AMD bude levné procesory a GPU vyrábět 4nm procesem Samsungu

Potenciálně horší technologie může snížit klíčové výrobní náklady

Ještě v době vydání prvních procesorů Ryzen (pro firmu přelomových) vyrábělo AMD skoro všechny své produkty v GlobalFoundries, vlastně jen s výjimkou čipsetů, které navrhuje ASMedia. Nyní je ale naopak prakticky úplně spjaté s osudem tchajwanského TSMC. Vypadá to však, že by v tom mohlo brzo dojít k diverzifikaci. Nejprv dostaneme čipy Samsungu v levných procesorech, ale poté se objeví také v grafických kartách Radeon.

Nejde o první případ, kdy se o využití služeb Samsungu ze strany AMD mluví. Leaker Revegnus (Tech_Reve), který obvykle vynáší informace o telefonních procesorech Exynos od Samsungu, ale nyní uvádí, že mu tato informace byla potvrzená od údajně spolehlivých zdrojů. A už se dozvěděl i přímo o tom, co AMD v Samsungu bude vyrábět. Nemá se jednat o něco typu FPGA, co by se tradičního PC hardwaru netýkalo, ale přímo o hlavní produkty AMD, tedy procesory a GPU. Ovšem Samsung zřejmě bude – alespoň prozatím – používaný jen v těch nižších.

Levný procesor pro notebooky

Blíž je zřejmě příchod křemíku vyráběného v Koreji do procesorů, přesněji do APU, tedy procesorů s integrovanou grafikou, cílených zejména na notebooky. AMD údajně bude vyrábět nějaká APU na 4nm procesu Samsungu, což má být první plod spolupráce.

Nemá jít o hlavní linii, tedy následníka nynějších APU Phoenix, Hawk Point a blížícího se Strix Point, ale o méně výkonné jednodušší a levnější APU. Buď tedy něco jako je současný hybridní Phoenix 2 (u nějž víme, že bude mít následníka Kraken Point se Zenem 5), nebo možná ještě levnější produkt, který by tvořil úplný lowend – něco jako v roce 2022 vydané APU Mendocino (Ryzen 7020U).

Tento SoC má mít eventuálního následníka pojmenovaného Sonoma Valley, který je horkým kandidátem na čip, který by mohl být Samsungu svěřen, a 4nm výrobní proces by mohl sedět. Tato linie by asi měla výhledově nahrazovat různé Athlony založené ještě na prvních generacích Zenu a 12nm či 14nm procesu.

I Radeony

AMD plánuje využít výrobu u Samsungu i pro samostatná GPU Radeon. To je ale asi vzdálenější věc, který by následovala až po onom levném APU, které bude první zkouškou. Samsung se tedy nebude podílet na generaci RDNA 4 (Radeon RX 8000), která možná vyjde již letos.

Čip AMD Mendocino (zdroj: AMD, via: ComputerBase)

Teoreticky by mohl být zúčastněn na výrobě čipů s architekturou RDNA 5, ale i ty jsou asi relativně blízko (2025–2026), takže je možné, že plánované angažmá v GPU nastane ještě později. I zde ale Samsung zřejmě bude připuštěn nejprve jen do levnějšího segmentu.

Menší výkon, ale vítězství přes cenu?

Od procesů Samsungu se obecně očekávají horší parametry, než dosahuje TSMC (kterému do karet hraje větší velikost a rozpočet, takže to není něco překvapivého). Pozorováno to bylo například u 5nm a 4nm procesu obou firem, kde se daly porovnávat některé telefonní procesory se stejnými od ARMu licencovanými architekturami.

Nemusí to samozřejmě platit automaticky, je ale pravděpodobné, že použití této technologie bude určitým minusem u grafik a procesorů, které na ní budou založené a budou buď mít o něco nižší takty, nebo o něco horší spotřebu než hypotetická verze, která by vznikla v TSMC. Samsung ale na druhou stranu ve snaze získat více zákazníků nabízí lepší cenu než TSMC, což by tyto nevýhody mohlo vyvážit. Na tomto byla založená strategie Nvidie u grafik GeForce RTX 3000, které vznikaly na 8nm procesu Samsungu (který ale navíc byl evolucí 10nm technologie oproti konkurenčním 7nm GPU).

Tímto by technologie Samsungu mohla být právě pro nejlevnější procesory a samostatná GPU užitečná. Kvůli rostoucí ceně novějších technologií je totiž čím dál méně výhodné pro tyto segmenty vyvíjet nové čipy. Levnější výroba tak může paradoxně pomoci více než potenciál lepší efektivity a výkonu u špičkového procesu TSMC. Pro ilustraci – je například možné, že partnerství se Samsungem umožní tyto levné produkty vyrábět na 4nm, zatímco u TSMC by si pro ně AMD mohlo dovolit jen 6nm technologii.

Také AMD pravděpodobně diverzifikuje kvůli tomuto důvodu a cílem je ušetřit na celkových výrobních nákladech, což může dovolit, aby výsledný procesor nebo grafika byly lépe konkurenceschopné. Podobně asi AMD má motivované i třeba použití 6nm procesu u čipu Navi 33 (Radeon RX 7600, 7600 XT) v nynější generaci grafik, která jinak používá 5nm proces. Technologie Samsungu by tedy mohla pravděpodobně být použitá i u podobného budoucího následníka právě tohoto GPU.

Sapphire Radeon RX 7600 XT Pulse s GPU Navi 33

Vedle ceny by pak pro AMD v tomto mohla být ještě jedna výhoda. Rozdělení výrobních zakázek mezi dva dodavatele by mohlo firmě zabezpečit lepší možnosti v situacích, kde bude u TSMC příliš plno a AMD by se nedostávalo kapacit, jako to bylo v letech 2019 a 2020. Nebo i jako jištění, aby firma nebyla závislá na jednom dodavateli. A využití konkurence mezi TSMC a Samsungem může nakonec AMD zajistit i páky na o něco lepší ceny výroby u TSMC, než jaké si může vyjednat v pozici, kde nemá alternativy.

Zdroje: Revegnus, WCCFtech

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Ryzen 8700F a 8400F: nová levná CPU s architekturou Zen 4 vydána

V březnu AMD v Číně prozradilo, že chystá k vydání procesory Ryzen 7 8700F a Ryzen 5 8400F, což budou nová a zřejmě i celkem levná CPU pro socket AM5. To jsme ještě jen mohli hádat, co by mohly být zač, a spekulovalo se, že se budou prodávat jen v Číně. To se ale nepotvrdilo, AMD je sice uvádí primárně pro OEM trh, ale celosvětově, a potvrdilo teď jejich kompletní specifikace. Už je tím pádem definitivně jasné, co tato CPU budou zač. Celý článok „Ryzen 8700F a 8400F: nová levná CPU s architekturou Zen 4 vydána“ »

 •  
 •  
 •  

Intel odhalil socketové procesory Meteor Lake pro LGA 1851 desky

Před několika dny prosákly překvapivé informace o tom, že Intel nezrušil tak docela procesory Meteor Lake v provedení pro desktop – ač se o tom dlouho šířily zprávy a Intel to i sám přiznal. Nicméně Meteor Lake pro desktop a s ním první desky se socketem LGA 1851 nakonec budou vydány, jenže pro sektor Embedded a IoT (či nejnověji „Edge“). Intel je teď oficiálně oznámil, takže se můžeme podívat, co mohlo být, kdyby to stav 4nm procesu dovolil. Celý článok „Intel odhalil socketové procesory Meteor Lake pro LGA 1851 desky“ »

 •  
 •  
 •  

Blackwell vyjde letos, GeForce RTX 5080 a RTX 5090 koncem roku?

O víkendu tu byly informace o nové generaci grafik od AMD, teď pro změnu o tom, co chystá Nvidia. Jak si asi pamatujete, doposud jsme operovali s tím, že příchod nové generace GeForce (pravděpodobně s označením RTX 5000) bude po trošku delší době než po tradičních dvou letech. Přímo oficiální dokument Nvidie totiž next-gen herní GPU ukazoval až na rok 2025. Ale vypadá to, že Nvidia vydání urychlí a bude přece jenom letos. Celý článok „Blackwell vyjde letos, GeForce RTX 5080 a RTX 5090 koncem roku?“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. Rozlozit vyrobu do vice tovaren na vice kontinentech je chytre ze strategickeho duvodu. Intel to tak planuje jiz cela desetileti.
  Az americane splni sve sliby a demokraticky vybombarduji tovarny TSMC, pak by bylo AMD v koncich.
  Pokud ale budou mit AMD v americke jizni Korei zalohu, pak dokazi prezit.

  1. Američania majú presne nula dôvodov Taiwan bombardovať pokiaľ Čína nezačne s agresiou. Je to presne naopak, TSMC je súčasť Taiwan silicon shield (vyhľadaj si), snahy Taiwanu odradiť Čínu od vojenského útoku – príliš dôležitý pre celý svet aby ho svet bez odporu obetoval a prenechal Číne, a s nulovou hodnotou ak by sa Čína predsa len odhodlala Taiwan vojensky obsadiť lebo sa dá veľmi ľahko sabotovať do takej miery že zostane trvalo nepoužiteľný.

   1. Taiwan je cina.
    Cina nemuze taiwan obsadit, stejne jako Slovensko nemuze obsadit Nove Zamky.

    Ted je to uz stejne jedno. TSMC je znicene zemetresenim a lide i stroje se presouvaji. Zatim neni oficialne oznamene kam, ale … modri uz vedi. Na pevninu, nekam kde nejsou zemetreseni a kdee je dost vody.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *