Lenovo Legion Y740S – herný notebook bez grafiky?

Parametre a detaily

Herné notebooky v tenkom tele často trpia dvoma nedostatkami – prehrievaním a krátkou výdržou. Čo robiť, ak chcete vysoký procesorový výkon, ale v tenkom tele, s dobrou výdržou a zároveň neprísť o grafický výkon, keď ste doma alebo v práci? Herný notebook s dedikovanou grafikou bude vždy ťažší ako ultrabook a neponúkne ani takú výdrž. Na druhej strane ultrabookom chýba výkon CPU. Legion Y740S prináša riešenie tejto dilemy.

Základné parametre


Detaily

Balenie notebooku má na vonkajšej strane nápis Legion v lesklom čiernom prevedení, ináč ide o bežnú kartónovú krabicu.

   

Súčasťou balenia je samozrejme samotný notebook, nabíjačka USB-C a dokumentácia.

Herný brand Legion od Lenova je čím ďalej obľúbenejší medzi hráčmi a niet sa čomu čudovať. Zariadenia Legion prinášajú okrem svojského dizajnu aj skvelý pomer ceny a výkonu. Minulú generáciu ma udivovalo aj chladenie, ktoré bolo na notebookoch veľmi dobre zvládnuté. Budovaniu povedomia o brande pomáhajú aj herné akcie, kde často vidieť Legion ako hlavného partnera. Osobne teda už pokladám Legion ako schopného konkurenta pre Asus či MSI, ktoré sú u nás etablovanejšie značky herných notebookov. To, na čo však ani jeden z týchto výrobcov „gule“ nemal, je vydať herný notebook bez dedikovanej grafiky. To je ale hlúposť, možno si poviete. Keď vám však poviem, že môžete mať tenký a ľahký notebook s dlhou výdržou na cestách, a zároveň doma či v práci plnohodnotnú výkonnú hernú mašinu, už to taký nezmysel nie je, že? Ako však tieto dve protichodné veci skombinovať? Jedným riešením sú tenké herné notebooky ako nedávno testovaný MSI GS66 Stealth, kde je však večný boj s teplotami a výdrž na batériu zrovna neohúri. Y740S sa vydal inou cestou a to kombináciou Thunderbolt 3 a eGPU. O tomto princípe si povieme viac v samostatnej kapitole.

   

Legion Y740S má veľa spoločných dizajnových prvkov so svojimi súrodencami 7i a 5i, ktoré sme videli na predstavení v júni. Sivé prevedenie s mierne predsunutými pántami displeja pôsobí moderne a elegantne. Notebook nijakým výrazným spôsobom nekričí do sveta svoju hernú DNA, možno až na podsvietené logo Legion na veku displeja. Y740S tak má predpoklad aj na pracovné využitie, kde čisto herné mašiny nemusia byť dostatočne reprezentatívne. Dosť ale o dizajne, dôležitá je aj výbava. Na výber sú tri konfigurácie a to s 10. generáciou Core i5/i7/i9, 16/32 GB RAM, 512GB/1TB/2TB SSD a Full HD/4K displej. My testujeme stredný kúsok, teda model s Ci7/16GB1TB/Full HD.

   

Vonkajší vzhľad a portová výbava je pre všetky modely rovnaká, poďme sa teda na ňu pozrieť. Bočný pohľad odhaľuje ultra tenké 15 mm telo, aké vídavame skôr pri ultrabookoch, než herných mašinách. Pravý bok má čítačku SD kariet a audio jack, teda porty, ktoré sa postupne z notebookov vytrácajú. Ak ich potrebujete pre prácu, Y740S je pre vás vhodným adeptom. Na ľavom boku je zase dvojica portov USB-C, pričom oba porty podporujú Thunderbolt 3 pre nabíjanie, video výstup, alebo pripájanie iného príslušenstva TB3 ako rýchlych externých diskov či eGPU dokov.

Chváliť hrúbku na základe čísel je ťažké si predstaviť, preto sa pozrieme na porovnanie s GS66 a OMEN 15, ktoré sme nedávno testovali. Rozdiel v hrúbke aj hmotnosti zariadení je enormný.

Portová výbava však nekončí konektormi na bokoch zariadenia, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Predsa len spoliehať sa na dvojicu USB-C je tak trochu prístup „Apple“, čo by znamenalo nutnosť nosiť všade so sebou redukcie. Našťastie v Lenove takúto hlúposť neurobili a na zadnej strane preto nájdete dvojicu 10 Gb portov USB 3.2 gen 2 klasického typu A. Jeden z nich dokonca podporuje rýchle nabíjanie, napr. pre váš smartfón.

Vpredu už žiadne ďalšie porty či ovládacie prvky nenájdete.

Pohľad zhora nám znova ukáže sivé veko s podsvieteným logom a čierny spodný kryt. Ten má perforáciu po celej svojej šírke pre dostatočný prístup vzduchu do ventilátorov.

   

Zaujímavé na spodnom kryte je, že má teplovodivé podložky v mieste SSD na lepšie rozloženie tepla. Čierne prevedenie nie je zrovna praktické, veľmi ľahko zachytáva odtlačky, ktoré sa potom zle čistia.

Testovaná konfigurácia ponúka strednú výbavu Y740S a teda procesor Intel Core i7-10750H so 6 jadrami a taktom až 5,0 GHz pre 1 jadro či 4,3 GHz pre all-core turbo. Štandardom už je 16 GB RAM, ktorá má rýchlosť 2933 MHz a je nevymeniteľná. Ak chcete 32 GB, budete musieť siahnuť po 8-jadrovom modeli s Core i9-10980HK. Stredná konfigurácia ponúka 1 TB SSD, vyššia až 2 TB. Naopak najnižšia konfigurácia má Core i5-10300H so 4 jadrami a 512 GB úložiskom. RAM je 16 GB, rovnako ako pri našom modeli. Rozdiel medzi konfiguráciami je aj pri použitom displeji, základná a stredné majú 300 nit 60 Hz Full HD displej so 72 % pokrytím NTSC. Najvyššia konfigurácia dostala 4K, 600 nitov a 100 % Adobe RGB spolu so DisplayHDR400. Je to asi prvýkrát, kedy by som odporučil v notebooku siahnuť po 4K displeji a tým pádom po najvyššej konfigurácii.

Pri pohľade do vnútra vidíme, že vymeniteľné sú SSD a karta WiFi. Poteší najmä druhý voľný slot v našej konfigurácii, predpokladám však že Core i9 model s 2 TB SSD bude mať oba zaplnené. Teoreticky si ale sami viete osadiť vlastné SSD a kapacitu dostať až na 4 TB pri použití oboch slotov. Kartu WiFi tak skoro meniť nebudete, podporuje totiž WiFi 6 802.11ax.

   

Zaujímavé je prevedenie chladenia, ktoré využíva vapor chamber a až štvoricu menších ventilátorov pre chladenie procesora. Výrobca chladiaci systém označuje ako Coldfront 2.0 a hovorí o jeho veľmi tichej prevádzke.

Otvorenie veka je možné až do priameho uhla, teda do úplnej roviny so základňou, čo je moja obľúbená funkcia pri Lenovo notebookoch a potešilo ma, že ani tu nechýba.

Klávesnica býva vždy silnou stránkou Lenovo notebookov, hlavne, keď hovoríme o biznisových ThinkPadoch. Y740S dostal veľmi podobnú klávesnicu akú by ste videli práve u súrodencoch v oblekoch. Tvar klávesov aj rozloženie je prakticky zhodné, klávesy však nie sú čierne ale sivé.

Poteší biele podsvietenie, ktoré je opäť decentné a nemá potrebu kričať farbami RGB, ako býva pri herných notebookoch zvykom. K rozlíšeniu, odozve ani iným aspektom výhrady nemám, som maximálne spokojný. Bude to však spôsobené tým, že sám som ThinkPady používal nejaký ten rôčik a na takúto klávesnicu som zvyknutý.

Touchpad ma naopak veľmi nezaujal. Nie že by bol vyslovene zlý, sklenený povrch je príjemný, aj gestá fungujú dobre, ale nie je to nič, z čoho by mi padla sánka. V hornej tretine sa stláča veľmi ťažko, až je kliknutie nemožné a rozmery by tiež mohli byť väčšie. Pravdou však je, že ťažko niečo porovnávať s touchpadom na MacBook Pro, na ktorý som aktuálne zvyknutý.

Pri pohľade na horný okraj displeja vidíme len tenký rámček, rovnaký ako na oboch stranách displeja. Kde sa podela kamera? Absentuje ako pri nových notebookoch Asus ROG? Nie, len bola premiestnená pod displej do tzv. brady. Tu je navyše vybavená krytkou, ktorú si môžete zavrieť, aby vás náhodou niekto nesledoval. Opäť ide o riešenie, ktoré je známe z ThinkPadov a jeho použitie na Legione chválim. Kvalita samotnej kamery je rovnaká ako vždy, teda 720p s obrazom výrazne horším, než ponúkajú aj lacné smartfóny. Kamera neponúka rozpoznanie tváre, ako tomu bolo napríklad pri MSI GS66, o biometrické zabezpečenie však Y740S úplne neprišiel. V tlačidle napajánia sa schováva čítačka odtlačkov prstov, za čo dávam palec hore.

Len 15 mm hrúbka a kompaktné rozmery sa niekde odraziť museli a schytala to kapacita batérie. 60 Wh je hodnota, akú vidíme pri 13 – 14″ ultrabookoch, kapacita je preto sklamaním. Už viackrát spomínané GS66 od MSI má až 99,9 Wh batériu. Čo však MSI nemá je USB-C nabíjanie 95 W nabíjačkou. USB-C pri herných notebookoch nevídame, nakoľko USB-C je obmedzené na maximálny výkon 100 W pri nabíjaní, čo pre napájanie herných grafík nestačí. Keďže Y740S dedikovanú grafiku nemá, vystačí si aj s USB-C.

Po hodine nabíjania sa dostanete na 76 % a plné nabitie trvá 1 hodinu a 50 minút. V aplikácii Lenovo Vantage si navyše môžete zapnúť rýchle nabíjanie, ktoré dosahuje o niečo lepšie výsledky. Po hodine budete mať 86 % a celkové nabitie sa skráti o cca 5-10 min. 95 W nabíjačka má pomerne kompaktné rozmery, čo určite oceníte pri cestovaní.

Hoci je batéria menšia, než by sa dalo očakávať, a je potrebné napájať 45 W procesor, jej výdrž je veľmi dobrá. V našom náročnom teste na YouTube sme tak namerali 5 hodín a 11 minút, čo je nadpriemerná hodnota pre „herný“ notebook. Popravde však nemáme veľmi s čím porovnávať, nakoľko H-čkový procesor bez dedikovanej grafiky sme ešte netestovali a takýto koncept prakticky inde ani nekúpite. Zrovnávanie s hernými notebookmi s dGPU, hoci využívajú Optimus nemusí byť úplne férové, naopak ultrabooky majú úspornejšie 15 W procesory, ktoré toľko nežerú. Osobne výsledok pokladám za veľmi dobrý, no samozrejme vzhľadom na kapacitu batérie sa viac nedalo očakávať.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Legion 7 (16, AMD): Ryzen 9 s nadopovanou GeForce RTX 3080

Legion je už medzi hráčmi pomerne známa a dobre rozšírená značka a notebooky, ktoré pod ňu spadajú, som v minulosti zvykol hodnotiť pozitívne. To preto, že prinášali dobrý výkon za rozumnú cenu a nadštandardné bývalo aj chladenie. Tento rok sa výrobca prekonal a s novým modelom série 7 útočí na najvyššie priečky vďaka novému 165 Hz displeju a až 165 W RTX 3080. Pozrite sa, ako si nový návrh notebooku poradí s takouto náložou. Celý článok „Legion 7 (16, AMD): Ryzen 9 s nadopovanou GeForce RTX 3080“ »

  •  
  •  
  •  

Lenovo chystá profesionálne počítače ThinkEdge SE30 a SE50

Na online výstave 2021 Digital Lenovo predstavilo dva počítače ThinkEdge. Vyznačujú sa malými rozmermi, ale pritom i robustnosťou, ale hlavne sú koncipované tak, aby vyhoveli náročným požiadavkám podnikového prostredia. Či už z pohľadu výpočtového výkonu, konektivity, bezpečnosti alebo i tým, že sú pripravené do miest s veľmi nízkymi alebo naopak veľmi vysokými teplotami vzduchu. A znesú aj extrémnu vlhkosť. Celý článok „Lenovo chystá profesionálne počítače ThinkEdge SE30 a SE50“ »

  •  
  •  
  •  

Lenovo Legion 5 – 16 vlákien za tisíc eur

Lenovo Legion získalo na popularite aj vďaka tomu, že v ich ponuke nájdete dostupné, ale napriek tomu veľmi dobre vybavené modely. Novou modlou cenovo orientovaných zákazníkov je Legion 5, ktorý sa nebojí siahnuť po mobilnom Ryzene a agresívnej cenovke. Nižšia cena sa však logicky musí niekde odraziť a bude nás zaujímať, kde výrobca ubral v porovnaní s Legion 7i. Celý článok „Lenovo Legion 5 – 16 vlákien za tisíc eur“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Konektor rozhraní nemá žádný zámek. Dojde-li k vytržení kabelu, zachová se systém korektně?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *