WD odprezentovalo nové produkty Black. Na čele s SSD PCIe 4.0

Novinka WD, dokina, a super rýchle SSD. Jedno na karte PCIe, druhé v tele M.2

V rámci najvyššieho radu produktov Black firme Western Digital v portfóliu pribudlo niekoľko noviniek. O tých, ktoré idú aktuálne do predaja, nám porozprávali zástupcovia firmy. Na to najzaujímavejšie, čo sme od nich zistili (ale i nezistili), sa pozrieme v tomto článku. A síce k témam pozoruhodej dokovacej stanice, bleskového systému SSD v RAIDe na karte PCIe ×8 a s čerešnička na torte bude SSD M.2 s rýchlosťou nad 7 GB/s.

Trvalo pomerne dlho, kým sa Western Digital prepracoval k SSD. Po odkúpení SanDisku však veci nabrali pomerne rýchly spád a teraz sa WD aj v tomto smere radí medzi elitu. Pozornosť posledných dní púta najmä značka Black, ktorá historicky vždy predstavovala vrchol toho, čo sa ponúkalo pre bežných používateľov. Firma tieto produkty teraz rada prezentuje ako „herné“, ale samozrejme sú vhodné i to pracovných staníc. Jedná z pozoruhodných noviniek je dokovania stanica WD Black D50.

D50 je s rozmermi 120 × 120 × 55 mm len o chlp väčšia než minipočítače Intel NUC. Oproti iným dokinám je výnimočná tým, že vnútri obsahuje  voliteľne jedno alebo dvojterabajtové výkonné SSD PCIe voliteľné vo variante s kapacitou 1 alebo 2 TB. Pripojenie k počítaču je cez Thunderbolt 3 a SSD má dosahovať sekvenčné rýchlosti prenosu až 3000 MB/s (čítanie), respektíve 2500 MB/s (zápis).

WD toto zariadenie vidí ako doplnok k notebookom pre hráčov, ktorý môžu mať hry uložené týmto spôsobom na externom úložisku. Vďaka dvojici 40 Gb konektorov TB3 je priepustnosť naozaj vysoká a tomu zodpovedá i konektivita, ktorá je ďaleko nad rámec akéhokoľvek notebooku. Porty USB sú iba v generácii 2 s 10 Gb/s a dokopy je ich päť. Tri typu A a dva typu C. Pre niekoho môže byť ale zaujímavejší DisplayPort 1.4 na pripojenie monitorov s vysokou obnovovacou frekvenciou obrazu. WD Black vás vyjde na zhruba 500 € alebo v prípade väčšej kapacity vstavaného SSD na 680 €.

Dokovacia stanica WD Black D50

Pozoruhodné je i vysokorýchlostné SSD na karte PCI Express ×8. Napriek tomu, že podporuje „iba“ štandard PCIe 3.0 dosahuje rýchlosti porovnateľné so špičkovými SSD PCI Express 4.0. Na karte sú totiž zapojené dve staršie SSD SN750, ktoré až doteraz predstavovali to najvýkonnejšie, čo malo WD v ponuke. Dosahované bymali byť maximálne rýchlosti 6500 MB/s pre sekvenčné čítanie a 4100 MB/s pre sekvenčný zápis. To v nastavení RAID 0, v RAID 1 bude výkon pochopiteľne nižší. Výrobca si dal záležať aj na pôsobivom vzhľade a po prúde súčasných trendov sa celou dĺžkou bočnej strany tiahne svetlovod s RGB LED. A koľko za to? 300 (1 TB) – 1000 eur (4 TB).

WD Balck AN1500, SSD na karte PCI Express

Najväčším ťahákom, ku ktorému padalo aj najviac dotazov, bolo pochopiteľne až SSD PCI Express 4.0. Väčšina popredných firiem s SSD už minimálne jeden model z podporou tohto moderného rozhrania má. S blížiacimi sa procesormi Rocket Lake sa do klubu pridáva aj WD s modelom SN850.

Radič je znovu vlastný a unikátny, podobne, ako tomu aj v prípade konkurenčného Samsung 980 Pro. Prekvapivo však nemá kovový heatspreader (ale len plastové puzdro), ktorý je už i na najstaršom radiči SSD PCIe 4.0, Phison E16. A že práve vyššie zahrievanie bol jeden z najväčších nedostatkov SN750. Výrobca však sľubuje výrazné zlepšenie a špičkovú efektivitu, tak uvidíme. Variant bez chladiča je už na ceste do skladov a každým dňom sa začne predávať. Tak ako naposledy aj teraz bude možnosť si priplatiť za SN850 s chladičom. Ten však už pod vianočný stromček nestihnete. Dostupný bude až v prvom kvartáli 2021.

WD Black SN850, SSD PCI Express 4.0 vo formáte M.2 2280

Udávané rýchlosti maximálneho výkonu sekvenčného čítania sú 7000 MB/s a zápisu 4100 MB/s. Tieto hodnoty potvrdil syntetický test v CrystalDiskMarku, ktorý sme mali možnosť na streame vidieť.

Výsledky WD Black SN850 v benchmarku CrystalDiskMark

Otázka ku kapacite pSLC cache a ku výkone sekvenčného zápisu po jej zaplnení však žiaľ zostala nezodpovedaná. Na túto informáciu si budete musieť počkať sa dočítať sa ju v prvých recenziách. Použité pamäte sú 96-vrstvové NAND TLC. Odporučená koncová cena SN850 je v závislosti od kapacity baťovských 152,99 € (500 GB), 274,99 € (1 TB) a 549,99 €.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

SSD spolehlivější než HDD? Dle studie mají poruchovost podobnou

V květnu jsme tu měli zprávu o studii firmy Backblaze, která zveřejňuje statistiky poruchovosti pevných disků, provozovaných její službou. Když Backblaze začala uvádět také statistiky poruch SSD, které používá jako systémové disky serverů, vypadalo to nejdřív, že vykazují řádově lepší výsledky. Teď ale přichází nová čísla, podle kterých je to o dost horší a vypadá to, že nakonec úmrtnost SSD může být skoro stejná jako u HDD. Celý článok „SSD spolehlivější než HDD? Dle studie mají poruchovost podobnou“ »

 •  
 •  
 •  

WD_Black SN850: Rýchle SSD PCIe 4.0 s tunelovým chladičom

WD to s hernou značkou Black myslí vážne, o čom svedčí línia herných SSD a HDD, do ktorej pribudol nástupca SN750 s označením SN850. Azda najväčším rozdielom je prechod na rozhranie PCIe 4.0 a tým pádom výrazne vyššie rýchlosti. Zmenil sa aj tvar heatsinku a pribudlo osvetlenie RGB. Jedná sa teda o o výrazný medzigeneračný rozdiel, na ktorý sa oplatí pozrieť detailnejšie. Celý článok „WD_Black SN850: Rýchle SSD PCIe 4.0 s tunelovým chladičom“ »

 •  
 •  
 •  

Nový rámček pre 99 % SSD M.2 do 80 mm, SilverStone RVS03

SilverStone uviedol externý rámček na SSD formátu M.2. Po extrémnejšom variante MS12 pre najnáročnejších používateľov, bude tento (RSV03) v ponuke firmy predstavovať dostupnejšiu a univerzálnejšiu možnosť. Podporované budú totiž okrem SSD PCIe NVMe aj SSD SATA. Stále sa však má jednať o voľbu, pri ktorej záleží aj na výkone. Ten SilverStone prezentoval s SSD Samsung 980 Pro. Celý článok „Nový rámček pre 99 % SSD M.2 do 80 mm, SilverStone RVS03“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

   1. Možná bude výběr režimu omezený. Na mě pracuje bias, letos jsem se s jedním NVMe totiž rozloučil (redundantním). Výkon by přeci ve druhém režimu mohl být i zajímavější (čtení malých). V jedné větě tam pak máte duplicitu slova doteraz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *