Všetky dosky MSI sú plne pripravené na procesory Ryzen 5000

MSI X570, B550 a A520 už podporu AMD Vermeer majú, pre X470 a B450 pribudne

Procesory AMD postavené na architektúre Zen 3 sú už vonku a keďže tentokrát k nim nevyšli základné dosky s novým čipsetom, počíta sa predovšetkým so „starými“ X570, B550 a A520. Na bezproblémový chod a maximálny výkon je však potrebný mikrokód AGESA 1.1.0.0, ktorý má MSI už aj so záplatami (patch C). A to pre všetky dosky zo série 500. V krátkej správe nájdete i to, ako ho na ktorej doske správne aktualizovať.

Prvý mikrokód AGESA (1.0.8.0) s podporou procesorov AMD Zen 3 sa objavil už v auguste. To bola viac-menej experimentálna verzia, aby vôbec systém s procesorom Ryzen 5000 prešiel POSTom.

Finálnejší mikrokód bol až AGESA s označením 1.1.0.0. Ten však výrobcovia na niektorých doskách úplne preskočili a k dnešnému dňu je relevantnejší 1.1.0.0 patch C. Ten umožňuje pri výšších frekvenciách DDR4 nechať deličku pämatí oproti Infinity Fabric 1:1. Predtým sa autmaticky prepínala na 2:1 a možno obsahuje aj ďalšie drobné optimalizácie. Nakoniec vychádza v čase, keď sa procesory v masovejšom meradle dostávajú do ostrej prevádzky, na testy a následne i do predaja.

Firma MSI o podpore AGESA 1.1.0.0 patch C na všetkých svojich doskách informovala ako prvá, súbežne s vydaním procesorov AMD Ryzen 5000. Najnovším mikrokódom je vybavená každá z dosiek s čipsetom X570, B550 či A520. Takto vybavené BIOSy sú tradične dostupné na produktových stránkach konkrétnych dosiek.

Niektoré dosky vyžadujú kompletnú zostavu so starším procesorom v pätici. Aktualizáciu Prestige X570 Creation, B550-A Pro, B550M Pro-VDH WiFi a MAG A520M Vector WiFi treba zahájiť z UEFI.

Zoznam dosiek je uvedený nižšie v tabuľke, vzostupne od najvybavenejších X570 po tie najlacnejšie A520. BIOS na väčšine z nich je možné aktualizovať bez potreby CPU, ale i RAM či grafickej karty, pomocou tlačidla Flash BIOS. Na podaktorých však BIOS bez staršieho procesora (Ryzen 2000/3000) neaktualizujete. V tabuľke sú v tabuľke označené ružovou farbou a flash BIOSu musíte zahájiť tradične z prostredia UEFI.

MSI zároveň oznámilo, že čoskoro budú dostupné BIOSy aj pre základné dosky s čipovými súpravami AMD X470 a B450. To ale až v druhej vlne neskôr, podľa slov MSI sa čaká na úpravu a dodanie mikrokódu formou AMD. Priorita bola samozrejme vyladiť fungovanie procesorov a novších doskách, ktoré majú predajný potenciál.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

MSI rozšírilo portfólio grafických kariet o rad Suprim (X)

Výber medzi grafikami s GPU Nvidia Ampere je zase o trochu pestrejší. Firma MSI totiž vydala novú modelovú líniu Suprim a Suprim X, ktorá má ponúkať prepracovanejšie vyhotovenie ako Gaming (X/Z) a je niekde niekde na polceste ku Lightning Z. Výroba týchto Suprim (X) bude však objemnejšia. Už teraz má MSI šesť kariet RTX: 3070, 3080 a 3090. Všetky v lacnejších (Suprim) aj zrýchlených variantoch (Suprim X). Celý článok „MSI rozšírilo portfólio grafických kariet o rad Suprim (X)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

MSI GS66: Celočierna žiletka s Core i9 a RTX 2080 Super

Štýlovú a kompaktnú rodinu notebookov MSI s najvyšším výkonom zahŕňa rad GS a GS66 Stealth je jeho najnovším prírastkom. Vždy som mal slabosť pre tenké, ale výkonné zariadenia a presne toto GS spĺňa. S vysokým výkonom v podobe Core i9 a RTX 2080 Super však prichádza otázka, ako je zvládnutý termálny manažment. V menej ako 2 cm tenkom a cca 2,1 kg tele je naozaj výzva sa vysporiadať s takto výkonnými komponentmi. Celý článok „MSI GS66: Celočierna žiletka s Core i9 a RTX 2080 Super“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

MMN 3080 – najrýchlejšia herná zostava v našich testoch

S príchodom novej generácie komponentov sa nám naskytla možnosť postaviť prvú ukážkovú zostavu, ktorú som nazval MMN 3080. Ide o spojenie produktov Metallic Gear, MSI a Noctua (MMN) a kľúčového komponentu, ktorým je nová grafika GeForce RTX 3080 vo vyhotovení MSI Gaming X Trio. V kombinácii s najnovším procesorom Core i9-10900K ide o najrýchlejšiu hernú zostavu, akú sme v redakcii mali. Celý článok „MMN 3080 – najrýchlejšia herná zostava v našich testoch“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *