Vyšla druhá revízia chladiča Cooler Master Hyper 212 Evo (v2)

CM Hyper 212 Evo v2: menší, tichší, účinnejší a trvácnejší?

Cooler Master oživuje svoju kedysi veľmi úspešnú značku Hyper 212. Čerstvý model Hyper 212 Evo v2 po mimoriadne dlhých deviatich rokoch nadväzuje na pôvodný chladič Hyper 212 Evo. Jeho prototyp bol vystavený už na CESe 2020, ale k poriadnym detailom sme sa dostali až teraz. A veruže rôznych úprav má dosť. Pozrite sa, s čím ide CM víriť vody s budgetovými chladičmi na procesor.

Na pôvodný CM Hyper 212 si mnohí dozaista dobre spomínate. Tento chladič začal písať históriu modelov, ktoré za ľudovú cenu majú vysoký výkon bez estetických príkras. Je to presne tá trieda, kde si popularitu dlhodobo drží SilentiumPC Fera 3. Po Hyper 212 prevzal úspešne štafetu ešte vylepšený model Hyper 212 Plus, ale Hyper 212 Evo to už mal zložitejšie. Objavil sa v čase, keď vyšiel i Gelid Tranqiullo rev. 2, ktorý mal pri nižšej hlučnosti vyšší chladiaci výkon. Tou dobou už začínalo o sebe dávať vedieť i SilentiumPC s chladičom Fera Pro až nakoniec Fera 2 vymazala z chladiacej mapy i Tranquillo (vrátane 3 a 4, s ktorými to už išlo dole kopcom). O slovo sa však znovu hlási Cooler Master a po dlhých deviatich rokoch nadväzuje na Hyper 212 Evo modelom s prívlastkom „v2“.

Isteže, medzičasom sa CM vracal k „Hyper 212“, napríklad s modelmi s prívlastkami X, Black Edition alebo RGB v rôznych variantoch. Nikdy sa však nedokázal vrátiť a SilentiumPC vytlačiť alebo zase definovať nejakú novú triedu, ktorá zasiahne masy tak ako sa to podarilo extrémne populárnym modelom 212 a 212 Plus. O to sa znovu bude pokúšať teraz Hyper 212 Evo v2, ktorý zdieľa niekoľko spoločných prvkov so spomínanými staršími chladičmi  212X a 212 Black Edition/RGB.

Hyper 212 Evo v2 má byť opäť chladič pre používateľov, ktorý preferujú čo najlepšiu účinnosť za čo najnižšiu cenu. Konštrukcia je jednoduchá, bez príplatkových detailov, ako sú osvetlené ventilátory či nejaká špeciálna povrchová úprava radiátora. Skrátka vcelku obyčajný vežovitý chladič s jedným 120 mm ventilátorom. Nejaké vlastnosti, ktoré by mali zlepšovať chladiacu účinnosť, však má. Z Hyper 212X nový Evo v2 zdedil rebrá. Tie sú špecifické tým, že okolo všetkých heatpipe majú netradičné krídelka v tvare ×, vďaka ktorým má vzduch lepšie obtekať jednotlivé trubice. A efektivita výmeny tepla by tak mala byť lepšia i napriek tomu, že táto úprava z pohľadu prúdenia telom vzduchu väčší mechanický odpor, čím sa výrobca netají.

Nový model Evo v2 je so 155 mm zatiaľ najnižší zo všetkých chladičov z rodiny Hyper 212. A vyzerá to tak, že to nebolo dosiahnuté za cenu zmenšenia vyžarovacej plochy. Tak ako prvé Evo či 212X má aj tento chladič 57 rebier. Špecifikácie však neprezrádzajú, hrúbku ani rozstupy medzi rebrami. V každom prípade sa zdá, že je len nižšie posadené prvé rebro, čomu zodpovedá i rámcový proporčný prepočet. Nemusíte mať však obavy, že by tým pádom bola horšia kompatibilita s pamäťami. Dbalo sa na to, aby tu k žiadnej kolízii nedochádzalo. Základňa je totiž prvýkrát vytočená a ventilátor sa tak bezpečne vyhýba aj vysokým pasívom RAM naprieč všetkými slotmi.

Podľa hodnoty MTTF (160 000 hodín) uvádzanej pri ventilátore, sa dá očakávať aj použitie ložísk „POM“ s polyoxymetylénovým obalom, ktoré sa boli použité i v rámci ventilátora Hyper 212X. Okrem výrazne vyššej tuhosti majú tieto ložiská aj nižšie trenie a lepšiu izoláciu proti prachu. Preto je priemerná životnosť údajne štvornásobne vyššia, než pri ventilátore Hyper 212 Evo v1. Prítomnosť ložísk POM však CM v spojitosti s Evo v2 nikde neuvádza, takže túto informáciu berte s rezervou. Je možné i to, že sa na vyššiu životnosť dosiahlo aj inak.

Spôsob uchytenia ventilátora je rovnaký ako na 212X, cez plastové držiaky. Zhodný majú aj počet listov, ale už s iným tvarom. 212 Evo v2 už nemajú stredom zvlnené, ale rovné, s plynulým zakrivením na pomerne veľkej ploche. Pozoruhodné je, že aj napriek nižšej rýchlosti (650 – 1800 ot./min) a nižšiemu prietoku, je v parametroch uvádzaný vyšší statický tlak. Na maxime to má byť až 2,52 mm vodného stĺpca. To súčasne pri nižšej hlučnosti. Takže pokiaľ sú teito hodnoty namerané podľa rovnakej metodiky, mohla by sa tu črtať celkom pekná optimalizácia.

Zvláštne je, že sa Cooler Master vzdal CDC (Continuous Direct Contact), teda bezprostredného naviazania trubíc bez medzier. To bolo dlho promované ako technológia, ktorá mala zlepšovať prestup tepla z procesorového IHS do chladiča, keďže na základni nie sú „teplejšie miesta“, ktoré na bežných typoch s priamym dotykom s hliníkovými výplňami medzi heatpipe vznikajú. CDC už nemali ani Hyper 212 Black Edition/RGB.

Dobrá správa je, že v montážnom systéme už nenájdete univerzálnu vratkú X sponu, ktorá po nastavení správnej rozteče išla priamo na dištančné stĺpiky. Po novom bude inštalácia podstatne pohodlnejšia, pretože sa používajú tradičné bočné držiaky, ku ktorým sa chladič pripevňuje skrz predĺžený vrch základne so skrutkami.

Chladič sa má v obchodoch objaviť v štvrtom kvartáli tohto roka, takže už každým dňom. Za koncovú cenu 35 eur. To je síce viac, než zaplatíte za SPC Fera 3, ale pokiaľ je ten ventilátor naozaj lepší (a veruže ten na Fera 3nie je ktoviečo) a chladiaci výkon bude na podobnej úrovni, tak CM Hyper 212 Evo v2 môže byť dobá voľba. A minimálne podľa testov Tom’s Hardware je pomer chladiaceho výkonu k hlučnosti vcelku pôsobivý.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S

Mínus jeden ventilátor robí z  Assassin 4S o dvadsať eur lacnejší chladič, než akým je Assassin IV, z ktorého vychádza. Pasív je, zdá sa, rovnaký, a jediný rozdiel je v počte ventilátorov – jeden namiesto dvoch. Chladiaci výkon bude síce celkom určite nižší, ale očakávame, že jeho pokles nebude taký výrazný ako čiastka, ktorá sa dá s týmto lacnejším modelom ušetriť. Okrem toho je tu aj širšia kompatibilita. Celý článok „High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. no ta cena im nevysla, na to aby to bol ok produkt musel by stat 25€ s dph takto je cenovo uz na urovni Gelid Phantom ( prip. Freezer 34 eSports One) a tam je vpodstate jasne co je vyhodnejsie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *