Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

Ako to vyzerá v BIOSe

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou.

Ako to vyzerá v BIOSe

V EZ Mode je väčšina toho, čo sa v rámci základnej konfigurácie nastavuje najčastejšie. Svoje tlačidlo má na vrchnej navigácii aj ReSizable BAR, ktorý napríklad pri doskách MSI musíte hľadať v pokročilých nastaveniach PCIe.

Pamäťový profil, respektíve XMP je označované ako „D.O.C.P.“. Po jeho aktivovaní, bez ohľadu na verziu, pri rýchlejších pamätiach DDR5 (cez 6000 MT/s) počítajte s polovičnou priepustnosťou pamäťového radiča s „1500 MHz“ (Gear 2).

      

Oproti raným doskám Asus Z790 je jedna z noviniek technológia DIMM Flex na dynamickú správu priepustnosti pamäťového systému s ohľadom na záťaž. K tejto téme máme aj podrobnejší článok. Ide o to, aby bol dosahovaný optimálny výkon a aby ten neklesal vplyvom nadmerného zahrievania obvodu PMIC, ktorý je na pamätiach typu DDR5.

Ani s takým výkonným procesorom, ako je Core i9-13900K, Asus pre AVX2 v továrenských nastaveniach neznižuje frekvenciu all-core boostu negatívnym offsetom. Preto je aj oproti niektorým iným doskám v priemere o 100–250 MHz vyššia. Oproti doskám s vyššou frekvenciou jadier CPU zasahuje agresívnejšia teplotná ochrana alebo celkovo horšie chladenie, ktoré môže byť formované aj rôznou deformáciou PCB a tým pádom horším kontaktom základne chladiča s procesorovým IHS.

Load-Line Calibration (LLC) je na úrovni 3 (v rámci ladenia môžete upraviť…).

   

Unikátna funkcia Asusu – MultiCore Enhancement – umožňuje voľbu jedného zo štyroch režimov, kde sa môžete dostať aj k nadštandardným frekvenciám CPU „automatickým pretaktovaním“, povedzme. Dosahovanie týchto frekvencií je závislé od  intenzity záťaži a od dostupné chladiaceho výkonu procesorového chladiča. V nižšej, hernej záťaži, sa k vyšším frekvenciám all-core boostu dostanete aj u najvýkonnejších procesorov aj s priemerne výkonnými chladičmi. Záleží potom už len na tom, aké zahrievanie pri akej hlučnosti považujete za vhodné.

Správa limitov napájania je na karte Ai Tweaker (Internal CPU Power Management). My testujeme v dvoch variantoch, so „4096 W“ (t. j. bez limitov napájania) a so 125 W pre dlhodobú záťaž, pričom je krátkodobá záťaž je nastavená na úroveň PL2 (253 W) s časovým limitom Tau na 56 sekúnd, hoci ten po jeho nastavení často dodržaný nebýva (a vyšší výkon je dostupný po výrazne kratší čas), ako to môžete vidieť aj na vývojových grafoch spotreby.

V rozhraní na správu ventilátorov je možné prispôsobiť každý zo siedmich konektorov. Tie podporujú aj DC reguláciu. Vo východiskových nastaveniach je regulácia na „auto“, takže doska by mala rozpoznať, či je k nej pripojený ventilátor s troma (DC) alebo štyrmi (PWM) pinmi. V prípade, že by ste sa s PWM ventilátormi nedokázali dostať na štartovacie/minimálne otáčky podľa očakávaní, tak je vhodné napevno zvoliť reguláciu PWM. Vo vzácnych prípadoch sa totiž môže stať, že doska reguluje PWM ventilátor lineárnym napätím (DC), čo sa bude prejavovať typicky vyššími rozbehovými otáčkami.

Ak vám nevyhovuje ani jeden z prednastavených profilov (Standard, Silent, Turbo, Full Speed), tak si rýchlostnú krivku môžete vytvoriť podľa vlastných predstáv. Je však škoda, že v tomto rozhraní chýba rýchla voľba, pomocou ktorej by sa dal zmeniť zdroj tepla, od ktorého sa budú rýchlosti ventilátora odvíjať.

   

Zdroj tepla sa zmeniť dá, ale trochu nepohodlne. Daný konektor si musíte nájsť na karte Monitor (Q-Fan Configuration), kde zdroj tepla zmeníte z predvoleného „CPU“ napríklad na „VRM“ alebo prípadne na iný, napríklad na vlastný temočlánok s ľubovoľným umiestnením vnútri skrinky. Snáď tieto možnosti Asus skôr či neskôr už vyvedie aj v rámci obrazovky Q-Fan Control, niekde vedľa 2D grafu s vývojovou krivkou tak, ako to majú aj ostatní výrobcovia.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Hrubší profil už aj na ventilátore ARGB Asus (TUF TR120)

Z návrhu nového ventilátora TUF Gaming TR120 je evidentné, že Asus dobre diagnostikoval slabé stránky jeho predchodcu (a zo súčasného pohľadu nižšieho modelu) a zapracoval na nich s ohľadom na dosahovanie lepších výsledkov. Na tieto kľúčové zmeny sa dá aj ľahko poukázať a je pravdepodobné, že naprieč všetkými možnými scenármi pôjde aerodynamicky o jeden z najefektívnejších osvetlených ventilátorov v 120 mm formáte. Celý článok „Hrubší profil už aj na ventilátore ARGB Asus (TUF TR120)“ »

  •  
  •  
  •  

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

    1. Zaujímavé by bolo vedieť, ako kto vyslobodenie grafickej karty spod veľkého chladiča rieši. Mimo skrinku to ešte ide, ale v nej to býva niekedy peklo. Viem o ceruzkách (a polámaných poistkách), ale určite existujú aj elegantnejšie spôsoby. 🙂

      1. Když toho člověk má víc než dva disky a grafiku, tak je zásah do skříně vždycky docela dobrodružný. Ale s těmi pojistkami byl odjakživa problém, pár zlomených mýma rukama taky prošlo. Na rovinu musím přiznat, že mě samého lepší řešení nikdy nenapadlo. Ale návrhem desek se nezabývám zrovna každý den.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *