Asus RT-AX88U – nová generácia WiFi 6 je tu!

Softvér – AiMesh

Nedávno sme vám priniesli recenziu herného routra Asus, ktorý zaujal podsvietením RGB. Dnes sa pozrieme na ďalší smerovač od tejto spoločnosti, ktorý je zase unikátny v inom smere. Ide totiž o jeden z prvých routrov WiFi 6 alebo teda takých, čo podporujú nový štandard 802.11 ax. Poďme sa pozrieť, aké vylepšenia novinka prináša a aké reálne rozdiely uvidíte oproti doteraz používaným routrom 802.11 ac.

Softvér – AiMesh

Pri recenzii herného ROG AC2900 sme vám sľúbili bližší pohľad na fungovanie AiMesh. Na zopakovanie, AiMesh je moja najobľúbenejšia funkcia routrov Asus. Ak máte minimálne dva, viete jeden nastaviť ako router AiMesh a druhý ako AiMesh node. Jeden teda preberie riadiacu funkciu a druhý len predáva pripojenia WiFi a eternet. Routre medzi sebou môžete prepojiť cez WiFi, ale ja preferujem pripojenie cez eternet pre stabilitu, latenciu a lepšie rýchlosti. Pri zapojení eternetom ide kábel z LAN routra do WAN uzla. Cieľom AiMesh je vytvoriť jednu veľkú sieť, kde sa budú všetky zariadenia vidieť a predovšetkým WiFi roaming. V praxi to vyzerá tak, že zatiaľ čo v jednej miestnosti ste pripojený na router A, tak po prechode do druhej miestnosti sa pripojíte k routeru B úplne automaticky a bez vášho vedomia. Stále tak máte maximálny signál WiFi.

Výrobca má aktuálne v ponuke asi 12 smerovačov, ktoré podporujú AiMesh. Predávajú sa ako samostatné routre (testovaný AX88U), alebo aj ako balenia 2–3 routrov (AX92U alebo Asus Lyra). Do rodiny AiMesh postupne pribúda viac a viac zariadení, čo len chválime.

Konfigurácia AiMesh prebieha v niekoľkých krokoch. Prvým je zmeniť režim smerovača ktorý bude slúžiť ako uzol. Toto sa nachádza v pokročilých nastaveniach pod správou.

Následne, keď sa sekundárny router reštartuje, napojte sa k webovému rozhraniu hlavného routera a oba smerovače položte vedľa seba. V mape siete nájdete ikonu AiMesh a možnosť vyhľadať AiMesh uzly, teda nodes. Vyberte váš sekundárny router a počkajte, kým konfigurácia prebehne. Trvá to pár minút.

Po úspešnom spojení do siete AiMesh môžete sekundárny smerovač vypnúť a premiestniť na určené miesto v inej miestnosti. Následne ho zapnite a počkajte, kým ho hlavný smerovače opäť nájde. Vo webovom rozhraní hlavného smerovača potom môžete vidieť zoznam klientov pripojených k uzlu ako aj vybrať si preferované pripojenie alebo nazvať miestnosť, kde sa uzol nachádza.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Asus ROG Rapture GT-AC2900 – herný router s LED RGB

Firmu Asus u nás poznáme najmä ako výrobcu herných komponentov, príslušenstva či notebookov. Vedeli ste však, že majú aj pomerne silnú sieťovú divíziu? Osobne používam ich routre už dlhšiu dobu. Dnes sa pozrieme na najnovší „herný “ router tohto výrobcu. Čo vôbec herný router znamená a aký rozdiel prináša oproti bežným smerovačom výrobcu? Poďme sa na to pozrieť. Celý článok „Asus ROG Rapture GT-AC2900 – herný router s LED RGB“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Tak predsa, vychádza lacná doska Mini-ITX pre AMD APU

Keď už sa zdalo, že sa minimalistické zostavy postavené na procesoroch AMD musí nutne cenovo znevýhodňovať neprimerane drahá doska, sa ako blesk z čistého neba objavila skvelá správa Asusu. Čoskoro by mala byť vo formáte Mini-ITX dostupná Prime A320I-K, ktorá by mohla byť do nízkorozpočtových mini PC za sedemdesiatpäť eur bezkonkurenčná možnosť. Celý článok „Tak predsa, vychádza lacná doska Mini-ITX pre AMD APU“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Aktivní chladiče čipsetu na deskách AMD X570: Na co dát pozor?

Ventilátory u desek s čipsetem AMD X570 už jsme tu propírali několikrát. Po Computexu máme i dost fotografií a bohužel to vypadá, že aktivní chladiče často nebudou moc povedené. Mnohdy se zdají být navržené jen s ohledem na vzhled a chladící schopnosti asi budou o dost horší, než by musely být. Což znamená, že se ventilátory budou muset točit častěji a na vyšších otáčkách. Na několik negativních příkladů se podíváme. Celý článok „Aktivní chladiče čipsetu na deskách AMD X570: Na co dát pozor?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *