MikroTik hAP ax2 a RB5009: Routre na doma aj do firmy

Výsledky testov

Pokračujeme v rozširovaní obzorov na poli sieťových zariadení a tentokrát sa pozrieme na dvojicu smerovačov od jedného z najväčších hráčov na trhu, od MikroTik. Do rúk sa nám dostali novinky v podobe bezdrôtového hAP axs WiFi 6 a biznisovo orientovaného PoE routra RB5009UPr+S+IN, ktorý ponúka až tri možnosti napájania a všetky porty majú PoE In aj Out.

Úvod k testom

Než prejdeme k výsledkom testov, je potrebné spomenúť niekoľko detailov. Zmenila sa metodika aj prostredie a výsledky sú preto izolované od predchádzajúcich výsledkom. Nové testy používajú nástroj iPerf3 a konkrétne príkaz iperf3 -c X.X.X.X -P 8 -t 30 s, v praxi teda prebieha 8 prenosov počas 30 sekúnd a následne používame výsledné priemerné hodnoty.

Pri testoch bol použitý MacBook Pro 14 ako client a naša tradičná testovacia zostava s 5900X ako server. V prípade RB5009 bol klient pripojený cez 10G SFP+ a server pomocou 2.5G/1G portu. Menší hAP má len 1G porty takže tu bol server pripojený bez zmien ale klient bol pripojený buď cez ethernet alebo pomocou WiFi a to 2.4 alebo 5 GHz. Server bol pripojený pomocou 10-gigabitovej PCIe karty Sonnet Solo10G a klient v prípade káblového pripojenie používal Thunderbolt 3 dock s konektorom SFP+ nazývaný Solo10G SFP+ (Thunderbolt 3 Edition).

V bezprostrednej blízkosti


Test bezdrôtovej siete na krátku vzdialenosť nám ukazuje výrazný rozdiel medzi rýchlosťou 2.4 a 5 GHz siete a zároveň stabilitu pri porovnaní uploadu a downloadu.


Zo vzdialenosti desať metrov


Testy pri väčšej vzdialenosti výrazne ovplyvnili rýchlosť prenosov, ktorá je zhruba len desatinná v porovnaní s testami na blízko.


Zo vzdialenosti desať metrov

Káblové prenosy nám ukázali zaujímavé výsledky a to najmä to, že hAP dokázal pri 1G ethernete poraziť RB5009, tá má ale v konečnom porovnaní navrh vďaka kombinácii 2.5G ethernetu a 10G SFP+. Samozrejme úzkym hrdlom je vždy ten pomalší port, no aj boli rýchlosti dvojnásobné oproti bežným 1G smerovačom.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Komentáre (8) Pridať komentár

  1. Jako byste četli myšlenky 😀 Poslední měsíc se už docela poohlížím, kde hAP ax2 naskladní.

      1. Tyjo, můžu si dovolit odmítnout? Chtěl jsem tím hlavně sdělit, že se těším na rozborku RouterOS 🙂

        1. Samozrejme, ale keď už tu mám tie dva kusy tak mi to nedalo neponúknuť 🙂 Tému RouterOS som už nadhodil, tak snáď sa niečo podarí, ale zatiaľ nič nesľubujem…

  2. S MKT sú skúsenosti celkom fajn, len tá konfigurácia nie je o preklikaní 4 okienok pre domáceho používateľa. Keď sa ale nastaví, tak funguje bezproblémovo.

    Fungoval som doma s kombináciou RB750Gr3 + CRS326-24G-2S+RM + 2x CAP ac bez problému 3 roky, potom posunul ďalej v rodine do domu RB750Gr3 a 2x CAP ac. S wifi bol zo začiatku problém s roamingom, ale to sa dalo vyriešiť tým, že pri poklese signálu vzdialenejšie AP pustilo pripojené zariadenie a to sa chytilo rovno na druhé AP.

    wAP LTE funguje ako backup od začiatku predaja dodnes 🙂

    Pomer cena / výkon určite fajn a plusom je aj slušná komunita.

    1. Ahoj, nižšie čísla budú spôsobené zmenou metodiky, ktorú ešte nemám odladenú. Mám tušenie, že dôvodom bude veľkosť základná veľkosť packetu, ktorú som nemenil. Chystám sa to pretestovať znovu so zmenenými parametrami a pridám do porovnania aj nejaký ďalší router, nech je to zaujímavejšie. Musím však najskôr dokončiť nejaké iné články, kde ma tlačia termíny, tak poprosím trochu trpezlivosti 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *