Lenovo Legion Y740S – herný notebook bez grafiky?

Hodnotenie

Herné notebooky v tenkom tele často trpia dvoma nedostatkami – prehrievaním a krátkou výdržou. Čo robiť, ak chcete vysoký procesorový výkon, ale v tenkom tele, s dobrou výdržou a zároveň neprísť o grafický výkon, keď ste doma alebo v práci? Herný notebook s dedikovanou grafikou bude vždy ťažší ako ultrabook a neponúkne ani takú výdrž. Na druhej strane ultrabookom chýba výkon CPU. Legion Y740S prináša riešenie tejto dilemy.

Hodnotenie

Legion Y740S-IMH 81YX0013CK je veľmi netradičný notebook, dá sa povedať, že jediný svojho druhu. Dá sa povedať, že žiaden výrobca nemal dostatok odvahy na to, aby spravil niečo také ako Legion Y740S. Ja sám osobne som pri tom dlho takéto zariadenie hľadal. Y740S predstavuje splnenie veľmi špecifických požiadaviek, ktoré som na svoj pracovný notebook mal. V prvom rade je dôležitá kompaktnosť, nízka hmotnosť a tenký profil. Toto nový Legion zvláda na jednotku s hviezdičkou, ani nie 1,7 kg a 15 mm telo je pri 15″ notebooku naozaj úspech.

Dôležitý bol pre mňa aj výkon a keďže som potreboval vysokú portabilitu, vždy som skončil u nejakého ultrabooku s Učkovým 15 W procesorom, ktorý žiaľ na klasické Hčkové 45 W v herných notebookoch nestačil. Na svoju prácu dedikovanú grafiku nepotrebujem, navyše doma/ v práci sa viem pripojiť k TB3 docku, ak je to potrebné. Y740S spája práve vysokú prenosnosť s výkonom herných notebookov v oblasti procesora, keďže na rozdiel od ultrabookov tiež používa 45 W H procesor.

Dobrá portová výbava bez nutnosti používať adaptéry sa na cestách vždy zíde, čo Legion spĺňa takmer dokonale. Chválim dvojicu TB3 aj klasických USB typu A. Prekvapením je tiež čítačka SD kariet, čo ocení množstvo kreatívcov. Chýba už len konektor HDMI pre jednoduché pripojenie monitora, našťastie je v balení adaptér z USB-C. Vzhľadom na to, že na notebooku veľa píšem, je potrebná aj veľmi dobrá klávesnica. Legion v tejto oblasti len prekvapí, kvalitou a spracovaním dýcha na krk legendárnym ThinkPadom. Trvám teda na svojom tvrdení, že Lenovo robí aktuálne najlepšie notebookové klávesnice. Poteší tiež možnosť rozšíriť vnútorné úložisko vďaka druhému M.2 slotu. RAM žiaľ vymeniteľná nie je. Čo ma až tak neočarilo je displej s priemernými parametrami, zvoliť si však môžete 4K verziu, ktorá už ponúka výrazne lepšie vlastnosti. Drobným sklamaním je aj 60 Wh batéria, hoci výdrž nad 5 hodín je pomerne slušná. Na ultrabooky to však nemá.

Najkontroverznejšou témou je samozrejme absencia dedikovanej grafiky a nutnosť použiť eGPU. Toto samozrejme záleží od vašich potrieb. Ja na prácu GPU nepotrebujem, za to procesorový výkon áno. Pre mňa je teda absencia grafiky vhodným kompromisom za nižšiu hmotnosť a lepšiu výdrž. Prekvapením pre mňa bola tiež cena zariadenia, ktorá sa v testovanej konfigurácii predstavuje cca 1350 eur. Keď prirátate 300–400 eur za dock a ďalších 400 eur za grafiku, hýbeme sa niekde okolo 2000–2100 eur, čo je zhruba cena porovnávaných notebookov. Kedysi boli eGPU riešenia výrazne cenovo znevýhodnené, s Legion Y740S to už však začína dávať aj ekonomický význam. Grafiku totiž môžete hoci kedy vymeniť za lepšiu, čo v prípade herného notebooku neurobíte. Treba však mať na pamäti, že isté percentá výkonu GPU nechávať na stole pri použití doku eGPU, ale o tom sme už hovorili viackrát.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Legion 7 (16, AMD): Ryzen 9 s nadopovanou GeForce RTX 3080

Legion je už medzi hráčmi pomerne známa a dobre rozšírená značka a notebooky, ktoré pod ňu spadajú, som v minulosti zvykol hodnotiť pozitívne. To preto, že prinášali dobrý výkon za rozumnú cenu a nadštandardné bývalo aj chladenie. Tento rok sa výrobca prekonal a s novým modelom série 7 útočí na najvyššie priečky vďaka novému 165 Hz displeju a až 165 W RTX 3080. Pozrite sa, ako si nový návrh notebooku poradí s takouto náložou. Celý článok „Legion 7 (16, AMD): Ryzen 9 s nadopovanou GeForce RTX 3080“ »

  •  
  •  
  •  

Lenovo chystá profesionálne počítače ThinkEdge SE30 a SE50

Na online výstave 2021 Digital Lenovo predstavilo dva počítače ThinkEdge. Vyznačujú sa malými rozmermi, ale pritom i robustnosťou, ale hlavne sú koncipované tak, aby vyhoveli náročným požiadavkám podnikového prostredia. Či už z pohľadu výpočtového výkonu, konektivity, bezpečnosti alebo i tým, že sú pripravené do miest s veľmi nízkymi alebo naopak veľmi vysokými teplotami vzduchu. A znesú aj extrémnu vlhkosť. Celý článok „Lenovo chystá profesionálne počítače ThinkEdge SE30 a SE50“ »

  •  
  •  
  •  

Lenovo Legion 5 – 16 vlákien za tisíc eur

Lenovo Legion získalo na popularite aj vďaka tomu, že v ich ponuke nájdete dostupné, ale napriek tomu veľmi dobre vybavené modely. Novou modlou cenovo orientovaných zákazníkov je Legion 5, ktorý sa nebojí siahnuť po mobilnom Ryzene a agresívnej cenovke. Nižšia cena sa však logicky musí niekde odraziť a bude nás zaujímať, kde výrobca ubral v porovnaní s Legion 7i. Celý článok „Lenovo Legion 5 – 16 vlákien za tisíc eur“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Konektor rozhraní nemá žádný zámek. Dojde-li k vytržení kabelu, zachová se systém korektně?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *