MSI MAG Z790 Tomahawk Max WiFi: Hlavne rýchlejšia sieť

MSI MAG Z790 Tomahawk Max WiFi v detailoch

Druhá vlna základných dosiek Z790, ktorá vyšla súbežne so 125 W procesormi Intel Raptor Lake Refresh, je atraktívna aj pre modernizovanú sieťovú konektivitu. Tá je nadčasová aj na Z790 Tomahawk Max WiFi. Jedná sa o jednu z najlacnejších dosiek s WiFi 7. V jej testoch nás bude ale prirodzene zaujímať celková realizácia všetkých prvkov. Teda čo sa MSI oproti konkurenčným modelom podarilo lepšie a čo horšie.

K 14. generácii procesorov Intel Core (Raptor Lake Refresh) výnimočne nevyšli základné dosky s novým čipsetom, ale vyšli nové modely, ktoré sú postavené na starom čipsete (Intel Z790). Pridaná hodnota je teda na inej, mimočipsetovej úrovni. Za ten približne rok, samozrejme, výrobcovia základných dosiek pracovali na rôznych aspektoch, ktorými sa postupne preberieme.


MSI MAG Z790 Tomahawk Max WiFi

Testy základných dosiek MSI Tomahawk máme v pomerne početnom zastúpení, či už ide o platformu AMD alebo aj Intel, takže môžete vidieť, ako sa rôzne detaily v rámci tohto radu v priebehu času menili. Na kľúčové, samozrejme, poukážeme.

Formát PCB je ATX (t.j. 305 × 244 mm) s troma slotmi PCIe ×16 (k jednému slotu PCIe ×1), kde prvý podporuje rozhranie PCI Express 5.0. To sa už týkalo ale aj Z690 Tomahawk WiFi. Pri Z790 Tomahawk Max WiFi je nová podpora PCIe 5.0 aj u prvého slotu M.2 na SSD. Tá nebola ani u staršieho modelu Z790 Tomahawk WiFi.

   

Trochu iný je na tomto slote (M.2) aj chladič. Predovšetkým, pokiaľ ide o montážny systém, ktorý sa výrobcovia snažia zjednodušovať s ohľadom na čo najpohodlnejšiu inštaláciu.

Namiesto skrutkovania sa na jednej strane (vpravo) chladič zúbkami zasunie do drážok a na druhej strane (vľavo) sa iba zacvakáva. Povolením poistky potom začína aj demontáž. Pri podobnom systéme sme sa minule pristavili aj u dosky Gigabyte Z790 Aorus Pro X, kde bola jednou z tém ale i nedostatočný kontakt s SSD. MSI sa s týmto popasovalo lepšie, hoci stále platí, že používa pomerne malé chladiče s menšou vyžarovacou plochou plášťa, takže sa nedá očakávať špičkový chladiaci výkon. Ten ale v hernom ani multimediálnom počítači, teda v segmente, na ktorý doska Z790 Tomahawk Max WiFi cieli, ale ani netreba (SSD nebýva intenzívne zaťažované na hranicu svojich výkonnostných možností).

Pozoruhodné je i navýšenie počtu konektorov SATA. Zatiaľ čo na Z790 Tomahawk WiFi ich bolo šesť, tak k Z790 Tomahawk Max WiFi pripojíte až osem palcových úložísk. To vzhľadom na časté osadzovanie iba štyroch konektorov SATA možno označiť za naozaj nadštandardnú výbavu.

V porovnaní so staršími Z doskami Tomahawk je tu stále 18-fázová napájacia kaskáda, ale jedna fáza VCore (a spolu ich je 16) je dimenzovaná až do 90 A. Prirodzene, v praxi musí byť prúdové zaťaženie výrazne nižšie, aby bola možná energeticky efektívna prevádzka, ale tiež to, aby VRM šlo vôbec uchladiť. Na to (chladenie) MSI používa dva monolitické bloky z hliníku s celkovou hmotnosťou 382 gramov (242 + 140 g). Za vyzdvihnutie stojí aj rebrovaný profil a snaha o väčší povrch, ktorý je pri ochladzovaní (prúdením systémových ventilátorov) vždy prospešný.

   

A čo sa chladí? Regulátory Renesas ILS99390 (respektíve RAA 220075R0 na poslednej, osemnástej fáze) a pasívy sú cez teplovodivú vložku v kontakte aj s tienením cievok. Spínací ovládač VRM je potom integrovaný obvod Renesas RAA 229132.

   

Základom zvukového adaptéra je čip Realtek ALC4080 okolo ktorého sú filtračné kondenzátory Nippon. Radi by sme vám napísali, ako dobré riešenie do praxe to je, ale na testy zvukovej časti základných dosiek si budete musieť ešte chvíľu počkať. Testovaciu metodiku zatiaľ nemáme, ale je v prípravách.

A WiFi 7. Jej modul je elegantne zapracovaný medzi I/O konektormi na zadnom paneli v čom vidieť iný prístup, ako má napríklad Gigabyte na doske Z790 Aorus Pro X, kde je modul WiFi medzi slotmi PCI Express. Na doske MSI odpadá potreba viesť signál „cez dlhú trať“ a tiež by bolo zaujímavé vedieť, ktoré z týchto riešení dáva z pohľadu fungovania väčší zmysel. Veci okolo bezdrôtovej siete sú ale takisto jednou z mála vecí, ktoré zatiaľ na doskách netestujeme (nemáme na to dostatočne spoľahlivú testovaciu metodiku). Každopádne je vhodné ešte poznamenať, že modul pre WiFi (7) a Bluetooth (5.4) je postavený na čipsete Qualcomm NCM865. Teoretická priepustnosť oproti predchádzajúcej WiFi 6E sa zvýšila takmer 5-násobne, z 9,6 Gb/s na 46 Gb/s. Okrem toho je možná napríklad aj komunikácia s routerom súčasne na 5 GHz a 6 GHz, kde sa využívajú kapacity obidvoch pásiem dohromady (tzv. Multi-Link), čo staršie generácie neumožňovali.

Interne je možné vyviesť na skrinku iba dva porty USB 3.2 gen. 1. Fyzicky je prítomný iba jeden 19-pinový konektor, ale zase bohatá je výbava zadného panelu. Na ňom je až 10 rýchlych portov USB (aspoň štandardu 3.2 gen. 1), z čoho dva sú typu C (a jeden USB4 s podporou RTD3). Zostava audiokonektorov je „plná“, to znamená s piatimi 3,5 mm jackmi doplnenými optickým výstupom S/PDIF. K jednému portu RJ-45 a všeobecne k ethernetu je vhodné ešte dodať, že v tomto prípade je ešte 2,5-gigabitový (Intel I225-V), hoci sa už na nových, ale typicky drahších doskách objavujú rýchlejšie, s dvojnásobnou priepustnosťou.

Upozornenie: Článok pokračuje ďalšími kapitolami.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS

Grafická karta GeForce RTX 4070 Ti Super Ventus 3X vyšla s BIOSom, s ktorým v MSI (a ani v Nvidii) neboli spokojní. Po jeho druhej revízii existuje aj tretia revízia BIOSu, posledná. Tá zvyšuje limit napájania, ktoré umožňujú dosahovanie vyšších frekvencií GPU. Ide to ale trochu na úkor energetickej efektivity. Aktualizovať, neaktualizovať? To si už musí rozhodnúť každý sám, pokiaľ bude možnosť. Celý článok „Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (23) Pridať komentár

  1. I díky tomuhle modelu věřím, že to budou právě MSI, kdo zlomí cenovou nedostupnost desek s Gen5 sloty v konfiguraci 2×8 linek.

  2. Co brani tomu aby M.2 sloty byli na opacne strane desky ?
    … stacilo by pridat delku montaznich sloupku a uzpusobit back-plate od skrinky tak, aby slo menit SSD bez demontaze cele desky, jen po odejmti prave bocnice.

    Mam take dotaz na vasi zksenost, zante nekoho kdo u desktopu pouziva Wi-fi ?
    Kabel je vzdy spolehlivejsi, levnejsi a s mensi latenci. Pokud ma nekdo porebu stehovat desktop dvakrat do tydne, necht si opatri pridavnou kartu. Nechapu proc ale ma vetsina, platit za Wi-fi modul, ktery (dle meho nazoru) nepouzije ?

    Jinak recenze paradni jako vzdy :=)

    1. Na doskách Mini-ITX sú sloty PCB zo zadnej strany bežne. Skrinky s tým ale príliš nepočítajú a tá demontáž dosky na inštaláciu SSD je často nevyhnutná. Niekedy je dosť nešťastne naformátované i to okno za päticou, pre ktoré by malo byť možné s doskou v skrinke nainštalovať aspoň procesorový chladič. A pritom sú prípady, v ktorých to nie je možné. Pri tých SSD to môže byť asi ešte zložitejšie, ale rozhodne som za, aby bolo okien na podnose základnej dosky viac. Okrem toho jedného za procesorom by bolo pekné druhé v miestach, kde by boli tie sloty M.2.

      Pokiaľ by sa výrobcovia základných dosiek dokázali zosúladiť s výrobcami skriniek a k došlo by k dohode a používaní nejakých unifikovaných miest, ktoré umožnia inštaláciu SSD tak, ako opisujete, boli by to skvelé. A asi by tam bolo aj dosť miesta na nejaký ten chladič. Viem si predstaviť, že za súčasných podmienok sú od montáže slotov M.2 na SSD odrádzaní tak výrobcovia základných dosiek (tou nepohodlnosťou montáže) ako i skriniek (tým, že vlastne nevedia, kde presne má to okno prísť, tým, ako sa rozloženie slotov M.2 zvykne líšiť aj keď sú spredu…).

      WiFi, hmm… tieto konfigurácie pravdepodobne vznikajú na základe nejakých prieskumov či skrátka podľa dopytu. Napríklad Gigabyte niektoré inak rovnaké dosky dodáva s bezdrôtovým modulom i bez neho. A keď vedia, že sa viac predávajú varianty AX (t.j. s modulom WF/BT), tak sa asi nedá čudovať, že to sa tým modulom väčšina dosiek vybavuje. A asi je úplne jedno, čo si o tom myslíme, ako to (ne)používame my. Pohľad na vec máme rovnaký, ale na tom úplne nezáleží. 🙂

      1. Presne, standardizovane misto pro M2 sloty, jednak by se chladice SSD na zadni strane mohly zvetsit a pripadne udelat teplo-vodive spojeni na back-plate. Tim by se dosahlo pekneho efektu industrialnich PC, kde skrinka je zaroven chladic.
        Druhak by SSD prestali vadit proudeni vzduchy kolem grafik a pripadne dalsich karet.
        Proste soucasny stav kdy se M2 stava standardem a rozmnozil se na vetsinu plochy desky je layout vse na jedne strane dost nestastny.

        1. Myslím, že to je len otázka času, kedy sa sloty M.2 začnú objavovať na zadnej strane aj u dosiek ATX. Zvyšovanie ich počtu má vzrastajúci trend a vpredu sa už naráža na priestorové limity. Ale tiež je možnosť, že bude snaha hľadať riešenie formou rozširujúcich kariet PCIe, ako to teraz býva pri drahších doskách. No, uvidíme… snáď dopadne tá prvá možnosť. Ešte mi teda napadol tlak na sloty M.2 s vertikálnou montážou SSD, to je ale dosť neelegantné a mohlo by to zostať v minulosti.

        1. ja tu mam nizku strednu triedu B650 (2. zo 4) a moze mat 3 M2. NIKDY tam 3 M2 nebudu. Chladic mam dost velky – NH-D15 – tam zvacsovat moc nieje co. Nevidim jediny dovod, preco davat M2 (aj) dozadu. Naco by mi bolo dalsich 2-3-x slotov? Ked myslis, ze teda by neboli v predu.. nieje dovod, nicomu nezavadzaju + by si stratil kompatibilitu snad so vsetkymi aktualne existujucimi bednami. Ak pripadavat viac M2, tak formou pridavnej karty kludne so specializovanym slotom, lebo 99% pocitacov bud nema kartu ziadnu alebo len grafiku.

          1. aha tam 2. z 5… este je aj 650e.. A520, B650, B650e, X670, X670e Nechapem naco to je dobre, ale je to tak. Nestacilo 3…

            1. a620… a este jedna dolezita vec.. vzadu by sa to zahrievalo jak zehlicka, kedze v tom uzkom priestore medzi doskou a bocnicou neprudi vzduch. Muselo by sa tam robit dodatocne chladenie. Celkovo je to blbost.

              1. Nebude to také dramatické. Odhliadnuc od toho, že nejaký tlak v tých miestach bude, tak vo väčšine herných a multimediálnych zostáv SSD fungujú pri zlomku svojej spotreby, tak do 2 W a väčšie špičky sú len krátkodobé. To, čo vidíte v testoch chladičov SSD je dlhodobá záťaž pri maximálnom výkone. K tomu ale v bežnej praxi obvykle nedochádza. Samozrejme, sú prípady, v ktorých áno, ale tie by sa dali označiť za ojedinelé.

          2. — Naco by mi bolo dalsich 2-3-x slotov?

            To bude asi dosť individuálne. Niekomu stačí jeden slot M.2, inému ich môže byť málo aj päť…

          3. Nikoli dalsich.
            Co jsem napsal je, presunout M2 na druhou stranu, cimz by se zlepsilo chlazeni grafiky. A na te drhe strane by toumoznilo nasadit vetsi chladaky.

            Chlazeni je pro PC cim dale tim vice vetsi problem.

            1. Limitoval bys tím výběr a design skříní. Schůdnější alternativou pro hračičky by spíš bylo zrušit sekundární M.2 sloty, vyvést napojení jako U.2 a disky na kartách s redukcí uložit do 2.5″ pozic.

              1. @Roob Při stávajícím layoutu by budoucí Gen5-6 disky mohly grafice vzduch docela výrazně předehřívat. Ale taky už je zase poměrně běžné vertikální uložení GPU.

                1. yop, aktuane (mozno uz je iny rekorder) najzravejsi mame Crucial T700, ten ma v maxime 12W spotrebu. To riadne prikuri tej 4090tke, ktora zerie len 450W 🙁

                  1. @Roob Zní to jako kapka v moři, ale může to být rozdíl mezi pasivním/aktivním režimem, nebo kritickou hranicí otáček, při které už budou ventilátory grafiky slyšet.

    2. Ta Wi-Fi je spíš myšlena jako přístupový bod. Je to nouzovka. Proč ji tam pro strýčka příhodu nemít, cenu to ovlivní minimálně. Ty antény jsou ale pěst na oko, kdo tohle prokrista vymýšlí.

      1. Alebo je s WiFi jednoducho možné dosiahnuť výrazne lepší pomer cena/výkon a pre väčšinu (používateľov) je to smerodajné. My to berieme možno príliš spôsobom káblové pripojenie je stabilnejšie, spoľahlivejšie… ale bežní používatelia „praktickej implementácie“ možno rozumejú inak a čím menej káblov, tým lepšie. Neviem… bude nejaký dôvod, prečo máva novší štandard WiFi prednosť pred rýchlejším ethernetom.

        1. Myslim zee duvod je marketing v kombinaci s pristupem „vice pruhu, vice adidas“.
          Mobilni telefony jsou pro mnoho lidi otazkou spolecneske prestize (neptejte se mne proc, nevim to) a kamkoli prijdou pripadaj si desne moderne a dulezite kdyz se v hospode/obchodu/zastavce pripojuji na wi-fi. To same notebookari. Takova nemoc. Mno a pak logicky pozaduji to co znaji, to so je cool a in. Samorejme ze PC s Wi-fi 7 je mnohem vice Cool a In nez PC s Wi-fi 6.

          Niicmene to nevysvetluje temer nulovou popularitu rozsirujicich PCI wi-fi karet a ZAROVEN vice nez 50% pritomnost wi-fi na novych desktopech. Anomalie.

          Pokud maji o dolar navic v rozpoctu, at tam daji lepsi zvkovku, no ne ?

    3. V minulosti som to tiež pokladal za blbosť, ale doba ide dopredu, aktuálne mám oba PC s WiFi aj keď môj je stále pripojený na kábli, a ďalší bude tiež s WiFi.
      1. S WiFi máš aj Bluetooth, pripojíš čokoľvek. Napríklad periférie vrátane XboX ovládača.
      2. Fakt sa mi nechce ťahať kábel do izby k dcére doslova cez celý byt. S WiFi je to lacnejšie, úhľadnejšie a jednoduchšie. A s dnešnými WiFi aj rýchle a stabilné. Čiže pre bežného usera neni o čom, fakt nemá dôvod ťahať kábel z obývačky do izby, vŕtať diery a snažiť sa ho nejako schovať nech nie je ako päsť na oko. S notebookmi takto ľudia fungujú roky, neexistuje dôvod prečo by rovnako spokojne nemohli fungovať so stolnými PC.
      3. Cenový rozdiel je bežne tak 10€ čo je lacnejšie ako porovnateľná WiFi sieťovka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *