Prioritizaci čipletů na Ryzenech 7000X3D by mohl řídit BIOS

Funkce v BIOSu by mohly řešit rozhodování o tom, zda hry poběží na jádrech s V-Cache nebo na druhém CCD s vyšším taktem

Když AMD v lednu na CES 2023 odhalilo procesory Ryzen 7000 s 3D V-Cache speciálně určené pro herní počítače, přišlo s tím překvapení. Verze s dvěma CPU čiplety s 12 a 16 jádry totiž mají 3D V-Cache osazenou jen na jednom z nich, který má na oplátku nízké frekvence, zatímco druhý čipset je holý s malou L3 cache, ale s vysokými takty. Toto bude potřebovat speciální softwarové zacházení a zdá se, že prosákly první známky toho, jak bude vypadat.

Výrobci desek nyní chystají vydání UEFI firmwarů (nebo je už vydávají), které přinášejí speciální podporu pro Ryzeny 7000 „X3D“. Jsou založené na kódu Agesa 1.0.0.5c. Tato verze by neměla být třeba pro samotné spuštění a fungování procesorů, ale má optimalizovat výkon. Na internetu se objevily snímky z UEFI desky Asus X670 ve verzi 0921 (jde o beta vydání), které ukazuje speciální obsluhu těchto „cache.FREKVENCE“ procesorů od AMD.

Tento Beta BIOS 0921 byl pro zájemce zveřejněn na fóru Asusu, zatím jde ovšem o zkušební verzi, takže pro většinu uživatelů je doporučeno počkat na finální vydání.

Na snímcích z nastavení je vidět, že v UEFI je přidáno nastavení nazvané „Core Flex“. To má podle všeho obstarávat prioritizaci jader buď prvního, nebo druhého CPU čipletu (BIOS by asi mohl měnit to, jak jádra prezentuje operačnímu systému, nebo mu předávat informaci o preferovaných jádrech přes rozhraní CPPC2).

Prioritizace, zdá se, bude fungovat s vícero kritérii, mezi nimiž je míra vytížení kapacity paměťového řadiče a přístupu do pamětí a využití cache. Zřejmě by tedy řízení procesoru mohlo mít schopnost do jisté míry analyzovat, jak moc je 3D V-Cache pro hru přínosná, a případně přepnout prioritu na jádra čipletu s 96MB L3 cache, nebo naopak rozhodnout o změně priority na holý čiplet s jen 32MB V-Cache, ale vyšší frekvencí.

Podle snímků lze mít kritérií a algoritmů rozhodujících o prioritizaci více současně. V BIOSu od Asusu se dají nastavit různé prahové hodnoty, a fungování tak bude konfigurovatelné, což lze brát jako výhodu. Ale na druhou stranu zase ruční nastavování bude znamenat hodně experimentování s jednotlivými hrami, takže nezbývá než doufat, že výchozí volby budou fungovat uspokojivě a bude možné tato CPU používat i tak nějak automaticky.

To, že jsou funkce starající se o přiřazení jader pro hry součástí firmwaru a jeho nastavení, by mohlo být výhodné v jedné věci. Procesor a jeho řídicí jednotka by pak totiž měly tuto práci odvádět transparentně, aniž by o tom operační systém musel vědět. Je zde tedy možnost, že přepínání her mezi čiplety by mohlo fungovat nejen na nejnovějších Windows, ale i na Windows 10 a případně i jiných operačních systémech.

Zatím ovšem toho o fungování této funkce víme málo, takže toto je zatím jen teorie. Jak univerzální toto řešení bude, se snad ukáže příští týden. Recenze Ryzenů 7000 X3D mají totiž vyjít 27. 2., tedy aspoň podle posledních uniklých (ale neoficiálních) informací. A v testech procesorů by snad měly být i informace o tomto softwarově-firmwarovém aspektu.

Zdroje: Tom’s Hardware, HXL, Asus ROG Forum

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nové AM4 procesory: Herní Ryzen 7 5700X3D s V-Cache a „GT“ APU

Už jsme psali o prvních „APU“ procesorech pro socket AM5, Ryzenech 8000G, které AMD odhalilo na CES 2024, a Radeonu RX 7600 XT. Spolu s nimi ale firma vydává i nové procesory pro platformu AM4, takže té se dostává nějaká péče i nyní v roce 2024. Nejsou to nějaké nové procesory, které by posouvaly dál výkon, jen nové modely zvětšující výběr. Ovšem jsou mezi nimi nová APU a procesor s 3D V-Cache, jenž bude zajímavý pro hráče. Celý článok „Nové AM4 procesory: Herní Ryzen 7 5700X3D s V-Cache a „GT“ APU“ »

 •  
 •  
 •  

Budou nové Ryzeny s V-Cache pro socket AM4: 5700X3D a 5500X3D

V létě AMD vydalo Ryzen 5 5600X3D, šestijádrovou verzi herního procesoru s 3D V-Cache pro socket AM4. Tato poměrně žádaná levnější konfigurace se ale prodávala exkluzivně jen v americkém obchodě Microcenter. Vypadá to ale, že ti, kdo by chtěli levnější možnost upgradu herního počítače s AM4 deskou, budou mít ještě jednu šanci – respektive dvě. AMD prý chystá ještě levnější CPU v tomto stylu, byť je otázka, zda budou podobně schopná. Celý článok „Budou nové Ryzeny s V-Cache pro socket AM4: 5700X3D a 5500X3D“ »

 •  
 •  
 •  

3D V-Cache pro notebooky: Ryzen HX3D může být ideál pro hráče

Už před pár dny prosáklo, že se AMD chystá vydat procesory s 3D V-Cache, které by díky ní měly podávat velmi dobré výsledky ve hrách, také pro hráčské notebooky. Oficiální vydání na sebe nenechalo dlouho čekat a dnes firma první model této řady oznámila. Je to Ryzen 9 7945HX3D s 16 jádry a 128 MB L3 cache, který do notebooků přináší stejnou konfiguraci, jakou má výkonný desktopový Ryzen 9 7950X3D, pochopitelně ale s nižším TDP. Celý článok „3D V-Cache pro notebooky: Ryzen HX3D může být ideál pro hráče“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. BIOS muze poznat jak moc je dane jadro vytizene a podle toho prepnout, ale vytizenost neni ukazatel vykonu.
  Mozna snad merit ucinnost hit rate 3D cash ?
  To by mohl byt parametr rozhodujici jestli radeji cash nebo frekvenci.

  1. To budeš těžko vyhodnocovat v reálném čase. V textu se taky mluví o vytížení paměťového řadiče, což dává smysl.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *