Asus má Wi-fi 6 routery speciálně certifikované pro PlayStation 5

Asus nabízí Wi-Fi routery pro ideální hraní na PlayStation 5

Next-gen konzole, které vycházejí tento týden, by měly být možná největší skok v poslední době a čeká se o ně rekordní zájem. Nová generace ale stejně jako hry obecně bude asi také čím dál víc o internetu (a hry už asi většinou budete stahovat). Připojení tak bude čím dál důležitější. Asus teď proto přišel s nabídkou Wi-Fi 6 routerů, u nichž slibuje, že budou ideálně fungovat se Sony PlayStation 5.

PlayStation 5 má bezdrátový adaptér podporující nejnovější standard Wi-Fi 6 (802.11ax), takže pro vyšší rychlost stahování her nebo streamování obsahu (z internetu, ale třeba i z domácího NAS) bude schopná zužitkovat router podporující technologii Wi-Fi 6. Díky vylepšenému výkonu připojení by to mělo pomáhat i tehdy, pokud se Wi-Fi používá přímo k online a multiplayerovému hraní. Kromě toho by se měl zlepšit i dosah signálu.

Nejvyšší teoretická rychlost připojení pro Wi-Fi 5 byla 1733 Mb/s, díky Wi-Fi 6 může ale konzole komunikovat výrazně rychleji a dosáhnout rychlostí až přes 4800 Mb/s. Asus doporučuje pro použití s PlayStation 5 routery Asus RT-AX82U a Asus RT-AX86U, které mají maximální rychlosti až 5400 Mb/s a 5700 Mb/s.

Wi-Fi 6 nepřináší jen vyšší datovou propustnost. I když třeba vaše připojení není zdaleka tak rychlé, měl by nový standard vždy fungovat lépe než Wi-Fi 5 díky některým zlepšením zefektivňujícím komunikaci, které byly do standardu přidány. Wi-Fi 6 umožňuje pomocí technologie MU-MIMO komunikovat až s osmi zařízeními najednou, což je dvojnásobek proti předchozímu standardu.

Kromě toho je důležité, že díky nové metodě komunikace ODFMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access) se výrazně může zlepšit reálná kvalita a rychlost služby, která je závislá na provozu ostatních zařízení na síti. Tam může normálně docházet k blokování a prodlužování latencí u paketů – které jsou pro herní použití kriticky důležité. Ale díky ODFMA dokáže bezdrátová síť standardu Wi-Fi 6 zpracovávat provoz více klientů paralelně, místo aby hra musela čekat například na pakety pro mobil nebo nějaké dalšího zařízení a až pak se dostat a řadu. S ODFMA mohou pakety nevyžadující maximální rychlost připojení používající všechny subcarriery proběhnout paralelně a paket hry tedy bude mít nižší zpoždění v kritických nejhorších situacích, které by mohly narušovat hraní.

Asus RT-AX86U

Asus RT-AX86U

Ze zmíněných dvou routerů, které Asus doporučuje jako ideální pro kombinaci s konzolí Sony PS5, je výkonnější model Asus RT-AX86U. Nabízí na 5GHz pásmu propustnost až 4804 Mb/s a při využití 2,4GHz pásma se k tomu přidává ještě jeho 861 Mb/s. Dohromady je to tedy téměř 5700 Mb/s, které jsou inzerovány jako maximální teoretická rychlost tohoto routeru. Přístroj má tři externí a jednu interní anténu (v PCB), podporuje 3×3 MIMO na 2,4 GHz a 4×4 na 5 GHz. Uvnitř ho pohání čtyřjádrový SoC s taktem 1,8 GHz.

Asus RT-AX86U

Router má také dedikovaný Ethernetový port pro herní zařízení (PC). Tento port má v routeru prioritu, takže když k němu připojíte herní PC nebo konzoli, pakety budou mít automaticky přednost před ostatními zařízeními na síti. Nicméně prioritizaci lze ovládat i pomocí obslužné mobilní aplikace (v níž se dá také zapnout prioritizující herní režim pro mobilní zařízení, pokud hrajete na něm).

Připojení do internetu lze realizovat dvěma spárovanými gigabitovými rozhraními, takže lze dosáhnout až 2,0 Gb/s. Router má ale také jeden 2,5Gb/s port (pro 2,5Gb/s Ethernet 2.5GBASE-T), jenž lze využít buď pro lokální zařízení, nebo také pro WAN (připojení do internetu). Pro lokální zařízení jsou dále přítomné čtyři gigabitové porty RJ-45 a router má i dva porty USB 3.0.

Zadní porty u Asus RT-RT-AX82U. Model AX86U má navíc ještě RJ-45 pro 2,5Gb/s Ethernet

Asus RT-AX82U s RGB iluminací

Kromě toho nabízí Asus také router RT-AX82U se čtyřmi externími anténami, který nabízí o něco menší teoretickou maximální rychlost 5400 Mb/s. Na 5 GHz podporuje 4×4 MIMO a dokáže vyvinout stejnou rychlost až 4804 Mb/s. Ale v 2,4GHz pásmu je o něco slabší, podporuje 2×2 MIMO a maximální rychlost 574 Mb/s.

Ethernetové možnosti jsou také omezenější. Není zde podpora pro 2,5Gb/s Ethernet, jen pro gigabit. A také WAN připojení je maximálně gigabitové, nelze použít teaming na 2,0 Gb/s jako s předchozím routerem.

Asus RT-AX82U

Specialita tohoto routeru je, že má iluminaci pomocí RGB LED a nasvětlení se dá ovládat technologií Asus Aura RGB podobně jako v samotném PC.

ZenWifi mesh networking

Pro PlayStation 5 nabízí Asus také routery podporující Wi-Fi 6 na principu tzv. mesh networking, kdy máte po bytě více routerů, které dynamicky a automaticky komunikují mezi sebou tak, aby bylo pokrytí v prostoru co nejrychlejší a nejstabilnější. Toto řešení by mělo být pružnější a transparentnější než použití primárních routerů a repeaterů.

Asus ZenWifi XT8

Tato řada se jmenuje Asus ZenWifi XT8 (s Wi-Fi 6), proti starší generaci ZenWifi CT8, která ještě uměla jen Wi-Fi 5.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Asus ROG Strix XG438Q – takmer môj ďalší monitor

Monitory s rozlíšením 4K už dnes nie sú žiadnou zvláštnosťou. Keď však k 4K pribudnú ďalšie označenia ako 120 Hz, HDR či FreeSync nejeden hráč zbystrí pozornosť. ROG Strix XG438Q pokladám za jeden z najzaujímavejších herných monitorov na trhu, dlho bol totiž aj v mojom osobnom hľadáčiku. Poďme sa spoločne pozrieť na tento prerastený dychberúci herný displej. Celý článok „Asus ROG Strix XG438Q – takmer môj ďalší monitor“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Niečo pre fanúšikov Asus: komplet zostava ROG v skrinke Z11

Do redakcie nám prišla veľmi netradičná a pomerne unikátna skrinka. Ide o ROG Z11, ktorú výrobca predstavil už na začiatku roka na CES 2020. Skrinka ukrýva niekoľko špecialít, ako napríklad možnosť vertikálnej aj horizontálnej orientácie či mierne nahnutý motherboard tray. Aby toho nebolo málo, skrinku sme osadili viac-menej výlučne komponentami ROG, čím sme vytvorili akýsi full on Asus build. Celý článok „Niečo pre fanúšikov Asus: komplet zostava ROG v skrinke Z11“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Asus VivoBook S15 S533F: Stabilný výkon a dlhá výdrž

Asus z našich článkov poznáte predovšetkým ako herný ROG/Strix brand, prípadne ako výrobcu ultrabookov ZenBook. Vo svojom portfóliu však majú aj cenovo dostupnejšie VivoBooky, ktoré sú určené pre širšie publikum. Novinka s označením S15 sa snaží zaujať netradičnými farbami či množstvom portov a kovovým telom. Má však VivoBook S15 vôbec význam, keď nedávno testovaný ZenBook 14 UX425 je dobre cenovo postavený? Celý článok „Asus VivoBook S15 S533F: Stabilný výkon a dlhá výdrž“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *