri čítaní aj zápise 4K Aligned Random a to 90K/80K IOPS.

Výrobca na SSD dáva 3-ročnú záruku a vďaka 7mm formátu budete môcť SSD použiť aj vo vašom notebooku. Aký je P200 v praxi? Na to sa pozrieme o chvíľu.

Predtým sa však ešte zaostrime na jeden parameter, a to veľkosť cache SLC a rýchlosť zápisu po jej zaplnení. Algoritmom SLC je možné zapisovať až 348 GB. Dokým takéto množstvoi dát nezapíšete, sa výkon, resp. rýchlosť drží okolo 400 MB/s. Oproti mnohým SSD je to síce výhoda, pretože je vyhradená väčšia časť a nie ste obmedzovaní už po pár gigabajtoch, ale zase na druhej strane sú dáta zrejme zapisované stále na tú istú časť pamätí zatiaľ čo pri modeloch s menšou SLC cache je viac priestoru na striedanie, čo má, samozrejme, lepší dopad na životnosť. Na druhej strane asi máloktorý zákazník takéhoto SSD bude podnikať anejaké masívnejšie prepisovanie, takže to vo finále nehrá dôležitú úlohu a asi viac zaváži to, že v praxi sa drží sekvenčný výkon vždy na plnej rýchlosti.  Pre zaujímavosť sa však i tak hodí dodať, že po prečerpaní SLC cache rýchlosti padajú až k extrémne 16 MB/s. Takto nízke sú ale iba špičky, buffer sa i v týchto kritických situáciach obnovuje a výkon sa striedavo rôzne vracia na polovičný, zodpovedajúci 200 MB/s. Celkovo sa dá poznamenať, že je priebeh výkonu za zenitom SLC je mimoriadne kolísavý. Toto konkrétne správanie prináleží 1TB modelu, pri ostatných kapacitných variantoch sa môže líšiť.

Tak, vrhnime sa na samotné porovnanie rýchlostí. Tie prebiehajú v prvom slote SATA na základnej doske Gigabyte Aorus Z390 Xtreme.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Patriot Viper 4 Blackout: Stavané aj pre AMD

Prvá, ale aj druhá generácia Ryzenov trpeli na kompatibilitu s pamäťami. Tretia podporu výrazne zlepšila, no stále to nie je také dobré ako na Inteli. Výrobcovia preto začali prichádzať s pamäťami určenými pre Ryzen alebo obe platformy. Garantujú tak, že pamäte budú aj pri vyšších rýchlostiach bez problémov fungovať v XMP. A moduly Patriot Viper 4 Blackout spadajú do tejto kategórie. Celý článok „Patriot Viper 4 Blackout: Stavané aj pre AMD“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Patriot P210 a P220 sú pred dverami, SSD s kapacitami do 2 či 4 TB

Lacných 2,5″ SSD pre bežných spotrebiteľov nie je nikdy dosť. Vidí to tak i Patriot, ktorého modelový rad Burst sa v low-ende dlhodobo teší veľkej popularite. Je chvályhodné, že tento výrobca to sa k low-endu (so všeobecne nízkymi maržami) neobracia chrbtom a naopak ho posilňuje. Na prvý „péčkový“ model (P200) po novom nadväzujú ďalšia dva, čím už vzniká celkom početná séria. Celý článok „Patriot P210 a P220 sú pred dverami, SSD s kapacitami do 2 či 4 TB“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Test: Porovnanie 1TB a 512GB verzie Patriot Viper VPN100

Pri testovaní SSD Patriot Viper VPN100 sme zistili, že 512GB verzia ponúka skvelý výkon, ktorým sa toto rýchle úložisko zaradilo medzi top 3 v našich testoch. Podľa papierových parametrov je však 1TB variant ešte rýchlejší. Mohol by ísť o najrýchlejšie SSD, aké sme kedy mali v rukách? Zvedavosť nám nedala spávať, a preto vám prinášame porovnanie 1TB a 512GB verzie tohto unikátneho SSD. Celý článok „Test: Porovnanie 1TB a 512GB verzie Patriot Viper VPN100“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Jo, aktuálně nejvýhodnější SSD na trhu pro běžné užovky ideálka. Otázka je spolehlivost, protože Patriotí SSD pár let zpět nebyly v tomto úplně nejlepší. Na druhou stranu je to dnes už poměrně běžná věc, takže věřím, že tentokrát to kurvítko mít nebude – pár kusů jsem už nasadil.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *