Kotetsu Mark III, Scythe zmodernizoval strednú triedu chladičov CPU

Scythe Kotetsu Mark III

Ani malý, ani veľký, jednoducho Kotetsu Mark. Najnovší, tretí variant tohto procesorového chladiča prichádza najmä s podporou platforiem AMD AM5 a Intel LGA 1700. Stavbou tela sa Kotetsu Mark III v mnohých smeroch drží rysov svojho predchodcu, ale minimálne jedna zmena u nového pasívu vyvoláva otázky. Odpoveďou na ňu sú možno vlastnosti ventilátora Kaze Flex II, ktorý bude nakoniec používaný aj v tomto rade (chladičov Kotetsu).

Nový chladič Kotetsu Mark III je vežovitej konštrukcie, ktorý zapadá medzi aktuálne modely Katana a Mugen/Ninja. Veľkostne i výkonnostne. Okrem iného je charakteristický aj odklonením rebier od slotov PCI Express, čo nebýva bežné. Hodí sa to najmä na základných doskách, ktoré nemajú nad prvým slotom PCIe ×16 slot M.2 na SSD a typicky je tak menšia vzdialenosť medzi grafickou kartou a päticou na procesor.

Takéto oddialenie vytočenie výrazne zlepšuje manipuláciu pri (de)montáži či už grafickej karty alebo i samotného chladiča. Pasív Kotetsu Mark II je odklonený aj od slotov DIMM tak, aby na ne žiadnej doske nezasahoval. Tým je zabezpečená na všetkých doskách kompatibilita so všetkými pamäťovými modulmi bez ohľadu na ich výšku. Nadštandardná kompatibilita je tu aj z pohľadu skriniek, to pre výšku „iba“ 154 mm.

Všetky vyššie uvedené parametre má Kotetsu Mark III (SCKTT-3000) spoločné so svojim predchodcom (SCKTT-3000), ale predsa len nejde o rovnaké pasívy. Tento nový má o šesť rebier menej, hoci výška obidvoch chladičov je rovnaká. Rozdiel je ale v tom, že zatiaľ čo Kotetsu Mark II mal rebrá až po samý vrch, tak Kotetsu Mark III má akúsi plastovú striešku, pod ktorou sa rebrá nenachádzajú. Teda ono tam nejaké rebrá sú, ale nie tie, do ktorých štvorica heatpipe odvádza teplo. Spomínaná strieška má svoje rebrá, ktoré, zdá sa, slúžia ako podpery (aby sa tento kryt neprepadával).

Napriek tomu, že je nový pasív evidentne o trochu menší, tak je v špecifikáciách uvádzaná o 12 % vyššia hmotnosť (723 g) ako u Kotetsu 2 (465 g). Jedná sa však o celkovú hmotnosť, teda vrátane ventilátora, ktorý môže byť ťaží a on ani ten zvyšok nemusí byť ľahší. Nejakú hmotnosť má aj spomínaná strieška a možno (aj keď sa to z proporčného porovnania nezdá byť pravdepodobné) môžu mať Kotetsu III hrubšie rebrá.

TDP nového chladiča Kotetsu Mark III Scythe neuvádza, ale aj pri „slabšom“ pasíve môže byť eventuálne vyššie než u staršieho modelu. Použitý je totiž o 300 otáčok rýchlejší a hlučnejší (podľa materiálov Scythe až o 3,7 dBA) ventilátor Kaze Flex II s max. 1500 ot./min.

Pokiaľ by sa vám ventilátor Kaze Flex II zdal v niečom zvláštny a v prvom moment neviete čím, tak za tým zrejme bude jeho otáčanie v smere hodinových ručičiek a preto majú lopatky oproti drvivej väčšiny iných ventilátorov (otáčajúcich sa sprava doľava) aj inverznú geometriu lopatiek. Na tom, ktorým smerom sa rotor otáča, však z pohľadu chladiaceho výkonu nezáleží.

Súčasťou balenia chladiča Kotetsu Mark III je montážna súprava HPMS V, ktorá okrem platforiem AMD AM5 a Intel LGA 1700 podporuje aj staršie platformy AMD AM4 a Intel 1200/115x.

K cene ani k dostupnosti informácie nemáme. Zatiaľ sme chladič nenašli v ponuke žiadneho obchodu. Na webe ho už Scythe zalistovaný má existuje k nemu kompletná produktová stránka. Kotetsu Mark III tak momentálne bude zrejme vo fáze logistického procesu.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Enermax Aquafusion ADV 240 – Krásný vodník s velkým hlukem

Aquafusion ADV 240 je prvním AIO chladičem od výrobce Enermax, který mám tu čest otestovat. Předmětem dnešní recenze je navíc designově zajímavá bílá varianta, což v kombinaci s RGB podsvícením ventilátorů a s efektem nekonečného zrcadla na bloku chladiče působí vysloveně prémiově. Cenově tento chladič vychází na přijatelných 105 € (2840 Kč), což by mohlo při dobrých výsledcích v testech zajistit solidní poměr ceny a výkonu. Celý článok „Enermax Aquafusion ADV 240 – Krásný vodník s velkým hlukem“ »

 •  
 •  
 •  

Pôsobivý top-flow chladič Jiushark: TDP 265 W, cena 40 EUR

Ak v pomerne presýtenej ponuke procesorových chladičov niečo chýba, tak je to poriadne výkonný model typu top-flow. S jedným takým teraz prichádza Čínska firma Jiushark. Hoci nejde úplne originálnu konštrukciu (historicky tu už podobný chladič bol), tak momentálne pôsobí pomerne unikátnym dojmom. Alternatívu s porovnateľným TDP k chladiču JF13K-Diamond v jeho cenovej relácii budete hľadať márne. Celý článok „Pôsobivý top-flow chladič Jiushark: TDP 265 W, cena 40 EUR“ »

 •  
 •  
 •  

Nízky chladič Noctua NH-L9a(-AM5) je už aj pre Ryzeny 7000

Veľa malých chladičov určených do systémov SFF, ktoré sú kompatibilné s platformou AMD AM4, na AM5 nenainštalujete. Na tento zoznam sa dostal top-flow chladič NH-L9a(-AM4), ktorého montážny systém musela Noctua upraviť. Realizácia je vcelku šikovná, práca je už hotová a staro-nové chladiče, ktorých konštrukcia sa v základe nezmenila, idú do predaja. Máme aj informácie o tom, ktoré procesory a za akých okolností podporujú. Celý článok „Nízky chladič Noctua NH-L9a(-AM5) je už aj pre Ryzeny 7000“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *