Kotetsu Mark III, Scythe zmodernizoval strednú triedu chladičov CPU

Scythe Kotetsu Mark III

Ani malý, ani veľký, jednoducho Kotetsu Mark. Najnovší, tretí variant tohto procesorového chladiča prichádza najmä s podporou platforiem AMD AM5 a Intel LGA 1700. Stavbou tela sa Kotetsu Mark III v mnohých smeroch drží rysov svojho predchodcu, ale minimálne jedna zmena u nového pasívu vyvoláva otázky. Odpoveďou na ňu sú možno vlastnosti ventilátora Kaze Flex II, ktorý bude nakoniec používaný aj v tomto rade (chladičov Kotetsu).

Nový chladič Kotetsu Mark III je vežovitej konštrukcie, ktorý zapadá medzi aktuálne modely Katana a Mugen/Ninja. Veľkostne i výkonnostne. Okrem iného je charakteristický aj odklonením rebier od slotov PCI Express, čo nebýva bežné. Hodí sa to najmä na základných doskách, ktoré nemajú nad prvým slotom PCIe ×16 slot M.2 na SSD a typicky je tak menšia vzdialenosť medzi grafickou kartou a päticou na procesor.

Takéto oddialenie vytočenie výrazne zlepšuje manipuláciu pri (de)montáži či už grafickej karty alebo i samotného chladiča. Pasív Kotetsu Mark II je odklonený aj od slotov DIMM tak, aby na ne žiadnej doske nezasahoval. Tým je zabezpečená na všetkých doskách kompatibilita so všetkými pamäťovými modulmi bez ohľadu na ich výšku. Nadštandardná kompatibilita je tu aj z pohľadu skriniek, to pre výšku „iba“ 154 mm.

Všetky vyššie uvedené parametre má Kotetsu Mark III (SCKTT-3000) spoločné so svojim predchodcom (SCKTT-3000), ale predsa len nejde o rovnaké pasívy. Tento nový má o šesť rebier menej, hoci výška obidvoch chladičov je rovnaká. Rozdiel je ale v tom, že zatiaľ čo Kotetsu Mark II mal rebrá až po samý vrch, tak Kotetsu Mark III má akúsi plastovú striešku, pod ktorou sa rebrá nenachádzajú. Teda ono tam nejaké rebrá sú, ale nie tie, do ktorých štvorica heatpipe odvádza teplo. Spomínaná strieška má svoje rebrá, ktoré, zdá sa, slúžia ako podpery (aby sa tento kryt neprepadával).

Napriek tomu, že je nový pasív evidentne o trochu menší, tak je v špecifikáciách uvádzaná o 12 % vyššia hmotnosť (723 g) ako u Kotetsu 2 (465 g). Jedná sa však o celkovú hmotnosť, teda vrátane ventilátora, ktorý môže byť ťaží a on ani ten zvyšok nemusí byť ľahší. Nejakú hmotnosť má aj spomínaná strieška a možno (aj keď sa to z proporčného porovnania nezdá byť pravdepodobné) môžu mať Kotetsu III hrubšie rebrá.

TDP nového chladiča Kotetsu Mark III Scythe neuvádza, ale aj pri „slabšom“ pasíve môže byť eventuálne vyššie než u staršieho modelu. Použitý je totiž o 300 otáčok rýchlejší a hlučnejší (podľa materiálov Scythe až o 3,7 dBA) ventilátor Kaze Flex II s max. 1500 ot./min.

Pokiaľ by sa vám ventilátor Kaze Flex II zdal v niečom zvláštny a v prvom moment neviete čím, tak za tým zrejme bude jeho otáčanie v smere hodinových ručičiek a preto majú lopatky oproti drvivej väčšiny iných ventilátorov (otáčajúcich sa sprava doľava) aj inverznú geometriu lopatiek. Na tom, ktorým smerom sa rotor otáča, však z pohľadu chladiaceho výkonu nezáleží.

Súčasťou balenia chladiča Kotetsu Mark III je montážna súprava HPMS V, ktorá okrem platforiem AMD AM5 a Intel LGA 1700 podporuje aj staršie platformy AMD AM4 a Intel 1200/115x.

K cene ani k dostupnosti informácie nemáme. Zatiaľ sme chladič nenašli v ponuke žiadneho obchodu. Na webe ho už Scythe zalistovaný má existuje k nemu kompletná produktová stránka. Kotetsu Mark III tak momentálne bude zrejme vo fáze logistického procesu.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

 •  
 •  
 •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

 •  
 •  
 •  

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *