MSI GS66: Celočierna žiletka s Core i9 a RTX 2080 Super

Parametre a detaily

Štýlovú a kompaktnú rodinu notebookov MSI s najvyšším výkonom zahŕňa rad GS a GS66 Stealth je jeho najnovším prírastkom. Vždy som mal slabosť pre tenké, ale výkonné zariadenia a presne toto GS spĺňa. S vysokým výkonom v podobe Core i9 a RTX 2080 Super však prichádza otázka, ako je zvládnutý termálny manažment. V menej ako 2 cm tenkom a cca 2,1 kg tele je naozaj výzva sa vysporiadať s takto výkonnými komponentmi.

Základné parametre


Detaily

Tradičné kartónové dvojbalenie MSI ukrýva v sebe minimalistickú matnú škatuľku s logom MSI, kde nájdete len notebook a dokumentáciu.

   

Nabíjačka sa nachádza v druhej priehradke hlavného kartónového balenia.

GS66 Stealth patrí do rodiny zariadení GS, ktoré sú zamerané predovšetkým na vysokú portabilitu a kompatkné rozmery. Príkladom z menovanej série je aj minulý aj minulý rok testovaný GS75 Stealth. Napriek kompaktnosti tieto notebooky ponúkajú najvyššiu možnú výbavu v oblasti komponentov, aká je dostupná na trhu. Testovaný kúsok má preto najvyššiu 8-jadrovú Core i9-10980HK s taktom až 5,3 GHz, podobne ako ROG Zephyrus Duo 15. O herný výkon sa postará vynovená RTX 2080 Super Max-Q v 80 W prevedení s 1080 MHz boostom. Nechýba 32 GB 3200 MHz RAM či 1 TB SSD. Siahnuť môžete aj po modeloch s Core i7 a RTX 2070 Super Max-Q, RTX 2070 či prípadne RTX 2060.

   

Tento rok sa MSI rozhodlo poňať sériu GS6 veľmi decentným a na pomery herného notebooku až priam nenápadným dizajnom. Celý notebook je čierny, bez akýchkoľvek doplnkových farieb. Zvyčajne to býva červená alebo v prípade MSI sme videli už aj zlaté akcenty. GS66 je však „black on black“. To môže byť výhoda, ak potrebujete  notebook nosiť aj na pracovné stretnutia. Tam sa za novinku rozhodne nebudete musieť hanbiť. Zažil som aj situácie, kedy prezentujúci na stretnutí vytiahol Alienware alebo podobnú hernú šialenosť a v záplave ThinkPadov a MacBookov to vyzeralo prinajmenšom komicky. GS66 má teda predpoklad aj na reprezentačné využitie.

   

Zadná strana sa teda rovnako nesie v decentnom čiernom dizajne, len s mierne lesklým čiernym logom MSI, ktoré však nepôsobí rušivo. Azda jediné dve negatíva, ktoré takéto farebné riešenie prináša, sú: 1. odtlačky, 2. škrabance. Ako môžete aj na fotografiách vidieť, vyhnúť sa odtlačkom je pomerne náročné, a to aj po dôkladnom vyčistení. Druhá obava pri akomkoľvek farbenom kove býva viditeľnosť škrabancov a ťukancov, ktoré sú potom ako päsť na oko. Z praktického hľadiska sám osobne volím vždy strieborné verzie, ak je taká dostupná, nakoľko ani pri takýchto nechcených známkach opotrebenia to nie je na prirodzenom striebornom podklade vidieť.

Portová výbava GS66 je naozaj skvelá. Na ľavom boku je napájací konektor, port Thunderbolt 3 s video výstupom a zároveň s možnosťou nabíjania, HDMI 2.0b a 10 Gb USB-A. Na druhom boku audio konektor, ďalšia trojica 10 Gb USB, z čoho je jeden typu C a nechýba ani eternetový port na káblové internetové pripojenie. Vytknúť sa dá sa už len absencia čítačky SD kariet, ktorú sme napríklad videli nedávno v OMEN 15.

Vzadu vidieť len masívne otvory chladiaceho systému, no žiadne ovládacie prvky či branding.

Hoci na prednej strane chýba očividný zárez na jednoduchšie otváranie veka displeja, bez problémov ho otvoríte jednou rukou. Horná hrana šasi je totiž mierne skosená, čo uľahčuje nahmatanie veka.

   

Pohľad zhora nám znova ukáže čierne veko, zaujímavejšia je ale spodná časť, kde vidíme masívne perforovanú časť pre chladenie. Chválim použitie krížových skrutiek, ktoré uľahčujú prístup ku komponentom.

Po odobraní spodného krytu sa dostávate ku komponentom. Oproti GS75 je vidieť jednu zásadnú zmenu. Základná doska už nie je prekrytá izolačnou fóliou a čo je ešte dôležitejšie, nie je už invertovaná, ako bývalo pri MSI zvykom. O chvíľu vysvetlím, čo to znamená.

Testovaná konfigurácia ponúka najvyššiu možnú výbavu GS66 Stealth a teda procesor Intel Core i9-10980HK s 8 jadrami a taktom až 5,3 GHz pre 1 jadro či 4,4 GHz pre all-core turbo. Poteší 32 GB RAM o rýchlosti 3200 MHz vo formáte SO-DIMM. Nechýba ani dvojica slotov pre PCIe NVMe M.2 SSD, z ktorých je jeden obsadený 1 TB SSD. Druhý slot môžete použiť na rozšírenie vnútorného úložiska. O grafický výkon sa stará najnovšia mobilná RTX 2080 Super Max-Q v 80 W prevedení so základným taktom 735 MHz a Boost na 1080 MHz. Nejde teda o rovnaké prevedenie ako mal Zephyrus Duo 15 s 90 W a Boost 1330 MHz. Dá sa teda očakávať, že Asus bude mať v testoch výhodu, ale až v praxi uvidíme akú veľkú.

Spomínal som, že MSI v novinke upustilo od tradičného invertovaného layoutu. To znamenalo, že základná doska bývala otočená „hore nohami“ a sloty SO-DIMM tak boli priamo pod klávesnicou. Ak ste si chceli zvýšiť kapacitu RAM, znamenalo to zdĺhavý, komplikovaný a pre neskúseného používateľa aj pomerne riskantný zásah do zariadenia. Museli ste totiž prakticky rozobrať celý notebook a vybrať základnú dosku. GS66 už má našťastie tradičný layout a všetky vymeniteľné komponenty sú voľne dostupné.

Môžete si tak vymeniť RAM a osadiť maximálne až 64 GB, či doplniť druhý M.2 SSD a zväčšiť kapacitu. Vymeniteľná je aj karta WiFi, no tá už podporuje najnovší štandard WiFi 6 802.11ax a výmenu teda v najbližšej dobe potrebovať nebude.

Pozornosť si určite zaslúži aj chladenie, ktoré je naozaj fascinujúce. Trojica ventilátorov, ktorú výrobca označuje ako Cooler Boost Trinity+ má len 0,1 mm tenké nože. Odvádzajú teplo pomocou 7 heatpipe prakticky do všetkých smerov, ako sme videli pri pohľade zozadu aj na oba boky. Musím poznamenať, že pri maximálnom režime chladenia je naozaj cítiť to množstvo vzduchu, ktoré ventilátory tlačia cez heatsinky. Celý chladiaci systém je naozaj úctyhodný a MSI si na ňom rozhodne dalo záležať.

Otvorenie veka je možné až do priameho uhla, teda do úplnej roviny so základňou, čo je moja obľúbená funkcia, ktorá ale pri herných notebookoch nebýva úplne bežná.

Klávesnica má veľmi dobrú odozvu a takisto individuálne podsvietenie všetkých klávesov s množstvom efektov RGB. Nechýba ani veľké množstvo multimediálnych klávesov. Budete si však musieť zvyknúť na menej tradičný layout, s ktorým som trochu bojoval. Ľavý control je rovnako dlhý ako Shift, Function nájdete len vpravo, kde má zase polovičnú šírku. Ovládanie Fn skratiek je tak trochu komplikované. Takisto tradičné ovládanie hlasitosti a jasu nie je na funkčných klávesoch hore, ale na šípkach vpravo dole. Pravý okraj obsadili klávesy Home, PgUp a PgDn, čo spôsobovalo, že som sa často mýlil, keď som zvyknutý mať úplne na kraji Enter. Ten je navyše jednoriadkový a ako iste viete, preferujem dvojriadkový. Aby som to zhrnul, na rozloženie si budete musieť zvyknúť, čo sa mne za krátku chvíľu úplne nepodarilo. Keď však budete notebook používať na dennodennej báze malo by to byť len otázkou pár dní.

Veľmi ma zaujal touchpad. Jeho rozmery sú rozhodne nadpriemerné, hoci prevažuje šírka a výška nie je bohvie aká. Ide tak skôr o dlhý „slíž“. Čo ma zaujalo nie je sklenený povrch, ktorý už v tejto cene musí byť samozrejmosťou, ale odozva na stlačenie. Nie je to ten klasický tupý touchpad ako býva zvykom, ale delikátnosť kliknutia je výrazne lepšia než zvyčajne. Stále cítiť, že tlačidlá sú ako keby na pánte umiestnenom na hornom okraji, t.j. hore sa takmer nedá tlačiť a dole ide ľahko, no rozloženie sily do povedzme 4/5 výšku touchpadu je veľmi príjemné. Samozrejme, nie je to úroveň MacBooku, na ktorú som zvyknutý, ale rozhodne ide o jeden z najlepších, ak nie najlepší touchpad v hernom notebooku s akým som sa stretol.

Chválou nebudem šetriť ani pri kamere, ktorá síce ponúka mizerné 720p rozlíšenie a neadekvátnu kvalitu ako prakticky všetky notebooky na trhu, ale ukrýva jednu skrytú funkčnosť, ktorú si ani nemusíte všimnúť. Tou je podpora IR kamery a teda rozpoznanie tváre pomocou Windows Hello! Konečne niekto spravil to, čo už hlásam dlhú dobu. Biometrické zabezpečenie aj na herných notebookoch. Neviem prečo sa výrobcovia toľko bránia čítačkám odtlačkov, ktoré už nájdeme aj v mainsteamových notebookoch pod 1000 eur, ale high-endové herné zariadenia na túto oblasť úplne kašlú. Hoci tu čítačka odtlačkov nie je, jej funkčnosť plne preberá IR kamera, ktorá je z môjho pohľadu ešte lepším a pohodlnejším riešením ako čítačka odtlačkov. To platí najmä v prípade, že notebook máte zadokovaný ako ja. Nemusíte sa tak za čítačkou naťahovať, keďže kamera rozpozná vašu tvár aj z väčšej diaľky. Za toto dávam naozaj palec hore.

Repráky pochválim len mierne, páči sa mi ich umiestnenie smerujúce na používateľa a s tým súvisiaca hlasitosť. Zvukový prejav sa už však nijako nevymyká z priemeru, chýbajú mu trochu basy, čo sa ale bez subwooferu dá očakávať.

Ďalšie prekvapenie ukrýva GS66 vo svojom vnútri. Je ním obrovská 99,9 Wh batéria, ktorá je na úplnom maxime limitu, ktorý vám povoľuje zobrať takéto zariadenia na palubu lietadla. K notebooku je dodávaná 230 W nabíjačka, ktorá sa pripája k ľavému boku cez okrúhly konektor. Nabíjanie je však pomerne pomalé. Po hodine len 45 % a plné nabitie trvá 3 hodiny. Bonusom je ale možnosť nabíjať aj cez USB-C Thunderbolt 3 port. Budete však potrebovať minimálne 65 W nabíjačku a nemôžete počítať s plným výkonom ako v prípade klasického adaptéra.

Hoci je batéria najväčšia, akú môžete v notebooku dostať, výdrž nie je nijako prekvapivá. Dôvodom sú práve extrémne výkonné a tým pádom aj energeticky náročné komponenty, kde nepatrí len CPU a GPU, ale aj 300 Hz displej. V našom náročnom teste na YouTube sme tak namerali 3 hodiny a 43 minút, čo nie je zlá hodnota, no možno by sa dalo pri takmer 100 Wh batérii očakávať viac. Pre porovnanie OMEN 15 ponúkol len o 10 minút dlhšiu výdrž, no ukrýva v sebe o 30 Wh menšiu batériu. Kvôli výdrž si však určite GS66 kupovať nebudete, na to sú určené iné zariadenia, nie ultra výkonné herné mašiny.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS

Grafická karta GeForce RTX 4070 Ti Super Ventus 3X vyšla s BIOSom, s ktorým v MSI (a ani v Nvidii) neboli spokojní. Po jeho druhej revízii existuje aj tretia revízia BIOSu, posledná. Tá zvyšuje limit napájania, ktoré umožňujú dosahovanie vyšších frekvencií GPU. Ide to ale trochu na úkor energetickej efektivity. Aktualizovať, neaktualizovať? To si už musí rozhodnúť každý sám, pokiaľ bude možnosť. Celý článok „Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Mimo jiné by výstupům vytížení v Blenderu možná prospělo i vyobrazení časové škály, nebo ne, radši?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *