Další čínská firma chystá vlastní herní GPU. Přetáhla tým z AMD

Šestá firma, chystající v Číně vlastní GPU

Čínských výrobců, kteří se pokoušejí o vlastní GPU za účelem samostatnosti, už jsme za posledních několik let zaregistrovali několik (minimálně pět), ale přesto se objevil další. Firma MetaX by už měla být aktivní delší dobu, protože teď hlásí první vyvinutý produkt – GPU Xisi N100. Tento čipletový akcelerátor má zatím sloužit hlavně pro výpočetní operace, umělou inteligenci a práci s videem v serverech, ale firma chystá i herní grafické karty.

MetaX odhalil GPU Xisi N100 tento měsíc, ale firma o sobě dala vědět už minulý rok, kdy byly plány na heterogenní GPU používající 7nm proces oznámeny. Tapeout mělo, zdá se, již někdy v loňském roce. Podle některých zdrojů jsou inženýrské týmy této firmy složené z velké části z lidí, kteří předtím pracovali na grafikách v AMD. Podobně jsou prý zase v čínské firmě Moore Threads Technology různí zaměstnanci se zkušeností z Nvidie (na tom je vidět, jak může země profitovat z různých vývojových center, která si v ní otevřou zahraniční firmy).

MetaX Xisi N100

Nyní odhalené GPU Xisi N100 by mělo být heterogenní – složené z čipletů vyráběných různými technologiemi, přičemž výpočetní část asi bude 7nm. Použité jsou paměti HBM2E. Celek podle firmy má při akceleraci neuronových sítí dodávat teoretický výkon 160 TOPS ve výpočtech s hodnotami INT8 nebo 80 TFLOPS při výpočtech s FP16.

MetaX Xisi N100

To je výrazně méně než nejvýkonnější dnešní akcelerátory (Nvidia H100 slibuje až 2000 TFLOPS a 1000 TOPS), ale Xisi N100 je zřejmě čip (respektive čipletové řešení) s nižší spotřebou. Osazuje se totiž na nízkoprofilové karty s jednoslotovým chlazením, takže srovnávat lze spíše s úspornějšími a levnějšími akcelerátory (například s kartou Nvidia A30, která má výkon dvojnásobný – 330 TOPS a 165 TFLOPS).

Pro akceleraci zpracování videa na serverech nebo edge zařízeních podporuje toto GPU enkódování a dekódování formátů AV1, HEVC, H.264 a také AVS2 (čínská kopie HEVC) v rozlišeních až 8K. Paralelně lze prý zpracovávat až 128 streamů při enkódování a až 96 při dekódování, ale to bude při nižších rozlišeních.

Akcelerátor AI s GPU MetaX Xisi N100 (zdroj: IT Home)

MXG: I herní grafiky

Pokud by šlo o jen tento AI akcelerátor, nebyla by asi firma MetaX tak zajímavá. Ale firma hodlá záběr rozšířit. Zatímco čip N100 patří do linie architektur nazvané MXN, kde N asi označuje neuronové sítě, firma paralelně chystá také linii architektury MXG pro grafické aplikace, včetně herní grafiky (význam písmene G je asi jasný). U těch půjde už o klasický grafický akcelerátor. Firma uvádí, že by se aspoň ze začátku soustředila hlavně na cloudové hraní a GPU v datacentrech, takže je otázka, zda se také objeví klientské grafické karty.

Toto je ale asi realisticky viděné. Příklad Moore Threads ukazuje, jak těžké je probít se na herní trh, kde jsou obrovské nároky na propracovaný softwarový ekosystém a neustálou těžkou práci na kompatibilitě s hrami, přičemž i firmy, které to umí (AMD, s jistými výhradami Intel), mají velký problém přesvědčit zákazníky, aby koupili jejich GPU místo dominantních produktů Nvidie.

Ale když už jednou architektura schopná grafické akcelerace her běžících v cloudu existuje, bude tu možnost ji převést i do grafických karet pro PC. Zajímavé je na tom to, že MetaX údajně vyvíjí architekturu zcela vlastní, místo aby použila licenční IP od Imagination Technologies jako Moore Threads nebo Innosilicon. Na jednu stranu to MetaX bude mít o to těžší, na druhou stranu to pak může být zajímavější úkaz z hardwarového hlediska.

Tato herní architektura MXG a na ní založené grafiky ale mají vyjít až v roce 2025, takže jsou ještě dost vzdálené. Očekávání je asi třeba mít spíše malá. Ale pokud by některá z těchto firem (níže můžete vidět výcuc z článků, které jsme o nich napsali, podle kterého je jich s MetaX už minimálně šest) dokázala nashromáždit dost velké investice a podařilo se jí získat setrvačnost tím, že svá GPU protlačí díky politikám lokální výroby hardwaru, může se stát, že se etabluje a skutečně do alternativy Nvidie, AMD a Intelu doroste.

Zdroje: Tom’s Hardware (1, 2), IT Home

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel se vyjádřil k nestabilním procesorům. Vina výrobců desek?

Od února se začaly veřejně ventilovat problémy s nestabilními procesory Intel Core 13. a 14. generace (přičemž panují i obavy, zda u nich nedochází k degradaci). Intel dlouho k věci nepodával informace a zdá se, že si s reakcí ještě chce dát chvíli na čas. Nicméně teď poskytl podrobnější předběžné vyjádření, které budí spíš otázky než odpovědi. Všechnu vinu totiž připisuje přetaktování a výrobcům desek, což je poněkud alibismus. Celý článok „Intel se vyjádřil k nestabilním procesorům. Vina výrobců desek?“ »

  •  
  •  
  •  

Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace

Od února se šíří zprávy o nestabilitě výkonnějších procesorů Intel Core 13. a 14. generace ve hrách. Intel teď udělal netypickou věc, která vyvolává otázku, zda třeba s problémem nesouvisí. Jen pár měsíců po vydání refreshových modelů Raptor Lake, tedy Core 14. generace, ukončuje výrobu předchozích modelů generace 13. Přitom obvykle firma nechávala starší generace dojíždět mnohem déle, takže by to teoreticky mohlo s aktuální chybou souviset. Celý článok „Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace“ »

  •  
  •  
  •  

Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje

Před nedávnem jsme psali o tom, jak mají procesory Intel Raptor Lake problémy se stabilitou ve hrách. Zprávy o pádech často provázených zavádějící hláškou o nedostatku grafické paměti, zdá se, neutichají a naopak se spíš množí, stejně jako počty her, ve kterých jsou tyto problémy hlášené. Intel zatím k věci nezaujal nějaké oficiální stanovisko, ale problém analyzuje. Jde možná o největší takové problémy s procesory Intel v poslední době. Celý článok „Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *