Nová skrinka (BeQuiet! Dark Base Pro 901), nové ventilátory

BeQuiet! Dark Base Pro 901

Modelom Dark Base Pro 901 BeQuiet! posunul latku nielen v rámci svojich skriniek, ale pravdepodobne celkovo. Vôbec prvýkrat sa na pozíciách systémových ventilátorov objavujú Silent Wings 4. Okrem robustnej konštrukcie má tento full tower aj dotykový panel na správu ventilátorov a osvetlenia. Oproti predchodkyni je tu aj výrazne zmenený panel. Dvierka sa výrazne zmenili, ale na skrinke zostali.

V najvyššej produktovej línii počítačových skriniek pribudla Dark Base Pro 901, nový top model s hmotnosťou až 16,3 kg. Táto skrinka je ešte väčšia ako jej predchodkyňa (Dark Base Pro 900), hlavne pokiaľ ide o hĺbku –  teda rozmer spredu dozadu. V tejto osi BeQuiet! nameral až 604 mm. Na výšku (spolu s nožičkami) je to potom 569 mm a do šírky 275 mm.

S takýmito rozmermi je prirodzené, že pre komponenty neexistujú prakticky žiadne obmedzenia. Či už ide o dĺžku grafickej karty, výšku vežovitého chladiča na CPU či formátu základnej dosky. Podpora zahŕňa aj formát XL-ATX, ktorý sa vyznačuje kombináciou nadštandardnej šírky (do 264 mm) s nadštandardnou výškou (do 345 mm). Na väčší, 360-milimetrový radiátor kvapalinového chladiča sú tri rôzne pozície – predok, bok a strop skrinky. Tam, pod stropom, je podporovaný aj 420 mm radiátor.

Komu by nevyhovovala tradičná schéma rozloženia, kde k základnej doske pristupujete cez ľavú bočnicu s tým, že I/O panel základnej doske je vo vrchnej časti, je tu možné všetko pretočiť. Tak, že komponenty budú na opačnej strane (t.j. zrazu sa k nim budete dostávať sprava) so základnou doskou „dolu procesorovou päticou“. Takto prehodiť podnos ste si mohli už ale aj u staršieho modelu Dark Base Pro 900.

Úplne nová je filozofia konštrukcie čelného panela. Jeho návrh už neobsahuje veľké dvierka k 5,25″ šachtám a k prachovému filtru, ale je pevný. Voliteľne máte na výber medzi perforovaným a plným panelom, to isté aj vo vrchnej pozícii. Pokiaľ v nej nemáte ventilátory a zároveň chcete vrch utesniť pred vnikaním prachu, je možné ho osadiť nepriedušným panelom.

A hoci sa zatiaľ zdá, že BeQuiet! upustil od možnosti inštalácie optickej mechaniky, tak neupustil. Akurát 5,25″ sa dá ľahko prehliadnuť a to aj z dôvodu, že je na atypickom mieste – za dvierkami na spodku čelného panela. Tie sú vodorovne oddelené pásom ARGB LED. Na ten nadväzuje aj svetlovodivá linka tiahnuca sa interiérom pozdĺž skrinky po hrane sekundárnej komory na inštaláciu zdroja a úložísk.

Farby a efekty osvetlenia je možné regulovať aj z ovládacieho panela, na ktorom je okrem piatich portov USB (4× 3.2 gen.1 typu A a 1× 3.2 gen. 2 typu C, teda plná zostava rýchlejších štandardov, ktoré sú pripojiteľné zo základných dosiek) aj viacstupňový ovládač na zmenu rýchlosti ventilátorov. BeQuiet! už na tento účel nepoužíva mechanický prepínač, ale kapacitnú plôšku. Na to, či je to zlepšenie alebo zhoršenie môže mať samozrejme každý iný názor. Vizuálne to vyzerá pôsobivo a aké isté (alebo neisté) budú reakcie na stisk sa dozviete až z testov.

Silná stránka skrinky Dark Base Pro 901 sú tri predinštalované ventilátory Silent Wings 4 vo formáte 140 mm, nad tým polemizovať nemusíte. Varianty „Pro“ (Silent Wings Pro 4) s rovnakým rotorom dosahujú špičkovú efektivitu a to, že „základné“ Silent Wings 4 nemajú tesnejšie rohy (ako SWP4) sa pri tejto aplikácii negatívne na chladiacom výkone neprejaví (tak, ako sa to deje na radiátoroch). Papierovo skrinka vyzerá naozaj dobre a očakávame, že sa u nej dostaví špičková efektivita, respektíve vysoký prietok na jednotku hlučnosti.

Vysoká bude ale aj odporúčaná maloobchodná cena, tú BeQuiet! stanovil na 320 eur/7612 Kč. Dostupnosť Dark Base Pro 901 skladom je hlásená na 27. júna 2023.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Viac rýchlejších lopatiek, BeQuiet! Pure Wings 3 (BL113)

Zvoliť variant s deviatimi dlhšími lopatkami, alebo so siedmimi kratšími? To je otázka, ktorou sa budeme v tomto teste 140-milimetrového ventilátora Pure Wings 3 zaoberať. Okrem rôznej geometrie si vyberáte aj medzi rôznymi rozsahmi s rôzne položenými maximálnymi otáčkami. Vysokorýchlostný variant má podľa očakávaní navrch vtedy, pokiaľ ide o potrebu dosahovania čo najvyššieho prietoku. Vyniká ale aj v iných situáciách. Celý článok „Viac rýchlejších lopatiek, BeQuiet! Pure Wings 3 (BL113)“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Silent Wings 4 (BL117): Biela voľba do skriniek

Silent Wings (Pro) 4 predstavujú vrchol ponuky počítačových ventilátorov. Varianty bez Pro v označení vynikajú najmä v systémových pozíciách a na radiátory sa príliš nehodia. To je zámer a v súlade s akousi „mikrosegmentáciou“ BeQuiet! V bielom vyhotovení, ako je i to testované, bude pomerne zložité násjť iné 140 mm ventilátory, ktoré by boli pri porovnateľnom prietoku tichšie. Celý článok „BeQuiet! Silent Wings 4 (BL117): Biela voľba do skriniek“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory

V kompletne bielom vyhotovení sú po novom dostupné 120 aj 140 mm ventilátory BeQuiet! zo sérií Silent Wings (Pro) 4 a Pure Wings 3. Teda drahšie aj lacnejšie ventilátory, ktoré majú spoločný veľmi vysoký prietok na jednotku hlučnosti. Naprieč celým cenovým spektrom tak máte dočinenia s jednými z najefektívnejších ventilátorov, aké sa dajú do počítačov kúpiť. A to nielen medzi bielymi. Celý článok „BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *