Seagate uvádí PCIe 5.0 SSD Firecuda 540. Rychlost až 10 GB/s

První PCIe 5.0 modul od Seagate

PCI Express 5.0 se dál prosazuje v SSD. Moduly M.2 používající toto rychlejší rozhraní už nabízí řada značek a přidá se k nim i Firecuda 540 od Seagate. Následník předchozího highendového SSD Firecuda 530 už také poběží přes PCIe 5.0 ×4, přičemž bude dostupný v kapacitě až 4 TB. Vyjít by tyto moduly asi měly co nevidět, protože už se objevily v nabídce některých obchodů. Tato PCIe 5.0 SSD by proti jiným značkám měla být dobře sehnatelná i u nás.

Naše obchody zatím, zdá se, moc PCI 5.0 modulů v katalozích nemají, ale Seagate Firecuda 540 by snad mohla být ke koupi snáze, protože SSD této značky velké e-shopy mívají. Tento nový PCIe 5.0 modul by měl být založený na obvyklém řadiči Phison E26 s rozhraním PCIe 5.0 ×4, který zatím pohání téměř všechna „Gen5“ úložiště. K němu je pak osazená 3D NAND se záznamem TLC. Nabízené budou kapacity 1 TB, 2 TB a 4 TB, ale posledně zmiňovaná největší bude možná k mání až o něco později.

„Gen5“ NVMe moduly s řadičem Phison E26 se řadí do dvou kategorií podle použité NAND. Maximální výkon tohoto řadiče umožňuje sekvenční rychlosti až někde kolem 12,5 GB/s, což ale vyžaduje dražší a hůře dostupné typy čipů NAND. Řada těchto SSD používá běžnější levnější čipy NAND s nižší rychlostí a Firecuda 540 podle udávaného výkonu patří do této kategorie.

Rychlost sekvenčního čtení i zápisu mají dosahovat až 10 GB/s pro 2TB model. Údaje pro náhodný přístup nejsou uvedené, ale moduly s Phisonem E26 mohou dosahovat až 1 500 000 IOPS ve čtení a až 2 000 000 IOPS v zápisu, takže Firecuda 540 by mohla jít až na tyto hodnoty. Menší 1TB model bude mít zřejmě výkon o něco nižší kvůli omezenějšímu paralelismu. Lze očekávat i o něco horší IOPS, zatímco sekvenční rychlosti klesnou na 9500 MB/s při čtení a 8500 MB/s při sekvenčním zápisu.

Zatím bohužel nemáme čísla o spotřebě, ale jako ostatní PCIe 5.0 moduly asi tato SSD bude třeba dobře chladit. Firecuda 540 bude podle fotografií prodávaná bez chladiče, počítá tedy s tím, že moduly pokryjete pasivem dodávaným se základní deskou.

Zapisovací výdrž bude lehce nadprůměrná, vyšší než typických 600–700 cyklů. Pro 1TB model je totiž garantováno 1000 TB celkového zápisu a pro 2TB pak 2000 TBW, čili zhruba 1000 přepisovacích cyklů na buňku. Určitá zajímavost je, že disk má vedle standardní pětileté záruky ještě další tříletou „záruku“, po dobu které máte nárok na služby obnovy dat po havárii disku (modulu) zdarma. Tuto službu Seagate zavedl před časem u některých HDD, ale je k dispozici i pro toto SSD.

1TB a 2TB modely Firecuda 540 už se objevily například na Amazonu, takže se dá očekávat vydání v poměrně brzkém horizontu.

Zdroje: TechPowerUp, ComputerBase, Amazon

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Hynix Platinum P51: Netopící PCIe 5.0 SSD, ale s top výkonem

Nejvýkonnějším dnešním SSD založeným na rozhraní PCIe 5.0 momentálně kraluje platforma řadiče Phison E26. Je však známá vysokou spotřebou a byly pozorovány případy, kdy tato SSD mohou snižovat výkon, nebo se dokonce zaseknout, když se přehřejí. Teď se ovšem chystají první PCIe 5.0 SSD od Hynixu. Tato firma v předchozích generacích mívala nejméně žravá SSD, a tudíž by její PCIe 5.0 moduly teď mohly být přesně to, co potřebujeme. Celý článok „Hynix Platinum P51: Netopící PCIe 5.0 SSD, ale s top výkonem“ »

  •  
  •  
  •  

PC SN500S: Western Digital nasazuje do levných SSD QLC NAND

Chvíli to vypadalo, že výrobci SSD přibrzdili se snahou ušetřit pomocí pamětí QLC, které mají o třetinu větší kapacitu na jednu buňku, ale výrazně horší životnost i výkon. Drtivá většina nových SSD teď byla založených na TLC, zvlášť po odchodu Intelu z trhu. Možná to souvisí s růstem cen NAND, ale QLC se, zdá se, vrací. Western Digital vydává moduly PC SN5000S, které slibují slušný výkon s PCIe 4.0, ale jsou právě na bázi QLC NAND. Celý článok „PC SN500S: Western Digital nasazuje do levných SSD QLC NAND“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *