RGB LED mohou zářením poškodit grafické karty a další hardware

Problémy kvůli UV záření z RGB LED?

Kuriózní „skandálek“ se teď vynořil na internetu: Zdá se, že pokud máte v počítači ozdobnou iluminaci z RGB LED, jejich svícení nemusí být čistě kosmetickým efektem, který nemá na hardware žádný vliv. Uživatelé na sociálních sítích si všimli, že iluminace se může nevratně takříkajíc podepsat na vašem hardwaru, například na grafické kartě, kterou máte vedle RGB pamětí. Jestli to může mít i nějaké dopady na uživatele, to těžko říct.

Na Redditu se objevili uživatelé s grafickými kartami od MSI, Asusu a Gigabyte, jejich backplate měl „vypálené“ stopy od pamětí, které byly instalované ve slotech nad zadní částí grafiky. Patrně jde o „vyšisování“ barviva v materiálu, které způsobilo světlo z RGB LED na sousedních modulech DDR4 či DDR5, jejichž stopa je jasně patrná. Zdá se, že některé paměti svítí dostatečně silně na to, aby k tomuto vedly.

Barvu asi může vybělit i běžné viditelné světlo nebo tepelné vyzařování, ale vzhledem k intenzitě je možné, že tito uživatelné měli moduly (v jednom případě to byly Vengeance RGB od Corsairu) osazené takovými RGB LED, které vyzařují kromě viditelného spektra také nějaké ultrafialové (UV) záření. Podobným jevem asi mohou být ovlivněné i nejrůznější další plastové komponenty nebo barevné úpravy na nich. To, že se věc projevila zrovna na grafických kartách, je asi spíš shoda okolností.

UV z RGB LED?

Zatímco v případě grafiky by toto na funkci rostlináře nemělo mít vliv, u uživatele teoreticky ano. UV záření má negativní vliv na zdraví a vystavení se tomuto záření může být spojené s poškozením zraku, změnami DNA v kůži a případně vznikem rakoviny. Těžko říct, zda je vyzařování u dotyčného počítačového hardwaru v takové intenzitě, aby mohlo vést ke zvýšenému riziku zdravotních problémů – je slušná šance, že ne.

Sklo na bočnici počítače by mělo minimálně část UV záření blokovat. Je však neprůhledné jen pro střední a krátké vlnové délky záření UVC a UVB, zatímco záření UVA nad vlnovými délkami delšími, zhruba nad 300–350 nm, z většiny propouští.

Nicméně záření UVA by mělo být relativně nejméně škodlivé, proto se používá i pro různé dekorační fluorescenční účely. Před nějakými dvaceti lety byly mimochodem UV zářivky a fluorescenční ventilátory z průhledného plastu, svítícího při ozáření UV zdrojem, docela populární i jako ozdoba vytuněných počítačů.

Je třeba říct, že stejně tak vám UVA propouští skleněná okna z venkovního prostředí a pravděpodobně mnohem větší dávky absolvujete při pobytu venku. Nebezpečné by UVA mohlo být při delším vystavení a hlavně při pohledu do zdroje tohoto záření, což se asi u RGB LED v počítači zrovna stát může, protože komponenty můžete mít při práci v zorném poli a asi vás nenapadne, že by vám třeba paměti neměly svítit do očí.

Paměti DDR5 Corsair Vengeance RGB – up

Je docela dobře možné, že hodně RGB LED komponentů, které se různě v Asii vyrábí, nemusí být moc kontrolované na úrovně UV záření, které vypouštějí, a dovážený hardware také asi většinou není testován zrovna na tyto vlivy. Na druhou stranu se v tomto případě hodně viditelného vyšisování také mohla projevit prostě špatná stabilita barviva v materiálu. To by normálně stárlo rovnoměrně, takže by si zesvětlení nikdo nevšiml, ale když blízké LED na kartě vysvítí vzor, začne být stárnutí barviva nápadné.

Horší by bylo, kdyby byl použitý třeba nějaký materiál, který těmito vlivy křehne. V dávnější minulosti se na deskách používaly čipy s BIOSem, které se mazaly UV zářením, ale „okno“ pro tento účel na nich bývá zespodu a taková základní deska asi obvykle s moderním RGB LED používaná nebude.

Zdroje: Reddit (1, 2), VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Viete, aký má asi odber RGB LED na grafike? Najprv si tipnite

Vypínate alebo nechávate svietiť? Možno ste sa už pozastavili nad tým, aký podiel spotreby má na grafickej karte jej osvetlenie. Táto otázka padla aj v redakcii, tak sme to teda odmerali. Predtým, než budete čítať ďalej, skúste si spraviť odhad toho, aký by mohol byť rozdiel medzi RGB LED on/off na MSI Tri Frozr 2. Či ste sa trafili a s akou toleranciou nám môžete dať vedieť v komentároch pod článkom. Celý článok „Viete, aký má asi odber RGB LED na grafike? Najprv si tipnite“ »

  •  
  •  
  •  

Asus má Wi-fi 6 routery kompatibilní s PlayStation 5

Next-gen konzole, které vycházejí tento týden, by měly být možná největší skok v poslední době a čeká se o ně rekordní zájem. Nová generace ale stejně jako hry obecně bude asi také čím dál víc o internetu (a hry už asi většinou budete stahovat). Připojení tak bude čím dál důležitější. Asus teď proto přišel s nabídkou Wi-Fi 6 routerů, u nichž slibuje, že budou ideálně fungovat se Sony PlayStation 5. Celý článok „Asus má Wi-fi 6 routery kompatibilní s PlayStation 5“ »

  •  
  •  
  •  

SilentiumPC uvádí skříně Armis AR6X: nový vnitřek, lepší výbava

Minulý týden jsme tu psali o nových skříních SilentiumPC Regnum RG6V, ale teď tato firma uvádí ještě další novinku, tentokrát modely řady Armis AR6X nahrazující předchozí model AR5X. Ty jsou založené na stejném modernizovaném vnitřku jako nové Regnum, ale přinášejí lepší výbavu. Skříně SilentiumPC mají docela přívětivé ceny, takže pro sestavy s omezeným rozpočtem by mohly být i tyto novinky zajímavá volba. Celý článok „SilentiumPC uvádí skříně Armis AR6X: nový vnitřek, lepší výbava“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. moda RGB blikatek je hnus.
    Pozitivni je, ze existuji modely zamerene na puvodni funkci, pred – urcene do celokovych skrini.
    Jedine akceptovate blikatka jsou stavove ledky, poskytujici fedbak o bootovani nebo chybach HW.

    Beru to jako silenstvi ktere pomine. Stejne jako, sveho casu, malickate vetraky na procesor s 10 000 otackami.

    1. kazdemu sa paci nieco ine.. ked niekto chce blikajuci kolotoc, nech ma blikajuci kolotoc.. Ono sa to da nastavit aj takto: https://ctrlv.sk/kG9A, alebo takto: https://ctrlv.sk/jU6t, nemusi to blikat jak sialene. Osobne by som to nechcel, lebo velku cast casu travim pozeranim serialov/filmov a bednu mam hned pri monitore vpravo, takze by tie silne svetla ako prvy obrazok prekazali. Ale ta bedna sa mi normalne paci..

    2. — „… silenstvi ktere pomine. Stejne jako, sveho casu, malickate vetraky …“

      Tie sú teraz, v ešte menšej a rýchlejšej podobe, na chladičoch SSD s podporou PCIe 5.0. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *