Už pátý čínský výrobce GPU: Zhihui slibuje výkon až jako GTX 1650

Zhihui IDM929

V Číně se, zdá se, spustila úplná bublina startupů a jiných firem usilujících o výrobu domácího lokálního GPU nezávislého na „Západu“. Už jsme zde psali o několika různých firmách a pořád to ještě není všechno: teď se vynořil už minimálně pátý vyzyvatel. Firma pojmenovaná Zhihui Microelectronics dokonce už odhalila svůj čip, který slibuje výkon na úrovni GeForce GTX 1650. Otázka samozřejmě je, jak to pak dopadne v praxi.

Zhihui Microelectronics či Zhihui Micro teď oznámila GPU, které nese ne úplně zvučné označení IDM929. Mělo by dokonce jít o druhou generaci po prvním čipu IDM919. Samotné grafiky se možná ještě ale mohou jmenovat jinak, pokud je toto jen jméno samotného čipu. Dle firmy používá její vlastní proprietární architekturu pojmenovanou IDMV, ale není asi vyloučeno, že jde opět o odvozeninu architektur Imagination Technologies, které teď vlastní čínský kapitál. Na Imagination Technologies je totiž založené třeba i GPU od Moore Threads Technology (dokládá to analýza ovladačů), ačkoliv tato firma také mluví o vlastní architektuře „Musa“.

O GPU IDM929 toho ještě není sděleno moc konkrétního. Má jít o čip vyráběný na 14nm procesu, ovšem ne v TSMC, ale v lokální čínské továrně SMIC. Takže v tomto případě by skutečně šlo o dost soběstačné řešení. IDM929 údajně běží na nízké frekvenci 1,2 GHz, ale zase prý má být energeticky efektivní. Spotřeba či TDP ale sdělena nebyla, takže nevíme, zda by vycházela dobře v porovnání s konkurenčními Radeony a GeForce dnešních či předchozích generací.

GPU má údajně mít pixel fill rate 19,2 gigapixelů za sekundu a texture fill rate 76,8 gigatexelů za sekundu, což jsou výkonnostní charakteristiky, které se už víc jak dekádu moc nepoužívají. Texturová fill rate (výkon TMU) by podle toho byla na úrovni GeForce GTX 1050, ale pixelová fill rate (výkon ROP) jen někde okolo GeForce GT 1030. Výpočetní výkon shaderů, který je relevantnější hodnotou, má nicméně být 2,5 TFLOPS. To by v případě, že jde o hodnoty pro výpočty FP32, mohlo konkurovat GeForce GTX 1650 (viz tento srovnávací přehled na Wikipedii), ale vztah mezi TFLOPS a herním výkonem může být hodně volný a jde jen o potenciál. Pokud ovladače nejsou perfektně optimalizovány, nebude zdaleka využitý.

GPU Zhihui Microelectronics, ilustrace (zdroj: Zhihui Microelectronics)

Pozoruhodná je akcelerace videa, kde prý GPU podporuje H.264 a pak už jen zastaralé formáty MPEG2, MPEG4 ASP / DivX a VP6. Je to jako by bylo použito IP staré 10–15 let, ale možná, že existuje shovívavější vysvětlení: toto by mohlo mít za účel vyhnout se patentům v novějších kompresních formátech a tím i licenčním poplatkům. GPU má podporovat výstupy DVI, HDMI a analogový D-Sub, ale ne DisplayPort. Má zvládat čtyři obrazovky současně a také rozlišení 4K.

Kámen úrazu budou zase ovladače

Jako obvykle ale budou hlavní zkouškou až ovladače a softwarová podpora her. A nelze přecenit, jak důležitý a obtížný tento aspekt grafických akcelerátorů je. Dokonce i hodně dlouho budovaný a docela propracovaný ekosystém GPU Intel má stále problémy se chytit proti AMD a Nvidii, takže čínské firmy objektivně mají dost malé šance, pokud nebudou investovat masivní prostředky. A to platí i pro Zhihui.

Dobře to ukazuje příklad GPU Moore Threads, které vyšlo před nedávnem a má na papíře mít značný výkon, a dokonce i moderní technologie jako PCI Express 5.0. V praxi ale karta při vysoké spotřebě reálně dosahuje velmi mála – v některých hrách ji dokonce předstihne ve výkonu zastaralá a dnes jinak enormně pomalá GeForce GT 1030 (testovali jsme ji v době kryptobubliny). Navíc většina her vůbec nefunguje. Toto ukazuje náročnost softwarové stránky herních GPU (přitom grafiky Moore Threads jsou podle všeho založené na architektuře Imagination Technologies, takže tato technologie nezačínala úplně z ničeho).

Grafická karta Moore Threads MTT S80 (zdroj: Moore Threads)

Za firmou Zhihui Micro má stát jako investor společnost Hangzhou Guoxin Technology, která se zabývá embedded čipy. Je možné, že GPU bude také v embedded sektoru používáno a pak by na něj nebyly tak velké nároky jako na herní GPU v osobních počítačích. Oficiálně se nicméně v tiskové zprávě uvádí, že IDM929 má sloužit pro grafické úlohy, zpracování obrazových dat, virtuální realitu, AI „etc“ a má jít o univerzální GPU pro „výkonné počítačové systémy“ (tedy alespoň pokud překladač DeepL moc nelže). Mezi použitími ovšem jsou zmíněné kancelářská PC, pracovní stanice a výpočetní nasazení, nikoliv však hry. Pokud Zhihui o herní trh zájem nemá, pak logicky úkol s ovladači bude o dost snazší. Ale úplně lehké to pořád nebude.

GPU podle tiskové zprávy firmy prošlo interním testováním, a mělo by tak postoupit do masové výroby a eventuálně k vydání. Snad by tedy již mělo existovat v křemíkové formě (pokud se nemluví o testování jen ve formě FPGA prototypu), ale reálná dostupnost může být několik měsíců vzdálená.

Zdroje: Zhihui Microelectronics, Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vzácnosť Intel Core i3-10105F: Lacný procesor do lacných dosiek

Výber procesorov do nízkorozpočtových zostáv je čoraz slabší a nevýhodnejší – súčasné ceny Pentií pripomínajú zlý vtip. Človek ale môže byť rád, že v tomto segmente zostalo aspoň niečo dostupné. Core i3-1010x(F) sú momentálne ako jediné v dostatočnom počte a zatiaľ stále za rozumné peniaze. Škoda len, že AMD k nim nemá konkurenciu. Atraktívne je ale i porovnanie Core i3 Comet Lake s Core i5-10400(F). Možno zistíte, že sa vám oplatí ušetriť. Celý článok „Vzácnosť Intel Core i3-10105F: Lacný procesor do lacných dosiek“ »

 •  
 •  
 •  

Intel Core i7-11700KF: O chlp slabší, ale výhodnejší ako Core i9

Osem jadier v šestnástich vláknach. Z tohto pohľadu sa jedná o rovnakú konfiguráciu, akú má Core i9-11900K(F). Core i9 je však výrazne drahší procesor a najmä v hrách má aj o dosť vyššiu spotrebu. A pritom rozdiel vo výkone je minimálny. Z toho teda vychádza, že pri vyššej efektivite má Core i7-11700K(F) atraktívnejší pomer cena/výkon. O koľko presne a i veľa ďalšieho sa dozviete z rozsiahlych testov v tomto článku. Celý článok „Intel Core i7-11700KF: O chlp slabší, ale výhodnejší ako Core i9“ »

 •  
 •  
 •  

Súboj generácií 6-jadrových Intel Core i5: 11400F proti 10400F

V segmente lacnejších procesorov Intel prakticky nemá priamu konkurenciu. Najnižšie Core i5 sú totiž výrazne lacnejšie než Ryzen 5 5600X, s ktorým AMD štartuje túto triedu. Preto atraktívnejšie ako porovnanie procesorov naprieč firmami je bratovražedný duel novej (11400F) so staršou (10400F) Core i5. To bolo i prianie jedného z našich čitateľov a teraz konečne prichádza k jeho plneniu. Celý článok „Súboj generácií 6-jadrových Intel Core i5: 11400F proti 10400F“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *