Asus RT-AX53U: Lacný router v teste alebo WiFi 6 pre masy

Výsledky testov

WiFi 6 je tu s nami už nejaký ten mesiac, ale adaptácia tohto nového bezdrôtového štandardu trochu pokrivkáva. A nie je to nedostatkom klientov, WiFi 6 v nových zariadeniách je. Za hlavný dôvod považujem horšiu dostupnosť, nakoľko WiFi 6 sa doteraz objavovala najmä v top modeloch smerovačov za stovky eur, po ktorých siahne len fajnšmeker. S príchodom cenovo dostupného RT-AX53U sa ale táto situácia mení.

V bezprostrednej blízkosti


Novinka v testoch rýchlosti WiFi dosahuje prekvapivo dobré výsledky a to najmä v uploade, kde výrazným spôsobom porazila starší, ale vyššie postavený AC88U. Pri čistom WiFi prenose medzi klientom a serverom dokázal vyrovnať káblové pripojenie servera už spomínaného AC88U. Download ukazuje o čosi nižšie výsledky, no pri LAN serveri sa stále AX53U pohybuje v tesnej blízkosti AC88U s troj až štvornásobnou cenou.


Zo vzdialenosti desať metrov


Veľmi dobrý výsledok vidíme aj pri teste vzdialenosti, kde AX53U je v uploade len mierne pomalší ako AX88U a viac než dvakrát rýchlejší ako AC88U. V downloade už vidíme istý deficit a porovnávaná konkurencia tu dosahuje dvakrát lepšie čísla.


Káblové prenosy


Pri testoch káblových prenosov medzi dvomi zariadeniami vidíme, že AX53U sa v oboch testoch umiestnil na poslednej priečke so stratou cca 100 Mbps na AC/AX88U. Prepokladám, že v tomto teste priepustnosti zavážil pomalší dvojjadrový procesor. Napriek tomu, nejde o žiadnu pohromu a vzhľadom na to, že porovnávame novinku s modelmi s násobne vyššími cenami ide o pomerne dobré výsledky.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *