Zdražování SSD není u konce, bude pokračovat celé druhé čtvrtletí

Prognóza vývoje cen NAND a SSD v Q2 2024

V lednu jsme psali o tom, že SSD budou zdražovat, respektive pokračovat ve zdražování, protože nejlepší čas na koupi byl loni v létě a už na podzim se to kazilo. Bohužel se zdá, že právě začínající druhý kvartál roku nepřinese zlepšení, ale naopak pokračování tohoto negativního trendu. Podle prognózy analytické firmy TrendForce během druhého kvartálu narostou ceny až o 15 %, takže pokud čekáte na lepší ceny, asi budete čekat poměrně dlouho.

Podle TrendForce se trh s pamětí NAND a SSD stále nachází ve stavu, kdy výrobci drží produkci relativně nízko (byť firmy WD a Kioxia výrobu v prvním kvartálu o něco zvýšily), takže panuje převis poptávky nad nabídkou vedoucí ke ztenčování zásoby pamětí v distribuci a ke zvyšování cen. Podle odhadu TrendForce se během druhého kvartálu zvýší ceny samotných pamětí NAND při uzavírání dlouhodobých kontraktů o 5–10 % proti stavu na konci prvního kvartálu.

V příštích měsících zdražení o 10–15 %

U cen spotřebitelských SSD pro počítače a notebooky má být efekt ale silnější (asi také proto, že v nich jsou tyto efekty o něco opožděné). TrendForce pro ně očekává, že během druhého kvartálu se jejich ceny zvednou o 10–15 %.

Toto zdražení se přirozeně přidá k předchozímu zvyšování cen během Q4 2023 (13–18 %) a během prvního kvartálu letoška, kdy se děly věci nakonec zřejmě ještě horší než původní odhad, protože zatímco v lednu analytici čekali nárůst o 15–20 %, nyní už zpráva TrendForce pro toto období uvádí odhad +23–28 % (ještě nejde o finální čísla).

Pokud tento uplynulý půlrok dáte dohromady s nyní přicházejícím zdražením v druhém kvartálu, znamenalo by to, že mezi zářím 2023 a červnem 2024 ceny stoupnou celkem o 53–74 %. Samozřejmě se to v praxi může u různých modelů lišit.

Prognóza vývoje ceny paměti NAND Flash a SSD během Q2 2024 (Autor: TrendForce)

Dražší „Enterprise“ SSD pro servery a podobné sektory zdraží ještě o víc než ta obyčejná – za druhý kvartál jejich ceny mají jít nahoru o 20–25 %. Naopak úložiště pro mobilní zařízení, jako jsou eMMC a UFS, mají zdražit „jen“ o 10–15 %. Pokud se všechny tyto typy úložišť a surová paměť NAND zprůměrují, vychází pro Q2 2024 zdražení o 13–18 %.

To, že samotné paměti NAND (TLC i QLC) mají zaznamenat nižší zvýšení cen („jen“ o 5–10 %) než celá SSD, snad dává nějakou naději, že už se cenový cyklus začíná blížit vrcholu, nebo aspoň zpomaluje. V Q3 2024 by možná mohl být nárůst cen SSD také mírnější než nynějších 10–15 %, asi ale pořád bude pokračovat zdražování – TrendForce však zatím žádný odhad nevydává. Je otázka, zda se to už v Q4 zase nemůže zastavit nebo otočit, i tak ale asi zdražování vydrží skoro rok, takže letos na podzim ceny SSD budou hodně škaredé proti tomu, co bylo loni.

Respektive, to platí, nepřijde-li nějaká nečekaná krize, která by skokově zhoršila poptávku po počítačích, takže by OEM trh přestal nakupovat a výrobci pamětí a SSD najednou čelili propadu poptávky, což by je donutilo zlevňovat.

Zdroje: TrendForce, Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

I HDD zdražují. WD a Seagate oznámily zvyšování cen všech disků

Od zhruba září se začaly zvyšovat předtím dlouho padající ceny SSD, což se pak vyostřilo v měsících nového roku. Bohužel tento jev nezůstane izolován jen v oblasti elektronických úložišť a obecně produktů založených na paměti NAND Flash. Také výrobci konkurenčních pevných (či magnetických, mechanických, rotačních…) disků oznámili, že budou zvyšovat ceny, dokonce téměř koordinovaně. Celý článok „I HDD zdražují. WD a Seagate oznámily zvyšování cen všech disků“ »

 •  
 •  
 •  

Konečně levné grafiky? Ceny Radeonů i GeForce na novém minimu

Herní GPU současné generace měla při uvedení (zejména u Nvidie) dost vysoké ceny. Teď v jejich druhém roce služby už ale naštěstí fungují tlaky na jejich zlevňování. To bylo celkem obvyklé u karet AMD, ale vypadá to, že začínají slevy i u Nvidie, takže se možná rozjíždí ostřejší cenová konkurence. A je to v oblasti karet za nějakých 300–800 $, tedy v pásmu, kde už dostanete zajímavý výkon představující upgrade proti dřívějším generacím. Celý článok „Konečně levné grafiky? Ceny Radeonů i GeForce na novém minimu“ »

 •  
 •  
 •  

Zdraží i operační paměti, ceny mají stoupat po celý rok 2024

Včera jsme tu už probírali zprávy o zdražujících pamětech NAND Flash, kvůli kterým stoupají také ceny SSD, u nichž se za první kvartál čeká zdražení o 15–20 % proti stavu na konci roku 2023. Analytická firma TrendForce, která ceny pamětí sleduje a predikuje, hlásí bohužel podobný trend také pro operační paměti. Bohužel toto zdražování nemusí trvat jen nyní během prvního čtvrtletí, ale i ve zbývajících kvartálech roku. Celý článok „Zdraží i operační paměti, ceny mají stoupat po celý rok 2024“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (7) Pridať komentár

 1. Prijde mi to tak, ze doba zlevnovani compjutru skoncila. Naprosta vetsina veci se vyrabi v cine a tam cena prace roste.
  Naproti tomu evropa plus USA se propadaji.
  Stejne je to pro ceny kol a komponent.
  Kolo ktere stalo pred 10 lety 40tis stoji dnes 65tis. Komponenty jsou samozrejme tzpove jine, ale kvalita a urceni pouziti stejne.

  Z evropy se stava prdel sveta, a tomu se prizpusobuje nase kupni sila.

  1. hej, a najsmutnejšie na tom je, že spoločnosť zdegenerovala natoľko, že nie je ani nádej na prežitie budúcich generácii bez rapídnej újmy v kvalite života, pád Ríše Rímskej v priamom prenose a elity to len zrýchľujú!

 2. no a to ešte anál-itici nezahrnuli zemetrasenie, ktoré prognózy rastu cien ešte slušne posilní…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *