Asustor AS3102T v2 – univerzálne úložisko pre všetkých

Detaily

Na HWCoolingu sa vám pokúsime v blízkej dobe priniesť viac nového obsahu so zameraním na rôzne počítačové príslušenstvo, gadgety či mobilnú techniku. A čím lepším začať túto sériu ako sieťovým úložiskom. Niektorí z vás ho už možno majú, no predpokladáme, že väčšina ľudí nie. A práve preto sme sa pozreli na NAS od Asustor určenýmasám, pre ktoré má centrále zdieľanie dát takisto zmysel.

Balenie, parametre a výbava

Kartónové balenie bielo-čiernej farby zobrazuje aj samotný NAS a hlavné funkcie.

Dôležité informácie aj špecifikácie sa dozviete na bokoch.

Po otvorení škatule vidíte, že NAS je bezpečne zabalený, aby sa predišlo poškodeniu pri preprave.

Vnútri okrem samotného NASu nájdete aj dvojicu káblov cat5e, napájací adaptér a skrutky na inštaláciu dvojice 3,5″ HDD. Nechýba ani rýchly manuál, ktorý zobrazuje proces inštalácie aj prvého spustenia a nastavenia.

Ešte predtým je však potrebné do NASu nainštalovať už spomenuté disky. Tento proces je veľmi jednoduchý a zaberie len pár minút.

Vrchné veko drží len dvojica skrutiek, ktoré viete odmontovať aj prstami. Dostanete sa tak k vnútorným komponentom, ktorým je vlastne len kovová klietka pre disky s dvojicou konektorov SATA, ktoré sú pripojené k základnej doske.

Vidíte tu tiež jediný ventilátor o rozmere 7 cm. Počas testovania nebol nijako hlučný a nevyrušoval ani počas nočných hodín. NAS som mal pritom na stole v miestnosti, kde spím.

Prejdime k samotnej inštalácii a používaniu. Na testovanie využijeme dvojicu disko WD Red o kapacite 4 TB. Séria WD Red  je určená práve na používanie v NAS, kde sú disky blízko pri sebe, nemajú veľa miesta pre chladenie a vibrácie sú nežiadúce. Pre dlhšiu životnosť a spoľahlivosť sú takéto disky vhodnejšie ako klasické interné disky do PC. Jedným z dôvodov je tiež fakt, že od týchto diskov sa čaká nepretržité fungovanie 24/7 po dobu x mesiacov až rokov, čo naozaj pri bežných stolových PC nie je obvyklé. Dôležitá je preto aj spotreba a hlučnosť, v čom sa môžu jednotlivé disky podstatne líšiť. Na porovnanie jednotlivých WD diskov si môžete prečítať naše staršie porovnanie.

Samotnú inštaláciu najlepšie zobrazí gif nižšie. Disky stačí zasunúť, priskrutkovať 4 skrutky prstami a následne dotiahnuť skrutkovačom. Následne proces opakovať aj pri druhom disku a proces zakončiť nasadením vonkajšieho krytu.

Následne už stačí len zariadenie napojiť do elektrickej siete, pripojiť eternetový kábel do smerovača/switchu a NAS spustiť tlačidlom na zadnej strane. Tým sa dostávame k druhej časti konfigurácie, ktorá prebieha pomocou desktopovej alebo mobilnej aplikácie.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *