Seagate Barracuda 530: levné SSD s výkonem PCIe 4.0 highendu

Seagate BarraCuda 530

SSD hodně zdražila a bohužel tomu ještě není konec. Zatímco koncem loňského roku se daly koupit špičkové modely jako Samsung SSD 980 Pro překvapivě levně, teď asi zase nastal čas, kdy bude větší zájem o nižší řady modulů jednotlivých výrobců. A mezi těmi se objevilo zajímavé SSD od Seagate, které je založené na levnějším řadiči, ale má dosahovat stejných rychlostí jako nejdražší PCIe 4.0 SSD a plně využívat potenciál toto rozhraní.

Seagate nyní připravuje k vydání nové moduly Seagate BarraCuda 530, které tvoří levnější řadu SSD oproti highendovým FireCuda 530 (u generace PCIe 4.0) a FireCuda 540 (PCIe 5.0). SSD BarraCuda 530 se objevily na webu firmy a zřejmě by brzy měly být vydány oficiálně.

Založené jsou na stejném základu jako Corsair MP600 Elite, o kterém jsme psali před dvěma měsíci, totiž na řadiči Phison E27T. To je 12nm procesem vyráběný řadič s rozhraním PCI Express 4.0 ×4. Přes to, že jde o čtyřkanálový DRAMless řadič, s ním onen Corsair má dosahovat rychlosti čtení až 7000 MB/s.

U modulů Seagate BarraCuda 530 ale, zdá se, dosáhl ještě lepších výsledků. Toto SSD má poskytovat rychlosti sekvenčního čtení až 7400 MB/s, což je zcela na úrovni nejvýkonnějších highendových SSD s osmikanálovým řadičem jako Phison E18. Rychlost sekvenčního zápisu má také dosahovat až 6400 MB/s (toto je samozřejmě pro zápis do speudoSLC cache).

Seagate BarraCuda 530

Toto SSD tedy v sekvenčních rychlostech bude schopno zastoupit highendové dražší moduly a poskytnout například pro rychlé načítání her stejný nebo velmi podobný výkon, snad za lepší peníze. Bohužel nemáme údaje o IOPS, je pravděpodobné, že v nich už bude toto SSD horší. DRAMless řešení se asi bude projevovat hlavně pod komplikovanou paralelní zátěží.

Spotřebou také půjde o úspornější SSD, maximální spotřeba má být 5,2–5,8 W podle kapacity (v nabídce budou moduly s kapacitami 2048 GB, 1024 GB a 512 GB, přičemž i nejmenší model není o moc zpomalený, čtení stále dosahuje 7200 MB/s). V nečinnosti (stav PS3) je příkon jen 50 mW a v úsporném režimu PS4 jen 5 mW, takže půjde i o vhodný modul pro notebooky.

Záruka těchto SSD bude pětiletá jako u vyšších modelů, a nabízejí garanci 600 přepisovacích cyklů (300 TB celkového zápisu u 512GB verze, 600 TB u 1024GB modelu a 1200 TB u 2048GB verze). Zřejmě by v nich měla být použita TLC NAND, byť to specifikace výslovně neuvádějí.

Seagate BarraCuda 530

Vydání by zřejmě mohlo být už brzo, vzhledem ke zveřejnění SSD na webu výrobce. Je dokonce možné, že už jde v podstatě o vydání a samotný start prodeje nebude ani nějak speciálně ohlášen. Minimálně na našem trhu ale v tuto chvíli ještě prodej nezačal.

Zdroje Tom’s Hardware, ComputerBase, Seagate (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Hynix Platinum P51: Netopící PCIe 5.0 SSD, ale s top výkonem

Nejvýkonnějším dnešním SSD založeným na rozhraní PCIe 5.0 momentálně kraluje platforma řadiče Phison E26. Je však známá vysokou spotřebou a byly pozorovány případy, kdy tato SSD mohou snižovat výkon, nebo se dokonce zaseknout, když se přehřejí. Teď se ovšem chystají první PCIe 5.0 SSD od Hynixu. Tato firma v předchozích generacích mívala nejméně žravá SSD, a tudíž by její PCIe 5.0 moduly teď mohly být přesně to, co potřebujeme. Celý článok „Hynix Platinum P51: Netopící PCIe 5.0 SSD, ale s top výkonem“ »

  •  
  •  
  •  

PC SN500S: Western Digital nasazuje do levných SSD QLC NAND

Chvíli to vypadalo, že výrobci SSD přibrzdili se snahou ušetřit pomocí pamětí QLC, které mají o třetinu větší kapacitu na jednu buňku, ale výrazně horší životnost i výkon. Drtivá většina nových SSD teď byla založených na TLC, zvlášť po odchodu Intelu z trhu. Možná to souvisí s růstem cen NAND, ale QLC se, zdá se, vrací. Western Digital vydává moduly PC SN5000S, které slibují slušný výkon s PCIe 4.0, ale jsou právě na bázi QLC NAND. Celý článok „PC SN500S: Western Digital nasazuje do levných SSD QLC NAND“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. ako sa pozna lacne SSD… ze je v cenniku cena „?“ to je jasne, nie? Kvalita za rozumnu cenu od sigejt!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *