Lenovo Legion Y740S – herný notebook bez grafiky?

Blender – test CPU, CUDA a Optix

Herné notebooky v tenkom tele často trpia dvoma nedostatkami – prehrievaním a krátkou výdržou. Čo robiť, ak chcete vysoký procesorový výkon, ale v tenkom tele, s dobrou výdržou a zároveň neprísť o grafický výkon, keď ste doma alebo v práci? Herný notebook s dedikovanou grafikou bude vždy ťažší ako ultrabook a neponúkne ani takú výdrž. Na druhej strane ultrabookom chýba výkon CPU. Legion Y740S prináša riešenie tejto dilemy.

Blender – porovnanie CPU a GPU

Zavádzame nový typ testu, v ktorom vám chceme ukázať rozdiely medzi renderom na CPU a GPU a zároveň sa bližšie pozrieť na termálny manažment, takty a spotrebu v praxi a nie len maximálne či priemerné hodnoty ako v predchádzajúcich stránkach.

Porovnávame teda priebeh testu BMW v najnovšej verzii Blenderu, kde okrem klasického CPU a GPU renderu za použitia CUDA máme možnosť použiť aj novinku Nvidia OptiX, ktorá využíva nové hardvérové prostriedky grafických kariet RTX. Zatiaľ, čo CUDA pracuje so shadermi, tak OptiX na urýchľovanie používa aj RT jadrá a jadrá tensor. Takéto komplexnejšie zapojenie výpočtových jednotiek prináša vyšší výkon a aj efektivita je na lepšej úrovni. Aplikačná podpora je pritom už pomerne slušná a obsiahla. Prehľad editorov, ktoré API Optix podporuje, si môžete pozrieť na stránkach Nvidie. Nvidia to s týmto rozhraním myslí vážne a už nejaký čas vyvíja popri herných ovládačoch aj „štúdiové“, ktoré sú lepšie a rýchlejšie optimalizované pre zmeny v podporovaných aplikáciách.

V prípade Legion Y740S budeme režimy Cuda a OptiX robiť na eGPU. Zaujímavé preto bude sledovať, ako sa bude CPU a GPU správať, keď nie sú v jednom tele.

V prvom grafe sa pozeráte na vývoj taktov procesora v priebehu renderu. Klasický režim CPU postupne klesá a zastaví sa až niekde okolo 3,5 GHz. V režime Cuda vidíme prepad z 4,4 GHz na úroveň 3,7 GHz. OptiX nijako nezaťažuje procesor a takty preto skáču niekde medzi 4,2–4,4 GHz.

Spotreba CPU Package ukazuje, že CPU a CUDA režim naplno využívajú aj procesor a ten tak v maxime dosahuje spotrebu až 100 W. Pri CPU vidíme pokles na 75 a neskôr na 65 W, čo sa odrazilo aj na taktoch, ako sme videli vyššie. V režime OptiX nie je spotreba taká vysoká, hýbe sa okolo 30–35 W.

Teploty procesora pre CPU a CUDA režimy sú na úrovni 95 stupňov, s miernym poklesom na konci v CPU režime. OptiX vzhľadom na nižšie zaťaženie procesora ponúka aj nižšie teploty niekde medzi 75–85 °C.

Zaťaženie grafiky v CUDA aj OptiX je naplno alebo takmer na plno. Na rozdiel od notebookov s dedikovanou grafikou môžeme vidieť, že aj v CPU režime grafika niečo robí, nie je to však spojené so samotným testom.

Zaťaženiu zodpovedajú aj takty, kde je zaujímavé, že pri CUDA aj OptiX sa držia na 1950 MHz a pri CPU je takt len okolo 300 MHz.

Spotreba grafiky kopíruje grafy vyťaženia aj taktov, teda režim CUDA berie o niečo viac ako OptiX, konkrétne cca 150 W a 120 W. V CPU režime sa práca grafiky odrazila na 20 W spotrebe.

Na záver pohľad na teploty GPU. Vzhľadom na to, že grafika je v externom boxe, nijako sa neovplyvňujú teploty CPU a GPU navzájom. GPU teda v CUDA režime dosahuje maximálne 65 stupňov a pri OptiX cca 60 °C. Pri CPU režime sa drží na 43 °C, čo je vlastne idle.

Rozdiely medzi režimami v Blenderi sú značné. Najrýchlejší je optix s 20 sekundovým náskokom na CUDA, čo predstavuje 44 % rozdiel. V porovnaní s CPU režimom je OptiX až 7-krát rýchlejší.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Legion 7 (16, AMD): Ryzen 9 s nadopovanou GeForce RTX 3080

Legion je už medzi hráčmi pomerne známa a dobre rozšírená značka a notebooky, ktoré pod ňu spadajú, som v minulosti zvykol hodnotiť pozitívne. To preto, že prinášali dobrý výkon za rozumnú cenu a nadštandardné bývalo aj chladenie. Tento rok sa výrobca prekonal a s novým modelom série 7 útočí na najvyššie priečky vďaka novému 165 Hz displeju a až 165 W RTX 3080. Pozrite sa, ako si nový návrh notebooku poradí s takouto náložou. Celý článok „Legion 7 (16, AMD): Ryzen 9 s nadopovanou GeForce RTX 3080“ »

  •  
  •  
  •  

Lenovo chystá profesionálne počítače ThinkEdge SE30 a SE50

Na online výstave 2021 Digital Lenovo predstavilo dva počítače ThinkEdge. Vyznačujú sa malými rozmermi, ale pritom i robustnosťou, ale hlavne sú koncipované tak, aby vyhoveli náročným požiadavkám podnikového prostredia. Či už z pohľadu výpočtového výkonu, konektivity, bezpečnosti alebo i tým, že sú pripravené do miest s veľmi nízkymi alebo naopak veľmi vysokými teplotami vzduchu. A znesú aj extrémnu vlhkosť. Celý článok „Lenovo chystá profesionálne počítače ThinkEdge SE30 a SE50“ »

  •  
  •  
  •  

Lenovo Legion 5 – 16 vlákien za tisíc eur

Lenovo Legion získalo na popularite aj vďaka tomu, že v ich ponuke nájdete dostupné, ale napriek tomu veľmi dobre vybavené modely. Novou modlou cenovo orientovaných zákazníkov je Legion 5, ktorý sa nebojí siahnuť po mobilnom Ryzene a agresívnej cenovke. Nižšia cena sa však logicky musí niekde odraziť a bude nás zaujímať, kde výrobca ubral v porovnaní s Legion 7i. Celý článok „Lenovo Legion 5 – 16 vlákien za tisíc eur“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Konektor rozhraní nemá žádný zámek. Dojde-li k vytržení kabelu, zachová se systém korektně?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *