Asustor AS3102T v2 – univerzálne úložisko pre všetkých

Ďalšie aplikácie

Na HWCoolingu sa vám pokúsime v blízkej dobe priniesť viac nového obsahu so zameraním na rôzne počítačové príslušenstvo, gadgety či mobilnú techniku. A čím lepším začať túto sériu ako sieťovým úložiskom. Niektorí z vás ho už možno majú, no predpokladáme, že väčšina ľudí nie. A práve preto sme sa pozreli na NAS od Asustor určenýmasám, pre ktoré má centrále zdieľanie dát takisto zmysel.

Streamovanie videí, fotografii a hudby

Jedným z hlavných cieľov NASu je ukladanie a teda zálohovanie hudby, videí a fotografií. Táto funkcia sa však dá rýchlo rozšíriť o prehrávanie/streamovanie či už priamo na NASe alebo na smartfóne, tablete či počítači. Dáta vám tak nebudú zaberať úložisko vo vašom zariadení ale budú bezpečne uložené na NASe, ku ktorej môžete pristupovať z ľubovoľného zariadenia. Najskôr je potrebné nainštalovať príslušné aplikácie v sieťovom úložisku a aj na vašom zariadení. Konkrétne ide o Photo Gallery, LooksGood, SoundsGood na NASe a AiVideos, AiPhotos a AiSound na smartfóne/tablete. My sa pozrieme na videá a teda kombináciu LooksGood + AiVideos.

V NASe si vyberiete kde chcete videá ukladať, teda priečinok, ktorý bude slúžiť ako knižnica. Následne si môžete vytvárať rôzne kategórie, playlisty a pod, čo však momentálne nie je podstatné. Na smartfóne si nainštalujete aplikáciu AiVideos, prihlásite sa do vášho NASu a tu uvidíte vami vytvorenú knižnicu s filmami. Po vybraní videa si môžete zvoliť kde a v akom rozlíšení ho chcete prehrávať. Na NASe samotnom nie je možné prehrávať 4K videá, no pokiaľ ich budete streamovať do iného zariadenia budete ich môcť prehrať.

Pri prehrávaní môžete samozrejme preskakovať časti, no musíte chvíľu počkať, kým sa video načíta. Vybrať si môžete kanál zvuku aj stopu tituliek, teda všetko podstatné.

Podobným spôsobom fungujú aj aplikácie pre fotografie a hudbu. Naskytuje sa otázka, či by sa nedalo vytvoriť univerzálne riešenie, aby ste nemuseli inštalovať 6 aplikácií pre správu vašich multimédií.

Na prehrávanie videí môžete využiť aj iné služby ako napríklad Plex, kde však opäť treba inštalovať server na naske, aplikáciu na mobile/TV a všetko nakonfigurovať.

Synchronizácia súborov

Okrem streamovania multimédií je NAS vhodný aj na zálohu vašich dokumentov a súborov všeobecne. Na to slúži služba EZ Sync, ktorá má aplikáciu v NASe a PC verziu si môžete stiahnuť a nainštalovať. Samozrejme musíte prejsť procesom pripojenia k NASu, kde zadávate login a následne si vyberiete, ktoré priečinky by sa mali synchronizovať. Zároveň máte možnosť si vybrať typ synchronizácie. Môže byť obojstranná alebo len z PC do sieťového úložiska či naopak. Nastaviť si môžete tiež filtre, aby sa nejaké súbory v danom priečinku nesynchronizovali.

Po nastavení priečinku v PC aj NASe sme synchronizáciu vyskášali a funguje dobre.

Ďalšie nastavenia ako aj históriu prenosov či smetný kôš nájdete opäť vo webovom prostredí.

Nechýba ani mobilná aplikácia na správu súborov s názvom AiData. Pomocou nej môžete prenášať súbory do NASu a to veľmi jednoducho.

Stačí vybraný súbor zdieľať pomocou AiData a následne máte na výber kam chcete daný súbor uložiť.

Streamovanie aj správu súborov sme si ukázali, ostáva nám ešte pozrieť sa na Asustor Portal.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *