Asus RT-AX88U – nová generácia WiFi 6 je tu!

Záver

Nedávno sme vám priniesli recenziu herného routra Asus, ktorý zaujal podsvietením RGB. Dnes sa pozrieme na ďalší smerovač od tejto spoločnosti, ktorý je zase unikátny v inom smere. Ide totiž o jeden z prvých routrov WiFi 6 alebo teda takých, čo podporujú nový štandard 802.11 ax. Poďme sa pozrieť, aké vylepšenia novinka prináša a aké reálne rozdiely uvidíte oproti doteraz používaným routrom 802.11 ac.

Záver

WiFi 6 je revolúcia, ktorú sme rozhodne potrebovali, najmä vo svete, kde čoraz viac ľudí má niekoľko inteligentných zariadení a IoT rastie závratným tempom. OFDMA, TWT a ďalšie technológie, ktoré WiFi 6 prináša budú nevyhnutné, aby naše siete WiFi zvládli tento nápor zariadení.  Zároveň je viac než dobré, že zlepšení sa dočkali 2,4 aj 5GHz siete. Hlavne 2,4GHz pásmo to už potrebovalo, veď asi 10 rokov nedostalo žiadne výrazné zlepšenie.To sa týka aj samotných rýchlostí. Kým pri 802.11ac bola maximálna rýchlosť jednej antény a jedného klienta 866 Mbit, teraz je to až 1,2 Gbit. Podobne ako sme videli pri testoch, prenosové rýchlosti na AX88U už brzdia 1Gbit porty LAN, lebo bezdrôtová sieť je rýchlejšia. Dúfame, že tohto roku sa od Asusu dočkáme aj prvého 10Gbit smerovač, ktorý by tento neduh vyriešil.

Samotnému smerovaču Asus RT-AX88U nie je veľmi čo vyčítať.  Ide o zlepšenú verziu AC88U, ktorá ponúka WiFi 6. Hlavnými prednosťami sú 8 portov LAN, dvojica USB 3.0 či skvelá webová obslužná stránka a AiMesh na prepojenie viacerých routrov. Áno, cena je vysoká, no 350 eur za špičkový WiFi 6 router je prvoplánovo veľa, no rozhodne ide o lepšiu investíciu, než v prípade herného ROG Rapture AC2900, ktorý „len“ podsvietenie RGB.  Vďaka tomu, že nový router je kompatibilný aj so starými zariadeniami, nemusíte s investíciou čakať na kúpu nových klientov. Ide o veľkú investíciu, no ide o investíciu do budúcnosti.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Tak kolik jste nameril? Pokud ma clovek velky dum a potrebuje takoveto routry dva, tri, sezerou pri spotrebe okolo 15W klidne i pres sto korun/4€ za mesic

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *