Asus má Wi-fi 6 routery kompatibilní s PlayStation 5

Asus nabízí Wi-Fi routery pro ideální hraní na PlayStation 5

Next-gen konzole, které vycházejí tento týden, by měly být možná největší skok v poslední době a čeká se o ně rekordní zájem. Nová generace ale stejně jako hry obecně bude asi také čím dál víc o internetu (a hry už asi většinou budete stahovat). Připojení tak bude čím dál důležitější. Asus teď proto přišel s nabídkou Wi-Fi 6 routerů, u nichž slibuje, že budou ideálně fungovat se Sony PlayStation 5.

PlayStation 5 má bezdrátový adaptér podporující nejnovější standard Wi-Fi 6 (802.11ax), takže pro vyšší rychlost stahování her nebo streamování obsahu (z internetu, ale třeba i z domácího NAS) bude schopná zužitkovat router podporující technologii Wi-Fi 6. Díky vylepšenému výkonu připojení by to mělo pomáhat i tehdy, pokud se Wi-Fi používá přímo k online a multiplayerovému hraní. Kromě toho by se měl zlepšit i dosah signálu.

Nejvyšší teoretická rychlost připojení pro Wi-Fi 5 byla 1733 Mb/s, díky Wi-Fi 6 může ale konzole komunikovat výrazně rychleji a dosáhnout rychlostí až přes 4800 Mb/s. Asus doporučuje pro použití s PlayStation 5 routery Asus RT-AX82U a Asus RT-AX86U, které mají maximální rychlosti až 5400 Mb/s a 5700 Mb/s.

Wi-Fi 6 nepřináší jen vyšší datovou propustnost. I když třeba vaše připojení není zdaleka tak rychlé, měl by nový standard vždy fungovat lépe než Wi-Fi 5 díky některým zlepšením zefektivňujícím komunikaci, které byly do standardu přidány. Wi-Fi 6 umožňuje pomocí technologie MU-MIMO komunikovat až s osmi zařízeními najednou, což je dvojnásobek proti předchozímu standardu.

Kromě toho je důležité, že díky nové metodě komunikace ODFMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access) se výrazně může zlepšit reálná kvalita a rychlost služby, která je závislá na provozu ostatních zařízení na síti. Tam může normálně docházet k blokování a prodlužování latencí u paketů – které jsou pro herní použití kriticky důležité. Ale díky ODFMA dokáže bezdrátová síť standardu Wi-Fi 6 zpracovávat provoz více klientů paralelně, místo aby hra musela čekat například na pakety pro mobil nebo nějaké dalšího zařízení a až pak se dostat a řadu. S ODFMA mohou pakety nevyžadující maximální rychlost připojení používající všechny subcarriery proběhnout paralelně a paket hry tedy bude mít nižší zpoždění v kritických nejhorších situacích, které by mohly narušovat hraní.

Asus RT-AX86U

Asus RT-AX86U

Ze zmíněných dvou routerů, které Asus doporučuje jako ideální pro kombinaci s konzolí Sony PS5, je výkonnější model Asus RT-AX86U. Nabízí na 5GHz pásmu propustnost až 4804 Mb/s a při využití 2,4GHz pásma se k tomu přidává ještě jeho 861 Mb/s. Dohromady je to tedy téměř 5700 Mb/s, které jsou inzerovány jako maximální teoretická rychlost tohoto routeru. Přístroj má tři externí a jednu interní anténu (v PCB), podporuje 3×3 MIMO na 2,4 GHz a 4×4 na 5 GHz. Uvnitř ho pohání čtyřjádrový SoC s taktem 1,8 GHz.

Asus RT-AX86U

Router má také dedikovaný Ethernetový port pro herní zařízení (PC). Tento port má v routeru prioritu, takže když k němu připojíte herní PC nebo konzoli, pakety budou mít automaticky přednost před ostatními zařízeními na síti. Nicméně prioritizaci lze ovládat i pomocí obslužné mobilní aplikace (v níž se dá také zapnout prioritizující herní režim pro mobilní zařízení, pokud hrajete na něm).

Připojení do internetu lze realizovat dvěma spárovanými gigabitovými rozhraními, takže lze dosáhnout až 2,0 Gb/s. Router má ale také jeden 2,5Gb/s port (pro 2,5Gb/s Ethernet 2.5GBASE-T), jenž lze využít buď pro lokální zařízení, nebo také pro WAN (připojení do internetu). Pro lokální zařízení jsou dále přítomné čtyři gigabitové porty RJ-45 a router má i dva porty USB 3.0.

Zadní porty u Asus RT-RT-AX82U. Model AX86U má navíc ještě RJ-45 pro 2,5Gb/s Ethernet

Asus RT-AX82U s RGB iluminací

Kromě toho nabízí Asus také router RT-AX82U se čtyřmi externími anténami, který nabízí o něco menší teoretickou maximální rychlost 5400 Mb/s. Na 5 GHz podporuje 4×4 MIMO a dokáže vyvinout stejnou rychlost až 4804 Mb/s. Ale v 2,4GHz pásmu je o něco slabší, podporuje 2×2 MIMO a maximální rychlost 574 Mb/s.

Ethernetové možnosti jsou také omezenější. Není zde podpora pro 2,5Gb/s Ethernet, jen pro gigabit. A také WAN připojení je maximálně gigabitové, nelze použít teaming na 2,0 Gb/s jako s předchozím routerem.

Asus RT-AX82U

Specialita tohoto routeru je, že má iluminaci pomocí RGB LED a nasvětlení se dá ovládat technologií Asus Aura RGB podobně jako v samotném PC.

ZenWifi mesh networking

Pro PlayStation 5 nabízí Asus také routery podporující Wi-Fi 6 na principu tzv. mesh networking, kdy máte po bytě více routerů, které dynamicky a automaticky komunikují mezi sebou tak, aby bylo pokrytí v prostoru co nejrychlejší a nejstabilnější. Toto řešení by mělo být pružnější a transparentnější než použití primárních routerů a repeaterů.

Asus ZenWifi XT8

Tato řada se jmenuje Asus ZenWifi XT8 (s Wi-Fi 6), proti starší generaci ZenWifi CT8, která ještě uměla jen Wi-Fi 5.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *