Hrubší profil už aj na ventilátore ARGB Asus (TUF TR120)

Asus TUF Gaming TR120 ARGB

Z návrhu nového ventilátora TUF Gaming TR120 je evidentné, že Asus dobre diagnostikoval slabé stránky jeho predchodcu (a zo súčasného pohľadu nižšieho modelu) a zapracoval na nich s ohľadom na dosahovanie lepších výsledkov. Na tieto kľúčové zmeny sa dá aj ľahko poukázať a je pravdepodobné, že naprieč všetkými možnými scenármi pôjde aerodynamicky o jeden z najefektívnejších osvetlených ventilátorov v 120 mm formáte.

Naposledy to Asusu s ARGB ventilátorom naozaj vyšlo. Ťažko povedať, do akej miery bol úspešný po stránke predajov, ale svojimi vlastnosťami TUF TF120 vzhľadom k nízkej cene naozaj vynikal. A je zrejmé, že v Asuse padlo rozhodnutie to ešte posunúť. Spôsoby „ako“ sú pomerne dobre  viditeľné aj z čiastkových konštrukčných prvkov.

Prvý detail, ktorý má potenciál zvýšiť prietok cez prekážky (a Asusu ide asi hlavne o radiátory AIO vodníkov…) je zväčšenie hrúbky na 28 mm (z pôvodných 25 mm pri TUF TF120). Tým sa zvýši predovšetkým statický tlak, ktorý je inzerovaný na 3,3 mm H2O. To síce pri nulovom prietoku, a situácia na radiátore bude trochu iná, menej reštriktívna, napriek tomu v tomto smere dôjde k zlepšeniu, čo sa týka chladiaceho výkonu. Aj keď je pravda, že to trochu na úkor horšej kompatibility ako je u tenších ventilátorov.

Nadštandardná hrúbka by ventilátoru nebola príliš platná, pokiaľ by základ nestál na efektívnej geometrii rotora. Pri nej vidieť určitú podobnosť s TF120, akurát lopatky nového modelu TR120 sú širšie (s menšími vzájomnými medzerami), čo je úprava, ktorá by mohla mať dosah tak na prietok vzduchu (do 131,5 m3/h pri 2000 ot./min) ako aj na statický tlak (ten Asus uvádza až o 32 % vyšší ako u predošlého ventilátoru s ARGB).

Prietok vzduchu na jednotku hlučnosti bol vysoký už aj pri TF120, ale to iba v pomerne nepraktickej situácii. Bez prekážky sa síce starší ARGB ventilátor Asus (TF120) umiesťoval nad Arctic P12 A-RGB, ale na radiátore pri porovnateľnej hlučnosti už končil pod ním (pod P12 A-RGB).

Opatrenia, ktoré teraz Asus urobil, by TR120 mohli dostať pred konkurenčný ventilátor Arctic. Teoreticky, samozrejme. Pri rovnakej rýchlosti bude TR120 vyšší prietok ako TF120 dosahovať celkom určite, ale otázka je, aké budú rozdiely v hlučnosti.

Vzhľadom k tomu, že lopatky ventilátora Asus pôsobia pomerne robustne (sú relatívne kratšie a sú aj širšie), tak sa môžeme nazdávať, že nebudú zdrojom vibrácií a nadmerne hlučných kritických frekvencií zvuku. Ako to je naozaj zistíme ale až z testov, ktoré pravdepodobne na seba nenechajú dlho čakať. Zastúpenie Asusu nám už dávnejšie avizovalo, že sú v príprave nové ventilátory a predpokladáme, že bude záujem o ich výsledky v porovnaní s konkurenčnými riešeniami.

Ventilátory TUF Gaming TR120 majú kompletne osvetlené rotory (šestnástimi LED) a časť svetlovodov Asus vyviedol aj z boku, po výške ventilátora. Steny rámčekov sú „deravé“. Ale tesné, vnútorný plášť tunela nemá žiadne, statický tlak znižujúce diery okolo lopatiek.

Okrem kusového predaju pôjdu do obchodov aj trojbalenia. V rámci nich bude ventilátor na kus vychádzať pravdepodobne lacnejšie, ale koľko presne a ani kedy budú TUF TR120 skladom, vám momentálne neprezradíme, sami nevieme.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok

Počet otestovaných grafických kariet za uplynulé obdobie sa dostal na číslo 30, po ktorom sa môžeme trochu zastaviť a špeciálne sa zamerať na hlučnosť cievok. Tá bola v rámci štandardných meraní zaznamenávaná vždy, ale vo veľkých testoch s kopou iných informácií, sa tieto unikátne údaje strácali. Aj preto to bude teraz, v rámci tohto článku iba k nim. Ktorá z moderných grafických kariet má teda tichšie cievky? Celý článok „„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF Gaming TR120 (ARGB) Reverse: Krajší vzhľad? Aj, ale…

Toto sme tu ešte nemali – ventilátor s nábežnými hranami lopatiek rotora na opačnej strane, ako bežné. Primárne sa to robí pre lepší výhľad na „ventilátory bez statorových vzpier“ v skrinkách s presklenými bočnicami. Okrem toho má takýto netradičný návrh aj celkom jasné a merateľné výhody a takisto nevýhody, aj čo sa týka funkčných vlastností. Poďme si všetko postupne rozobrať. Celý článok „Asus TUF Gaming TR120 (ARGB) Reverse: Krajší vzhľad? Aj, ale…“ »

  •  
  •  
  •  

ROG Strix B760-I Gaming WiFi: Na Mini-ITX s DDR5 za 200 eur

Medzi lacnejšími základnými doskami Mini-ITX pre platformu Intel LGA 1700 je iba zopár modelov. Po teste variantu Gigabyte, je tu teraz na preverenie Asus ROG Strix B760-I Gaming WiFi. Táto základná doska je určená pre pamäte typu DDR5 a zároveň v súvislosti s ňou môžeme stále poznamenať dobrú cenovú dostupnosť. Preštudujte si, čo všetko prináša a ako sa doske Asus darí v testoch. Celý článok „ROG Strix B760-I Gaming WiFi: Na Mini-ITX s DDR5 za 200 eur“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *