Asus RT-AX88U – nová generácia WiFi 6 je tu!

Softvér – AiMesh

Nedávno sme vám priniesli recenziu herného routra Asus, ktorý zaujal podsvietením RGB. Dnes sa pozrieme na ďalší smerovač od tejto spoločnosti, ktorý je zase unikátny v inom smere. Ide totiž o jeden z prvých routrov WiFi 6 alebo teda takých, čo podporujú nový štandard 802.11 ax. Poďme sa pozrieť, aké vylepšenia novinka prináša a aké reálne rozdiely uvidíte oproti doteraz používaným routrom 802.11 ac.

Softvér – AiMesh

Pri recenzii herného ROG AC2900 sme vám sľúbili bližší pohľad na fungovanie AiMesh. Na zopakovanie, AiMesh je moja najobľúbenejšia funkcia routrov Asus. Ak máte minimálne dva, viete jeden nastaviť ako router AiMesh a druhý ako AiMesh node. Jeden teda preberie riadiacu funkciu a druhý len predáva pripojenia WiFi a eternet. Routre medzi sebou môžete prepojiť cez WiFi, ale ja preferujem pripojenie cez eternet pre stabilitu, latenciu a lepšie rýchlosti. Pri zapojení eternetom ide kábel z LAN routra do WAN uzla. Cieľom AiMesh je vytvoriť jednu veľkú sieť, kde sa budú všetky zariadenia vidieť a predovšetkým WiFi roaming. V praxi to vyzerá tak, že zatiaľ čo v jednej miestnosti ste pripojený na router A, tak po prechode do druhej miestnosti sa pripojíte k routeru B úplne automaticky a bez vášho vedomia. Stále tak máte maximálny signál WiFi.

Výrobca má aktuálne v ponuke asi 12 smerovačov, ktoré podporujú AiMesh. Predávajú sa ako samostatné routre (testovaný AX88U), alebo aj ako balenia 2–3 routrov (AX92U alebo Asus Lyra). Do rodiny AiMesh postupne pribúda viac a viac zariadení, čo len chválime.

Konfigurácia AiMesh prebieha v niekoľkých krokoch. Prvým je zmeniť režim smerovača ktorý bude slúžiť ako uzol. Toto sa nachádza v pokročilých nastaveniach pod správou.

Následne, keď sa sekundárny router reštartuje, napojte sa k webovému rozhraniu hlavného routera a oba smerovače položte vedľa seba. V mape siete nájdete ikonu AiMesh a možnosť vyhľadať AiMesh uzly, teda nodes. Vyberte váš sekundárny router a počkajte, kým konfigurácia prebehne. Trvá to pár minút.

Po úspešnom spojení do siete AiMesh môžete sekundárny smerovač vypnúť a premiestniť na určené miesto v inej miestnosti. Následne ho zapnite a počkajte, kým ho hlavný smerovače opäť nájde. Vo webovom rozhraní hlavného smerovača potom môžete vidieť zoznam klientov pripojených k uzlu ako aj vybrať si preferované pripojenie alebo nazvať miestnosť, kde sa uzol nachádza.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Asus vydává Mini-ITX X570 desky, s unikátním návrhem a chlazením

Když vyšly procesory Ryzen první generace, chyběly jim Mini-ITX desky. S generací Ryzen 3000 se to změnilo a dokonce přišly i Mini-ITX desky platformy X570, i když se tento čipset spotřebou a také přebytečnou výbavou pro tento formát nehodí. Asus má hned dvě Mini-ITX desky, které se s toto výkonnou platformou docela zajímavě potýkají. Odhalené byly sice již na Computexu, ale až teď přicházejí do obchodů. Celý článok „Asus vydává Mini-ITX X570 desky, s unikátním návrhem a chlazením“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Asus na IFA 2019: V prvom rade poriadny hardvér pre kreatívcov

HWCooling dostal exkluzívnu pozvánku na predstavenie nových produktov Asus na IFA 2019. To sme si, samozrejme, nemohli nechať ujsť a pripravili sme pre vás botahú exkurziu berlínskym výstaviskom. V článku prinášame pohľady na najnovšie notebooky, stolové počítače, inteligentné hodinky či smartfóny Asus a mnohé iného, technologicky zaujímavého. Takže čo všetko sa to v nadchádzajucom období chystá na trh? Celý článok „Asus na IFA 2019: V prvom rade poriadny hardvér pre kreatívcov“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Asus ROG Rapture GT-AC2900 – herný router s LED RGB

Firmu Asus u nás poznáme najmä ako výrobcu herných komponentov, príslušenstva či notebookov. Vedeli ste však, že majú aj pomerne silnú sieťovú divíziu? Osobne používam ich routre už dlhšiu dobu. Dnes sa pozrieme na najnovší „herný “ router tohto výrobcu. Čo vôbec herný router znamená a aký rozdiel prináša oproti bežným smerovačom výrobcu? Poďme sa na to pozrieť. Celý článok „Asus ROG Rapture GT-AC2900 – herný router s LED RGB“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. Tak kolik jste nameril? Pokud ma clovek velky dum a potrebuje takoveto routry dva, tri, sezerou pri spotrebe okolo 15W klidne i pres sto korun/4€ za mesic

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *