Lenovo Legion Y740S – herný notebook bez grafiky?

Rendering a Geekbench

Herné notebooky v tenkom tele často trpia dvoma nedostatkami – prehrievaním a krátkou výdržou. Čo robiť, ak chcete vysoký procesorový výkon, ale v tenkom tele, s dobrou výdržou a zároveň neprísť o grafický výkon, keď ste doma alebo v práci? Herný notebook s dedikovanou grafikou bude vždy ťažší ako ultrabook a neponúkne ani takú výdrž. Na druhej strane ultrabookom chýba výkon CPU. Legion Y740S prináša riešenie tejto dilemy.

Rendering, Geekbench

Testovaná konfigurácia Y740S je vybavená 6-jadrovým i7-10750H, podobne ako Zephyrus M15, či OMEN 15. Legion je však výrazne tenší ako konkurenčné modely, bude preto zaujímavé pozorovať, aký vplyv na výkon to bude mať.




Začnime tradične Cinebench R15 pre prvý pohľad na surový výkon procesora. Vzhľadom na tenký profil Y740S očakávam, že v porovnaní s M15 a OMEN 15 bude dosahovať o pár percent horšie výsledky vzhľadom na termálne riešenie. Prekvapením preto sú veľmi dobré výsledky single-core testov, kde v R15 má Y740S 3 % náskok pred M15 a len 1 % stratu na OMEN 15. V R20 dokonca ponúka najvyššie skóre s 1–2 % náskokom. V multicore sa už začína prejavovať môj predpoklad a v R15 Legion stráca 2–5 % na Asus a HP. V novšej R20 sa rozdiel zväčšil na 9 %.


Praktické testy Blender a POV-Ray ukazujú rozdielne výsledky. V Blenderi sa Y740S drží konkurencie s rovnakým časom ako M15 a 4 % na OMEN. V POV-Ray však už stráca 14–18 %.








Výsledky single-core v Geekbench 3–5 ukazujú podobné výsledky ako Cinebench a teda 1/4/3 % náskok oproti M15 a -4/-1/-1 % stratu oproti OMEN 15. Multicore tiež opakuje nižšie výsledky, konkrétne -1/-7/-11 % v porovnaní s M15 a -6/-13/-18 % proti OMEN 15. Z výsledkov teda vyplýva, že Y740S ponúka porovnateľný a v istých prípadoch aj mierne lepší výkon ako konkurencia s rovnakým procesorom. Multicore testy ale zodpovedajú môjmu predpokladu o mierne nižšom výkone, ktorý sa v priemere hýbe asi niekde okolo 5–10 %.

Zaujímavé výsledky vidíme aj pri Compute testoch. V prvom rade porovnanie integrovanej grafiky a doku eGPU, tam nie je veľmi o čom. RTX 2060S je 10–12× rýchlejšia ako integrovaná Intel UHD, čo nie je žiadnym prekvapením. Zaujímavé ale je porovnanie so Zephyrus G14, kde je RTX 2060 Max-Q, tam Y740S s dockom víťazí o 20 a 9 %. OMEN 15 s RTX 2070 Max-Q v jednom teste zaostáva o 5 %, v druhom víťazí o 8 % nad Legionom s eGPU. M15 v porovnaní víťazí v oboch prípadoch a to o 2 a 22 %.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Legion 7 (16, AMD): Ryzen 9 s nadopovanou GeForce RTX 3080

Legion je už medzi hráčmi pomerne známa a dobre rozšírená značka a notebooky, ktoré pod ňu spadajú, som v minulosti zvykol hodnotiť pozitívne. To preto, že prinášali dobrý výkon za rozumnú cenu a nadštandardné bývalo aj chladenie. Tento rok sa výrobca prekonal a s novým modelom série 7 útočí na najvyššie priečky vďaka novému 165 Hz displeju a až 165 W RTX 3080. Pozrite sa, ako si nový návrh notebooku poradí s takouto náložou. Celý článok „Legion 7 (16, AMD): Ryzen 9 s nadopovanou GeForce RTX 3080“ »

  •  
  •  
  •  

Lenovo chystá profesionálne počítače ThinkEdge SE30 a SE50

Na online výstave 2021 Digital Lenovo predstavilo dva počítače ThinkEdge. Vyznačujú sa malými rozmermi, ale pritom i robustnosťou, ale hlavne sú koncipované tak, aby vyhoveli náročným požiadavkám podnikového prostredia. Či už z pohľadu výpočtového výkonu, konektivity, bezpečnosti alebo i tým, že sú pripravené do miest s veľmi nízkymi alebo naopak veľmi vysokými teplotami vzduchu. A znesú aj extrémnu vlhkosť. Celý článok „Lenovo chystá profesionálne počítače ThinkEdge SE30 a SE50“ »

  •  
  •  
  •  

Lenovo Legion 5 – 16 vlákien za tisíc eur

Lenovo Legion získalo na popularite aj vďaka tomu, že v ich ponuke nájdete dostupné, ale napriek tomu veľmi dobre vybavené modely. Novou modlou cenovo orientovaných zákazníkov je Legion 5, ktorý sa nebojí siahnuť po mobilnom Ryzene a agresívnej cenovke. Nižšia cena sa však logicky musí niekde odraziť a bude nás zaujímať, kde výrobca ubral v porovnaní s Legion 7i. Celý článok „Lenovo Legion 5 – 16 vlákien za tisíc eur“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Konektor rozhraní nemá žádný zámek. Dojde-li k vytržení kabelu, zachová se systém korektně?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *