Lenovo Legion Y740S – herný notebook bez grafiky?

Testy displeja

Herné notebooky v tenkom tele často trpia dvoma nedostatkami – prehrievaním a krátkou výdržou. Čo robiť, ak chcete vysoký procesorový výkon, ale v tenkom tele, s dobrou výdržou a zároveň neprísť o grafický výkon, keď ste doma alebo v práci? Herný notebook s dedikovanou grafikou bude vždy ťažší ako ultrabook a neponúkne ani takú výdrž. Na druhej strane ultrabookom chýba výkon CPU. Legion Y740S prináša riešenie tejto dilemy.

Gamut, jas a odchýlka

Obrazové vlastnosti displeja sme odmerali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej v testovanom kuse sa veľmi ako herný označiť nedá. Má 60 Hz, rozlíšenie Full HD v pomere strán 16:9 (1920 × 1080 px), technológiu IPS a 300 nitov. Nič teda nenaznačuje, že ide o herný panel. Nenájdete tu ani technológiu na vyhladzovanie obrazu ako FreeSync alebo G-Sync, čo je vzhľadom na absenciu dedikovanej grafiky akosi očakávané.

Vrcholná konfigurácia ponúka rovnako neherný, ale viac profesionálne orientovaný displej s rozlíšením 4K, jasom 600 nitov a 100 % podaním farieb AdobeRGB. Podporuje aj DisplayHDR400, hoci ako iste viete, 400 je skôr marketingové označenie ako reálna výpovedná hodnota o kvalite displeja. Tak či onak, z dvojice displejov by som si vybral práve 4K model pre lepšie podanie farieb, ktoré sa bude hodiť aj na grafickú prácu, na ktorú je akosi Y740S viac orientovaná než priamo na hranie hier. Náš testovaný kúsok by mal mať 72 % spektra NTSC, čo o chvíľu preveríme.

Sonda nám ukázala 98 % pokrytie sRGB, 76 % AdobeRGB, 81 % DCI-P3 a 74 % NTSC, čo nie sú zlé, ale ani očarujúce hodnoty. Gama tesne kopíruje hodnotu 2,3 len s miernou odchýlkou. Uniformita farieb aj jasu je pomerne dobrá, odchýlky sú minimálne. Delta-E je tiež veľmi dobrá s priemerom 1,68, hoci môžete vidieť pomerne veľkú odchýlku pri tyrkysovej farbe. Jas dosahuje maximálnu hodnotu 315 nitov, čo je opäť priemerná hodnota. Na použitie v interiéri by to ale vplyv mať nemalo.

Na ovládanie displeja slúži aplikácia X-Rite Color Assistant, kde si môžete prepínať medzi viacerými profilmi.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Legion 7 (16, AMD): Ryzen 9 s nadopovanou GeForce RTX 3080

Legion je už medzi hráčmi pomerne známa a dobre rozšírená značka a notebooky, ktoré pod ňu spadajú, som v minulosti zvykol hodnotiť pozitívne. To preto, že prinášali dobrý výkon za rozumnú cenu a nadštandardné bývalo aj chladenie. Tento rok sa výrobca prekonal a s novým modelom série 7 útočí na najvyššie priečky vďaka novému 165 Hz displeju a až 165 W RTX 3080. Pozrite sa, ako si nový návrh notebooku poradí s takouto náložou. Celý článok „Legion 7 (16, AMD): Ryzen 9 s nadopovanou GeForce RTX 3080“ »

  •  
  •  
  •  

Lenovo chystá profesionálne počítače ThinkEdge SE30 a SE50

Na online výstave 2021 Digital Lenovo predstavilo dva počítače ThinkEdge. Vyznačujú sa malými rozmermi, ale pritom i robustnosťou, ale hlavne sú koncipované tak, aby vyhoveli náročným požiadavkám podnikového prostredia. Či už z pohľadu výpočtového výkonu, konektivity, bezpečnosti alebo i tým, že sú pripravené do miest s veľmi nízkymi alebo naopak veľmi vysokými teplotami vzduchu. A znesú aj extrémnu vlhkosť. Celý článok „Lenovo chystá profesionálne počítače ThinkEdge SE30 a SE50“ »

  •  
  •  
  •  

Lenovo Legion 5 – 16 vlákien za tisíc eur

Lenovo Legion získalo na popularite aj vďaka tomu, že v ich ponuke nájdete dostupné, ale napriek tomu veľmi dobre vybavené modely. Novou modlou cenovo orientovaných zákazníkov je Legion 5, ktorý sa nebojí siahnuť po mobilnom Ryzene a agresívnej cenovke. Nižšia cena sa však logicky musí niekde odraziť a bude nás zaujímať, kde výrobca ubral v porovnaní s Legion 7i. Celý článok „Lenovo Legion 5 – 16 vlákien za tisíc eur“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Konektor rozhraní nemá žádný zámek. Dojde-li k vytržení kabelu, zachová se systém korektně?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *