Asus RT-AX53U: Lacný router v teste alebo WiFi 6 pre masy

Softvér – inštalácia a web GUI

WiFi 6 je tu s nami už nejaký ten mesiac, ale adaptácia tohto nového bezdrôtového štandardu trochu pokrivkáva. A nie je to nedostatkom klientov, WiFi 6 v nových zariadeniách je. Za hlavný dôvod považujem horšiu dostupnosť, nakoľko WiFi 6 sa doteraz objavovala najmä v top modeloch smerovačov za stovky eur, po ktorých siahne len fajnšmeker. S príchodom cenovo dostupného RT-AX53U sa ale táto situácia mení.

Softvér – Všeobecné nastavenia a prvé spustenie

AsusWRT prostredie môžete poznať z predchádzajúcich recenzií smerovačov tohto výrobcu, AX53U ponúka prakticky všetky základné prvky a nastavenia, hoci podobne ako pri HW výbave, ani v oblasti SW sa nevyrovná drahším súrodencom a okrem už spomínaného AiMesh tu chýba aj zopár pokročilých funkcií ako Game Boost, podpora IFTTT, WAN a LAN aggregation a pod. Stále však platí, že ide o veľmi dobré, prehľadné a zrozumiteľné GUI.

Druhá možnosť ovládania routra je pomocou aplikácie ASUS Router, ktorú si stiahnete na Androide aj iOS. Vzhľadom na entry level cenovku a zameranie routra je jednoduchá inštalácia a úvodné nastavenia routra určite dobrým krokom pre uľahčenie života menej technicky zdatným používateľom. Takisto túto aplikáciu oceníte v prípade, ak nemáte po ruke počítač a potrebujete si vytvoriť zabezpečenú sieť WiFi, nakoľko tá základná je otvorená.

Po jednoduchom nastavení, kde si len vytvoríte prihlasovacie údaje do admin prostredia a názov a heslo k sieťam WiFi sa dostávate na hlavnú stránku, kde vás už čakajú aktuálne informácie a vyťažení siete, možnosti na nastavenie WiFi ako aj samotného smerovača. Dobrým príkladom je aktualizácia softvéru, ktorá aj zo smartfónu prebehla rýchlo a hladko.

Webové GUI aj aplikáciu hodnotím pozitívne, sám ich už nejaký ten rok používam a rozhodne patria medzi to najlepšie, čo som mal doteraz možnosť vyskúšať. Takže za túto oblasť dávam výrobcovi pochvalu.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz

Okolo najnovšieho a zároveň najvýkonnejšieho desktopového procesora Intel (Core i9-14900KS) sa zišla skúsená partia extrémnych overclockerov, ktorým sa podarili nevídané veci. A síce dosiahnuť na jadrách tohto procesora cez 9 GHz. To je dosť vysoká frekvencia na to, aby padlo aj niekoľko svetových rekordov, čo sa týka rýchlostných meraní. V krátkom hlásení nájdete, čo konkrétne sa podarilo. Celý článok „Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD. Celý článok „Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *