Asus RT-AX88U – nová generácia WiFi 6 je tu!

Softvér – AiMesh

Nedávno sme vám priniesli recenziu herného routra Asus, ktorý zaujal podsvietením RGB. Dnes sa pozrieme na ďalší smerovač od tejto spoločnosti, ktorý je zase unikátny v inom smere. Ide totiž o jeden z prvých routrov WiFi 6 alebo teda takých, čo podporujú nový štandard 802.11 ax. Poďme sa pozrieť, aké vylepšenia novinka prináša a aké reálne rozdiely uvidíte oproti doteraz používaným routrom 802.11 ac.

Softvér – AiMesh

Pri recenzii herného ROG AC2900 sme vám sľúbili bližší pohľad na fungovanie AiMesh. Na zopakovanie, AiMesh je moja najobľúbenejšia funkcia routrov Asus. Ak máte minimálne dva, viete jeden nastaviť ako router AiMesh a druhý ako AiMesh node. Jeden teda preberie riadiacu funkciu a druhý len predáva pripojenia WiFi a eternet. Routre medzi sebou môžete prepojiť cez WiFi, ale ja preferujem pripojenie cez eternet pre stabilitu, latenciu a lepšie rýchlosti. Pri zapojení eternetom ide kábel z LAN routra do WAN uzla. Cieľom AiMesh je vytvoriť jednu veľkú sieť, kde sa budú všetky zariadenia vidieť a predovšetkým WiFi roaming. V praxi to vyzerá tak, že zatiaľ čo v jednej miestnosti ste pripojený na router A, tak po prechode do druhej miestnosti sa pripojíte k routeru B úplne automaticky a bez vášho vedomia. Stále tak máte maximálny signál WiFi.

Výrobca má aktuálne v ponuke asi 12 smerovačov, ktoré podporujú AiMesh. Predávajú sa ako samostatné routre (testovaný AX88U), alebo aj ako balenia 2–3 routrov (AX92U alebo Asus Lyra). Do rodiny AiMesh postupne pribúda viac a viac zariadení, čo len chválime.

Konfigurácia AiMesh prebieha v niekoľkých krokoch. Prvým je zmeniť režim smerovača ktorý bude slúžiť ako uzol. Toto sa nachádza v pokročilých nastaveniach pod správou.

Následne, keď sa sekundárny router reštartuje, napojte sa k webovému rozhraniu hlavného routera a oba smerovače položte vedľa seba. V mape siete nájdete ikonu AiMesh a možnosť vyhľadať AiMesh uzly, teda nodes. Vyberte váš sekundárny router a počkajte, kým konfigurácia prebehne. Trvá to pár minút.

Po úspešnom spojení do siete AiMesh môžete sekundárny smerovač vypnúť a premiestniť na určené miesto v inej miestnosti. Následne ho zapnite a počkajte, kým ho hlavný smerovače opäť nájde. Vo webovom rozhraní hlavného smerovača potom môžete vidieť zoznam klientov pripojených k uzlu ako aj vybrať si preferované pripojenie alebo nazvať miestnosť, kde sa uzol nachádza.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Asus ZenBook 13/14, Ice Lake aj Renoir: Ostrý útok na Apple

Asus vynovil obľúbené notebooky zo série ZenBook s 13,3 a 14″ uhlopriečkami. Novinky ponúkajú tenšie a ľahšie telo, malé rámčeky okolo displeja, plnohodnotnú konektivitu či dlhú výdrž na batériu. Zaujme tiež numerická klávesnica v touchpade, reproduktory Harman Kardon či 3D IR kamera s Windows Hello. 14″ verzia navyše prichádza s konfiguráciami Intel aj AMD. Vo výbave je aj Thunderbolt 3. Celý článok „Asus ZenBook 13/14, Ice Lake aj Renoir: Ostrý útok na Apple“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD B550 v podaní MSI (Tomahawk) a Asus (Strix)

Spolu s Ryzen 3 3100 a 3300X AMD predstavilo aj midendový čipset B550, ktorý prináša napríklad PCIe 4.0 do mainstreamu. Doteraz ste na to potrebovali drahé dosky X570. B550 má preto slúžiť ako vstupná brána do novej generácie technológií a to s priaznivejšou cenovou politikou. Pozrime sa preto na dvojicu 200-eurových dosiek, ktoré patria k tomu lepšiemu, čo momentálne platforma B550 ponúka. Celý článok „AMD B550 v podaní MSI (Tomahawk) a Asus (Strix)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ROG Chakram a Theta 7.1: joystick či štyri meniče v jednej mušli

Väčšina z vás zrejme od Asusu vlastní iný hardvér, než je myš alebo klávesnica. Ale aj to je segment, kde tento výrobca stabilne pôsobí už dlhší čas. Čerstvé novinky produktovej línie ROG (myš Chakram a headset Theta 7.1) prinášajú so sebou pozoruhodné inovácie a bude tak zaujímavé sledovať, či môžu tieto výrobky konkurovať a byť plnohodnotnou alternatívou perifériám tradičných výrobcov. Celý článok „ROG Chakram a Theta 7.1: joystick či štyri meniče v jednej mušli“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. Tak kolik jste nameril? Pokud ma clovek velky dum a potrebuje takoveto routry dva, tri, sezerou pri spotrebe okolo 15W klidne i pres sto korun/4€ za mesic

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *