Fractal Design Anode (550 W) alebo naozaj lacný zdroj

Fractal Design Anode (550 W)

Na analýzu elektrických vlastností do externého testlabu zoberieme aj zdroj Fractal Design Anode. Ten síce nijakým spôsobom nezapadá do mozaiky ostatných, keďže sa jedná o zdroj s podporou staršieho štandardu ATX, oproti ostatným má aj výrazne nižší výkon a podľa značky 80 Plus Bronze sa predpokladá aj nižšia účinnosť, ale zase bude dobrý na ilustráciu toho, ako je na tom v porovnaní takáto nízkorozpočtová možnosť.

Pokiaľ sledujete HWCooling pravidelne, tak viete, že už nejaký čas zbierame zdroje na väčšie porovnávajúce testy. O účasť mal záujem aj Fractal Design namier tomu, že nemá v ponuke žiadny zdroj ATX 3.0, čo je hlavná premenná, na ktorú sme sa v prípade ostatných zdrojov zamerali. Od tých sa zdroj FD výrazne odlišuje takmer všetkým, čím sa odlišovať môže. Štandard ATX modelu Anode (Fractal Design Anode) je „iba“ 2.52, výkon 550 W (oproti 850–1000 W) a potom je tu „lacnejšia“ nálepka účinnosti (80 Plus Bronze) účinnosť, ale i výrazne nižšia cena (56 eur/cca 1383 Kč vs. 150–200 eur).

Fractal Design Anode s 550 W vlastne predstavuje typický zdroj, ktorý zvykne obvykle končiť v zástavách nízkych tried a to bude i „to“ zaujímavé – vidieť, ako takýto návrh obstojí v konfrontácii s niečím výrazne drahším. Nižšia maximálna zaťažiteľnosť je jasná, ale čo ďalšie parametre?

Zvonku…

Konštrukciu mriežky Fractal Design poňal šikovne. Zástup rovných guľatých drôtov kombinuje výhody tradičných kruhových mriežok (nízkym aerodynamickým odporom) s „modernými“, ktoré sa vo fabrikách stretávajú s raznicou. Tam sú zase spoločným prienikom nižšie výrobné náklady. V konečnom dôsledku má mriežka zdroja FD Anode všetky predpoklady na to, aby neznižovala prietok vzduchu a zároveň výrazne nezvyšovala hlučnosť.

Skrinka zdroja je pomerne jednoduchá, zdobia ju iba vlisované logá Fractal, a hlavne krátka. So 140 mm na dĺžku tu je aj nadštandardná kompatibilita s niektorými malými skrinkami, v ktorých bude práca pri inštalácii takehoto zdroja pohodlnejšia (než u väčších/dlhších).

   

Kabeláž je modulárna iba čiastočne. 24-pin a 4+4-pin na napájanie CPU sú napevno, zvyšok konektorov, respektíve káblov je odpojiteľný. Tie sa vyznačujú aj plochým profilom, kde sú izolácie jednotlivých vodičov pospájané dokopy. Zvlášť (a v sieťke) sú iba u káblov napevno. Vodiče 12 V vetvy majú aj v prípade konektorov s vysokým prúdovým zaťažením (tzn. na napájanie grafickej karty a procesora) o trochu menší prierez (18 AWG), ako to býva vo vyšších triedach, ale na dĺžke sa už nešetrilo. Tam má aj kábel na napájania procesora až 700 mm, takže je možné aj jeho pohodlné vedenie poza základnou doskou. Pri lacných, v porovnaní s Anode ešte lacnejších zdrojov niekedy býva tento kábel na takéto manévrovanie krátky. FD Anode sa to ale teda netýka (jeho kábel kratšou trasou/predkom ťahať nemusíte a ani ho nijako predlžovať).

Pozoruhodné je, že zdroj má (na dvoch Y kábloch) až štyri 6+2-pinové konektory PCIe. To teoreticky umožňuje aj pripojenie grafických kariet, ktoré budú na hrane možností alebo v kombínácii s výkonným procesorom i za ňou.

   

Prirodzene sa jedná o zdroj na napájanie strednej triedy, do ktorej patria GeForce RTX 4070 či Radeony RX 7700 XT. S výkonnejšími grafickými kartami sa už tento zdroj bude dostávať do pásma, kde jeho efektivita naberá klesajúci trend.

… zvnútra

Ventilátor Poweryear (model PY-1225M12S) je vo formáte 120 mm a používa guľôčkové ložiská. Do 40-percentnej záťaže by mali byť rýchlosť ventilátora iba tesne nad 500 ot./min a pri 100 % výkone zdroja okolo 1400 ot./min.

Pasívy na napäťových meničoch sú vzhľadom na výkon zdroja robustnejšie (toľko hliníku neobsahuje ani mnoho výkonnejších zdrojov), čo súvisí s nižšou účinnosťou a vyššími teplotnými stratami. Na tie sa ale, zdá sa, Fractal Design pripravil zodpovedne.

Za zmienku v tejto cenovej kategórii stojí, že všetky elektrolytické kondenzátory sú „105-stupňové“, takže s predpokladom dlhej životnosti. Na vstupnej filtrácii je 420-voltový TK (Toshin Kogyo) LGW s kapacitou 390 μF a sekundár je v réžii Taepo (kondenzátory radu SC).

   

Poznámka: Napájacie zdroje pre nás sú a do budúcna i budú okrajová téma, preto neočakávajte, že pri nich budeme zachádzať do takých podrobností a detailov ako u iných komponentov. Cieľ však samozrejme je, aby ste si vedeli podľa základných charakteristík i tu vedeli vybrať svojho favorita. Účinnosť pri rôznych úrovniach zaťaženia, vplyv elektrického výkonu na úbytok napätia či jeho výstupné zvlnenie, to všetko zmapujeme. A možno, pokiaľ bude o to záujem, venujeme priestor aj frekvenčnej analýze zvuku cievok. Na výsledky akýchkoľvek testov si však musíte ešte chvíľu počkať.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie

Ventilátory Venturi majú jedny z najmäkších montážnych rohov. Prenos vibrácií z pohyblivých častí ďalej na čokoľvek (plechy skrinky, rebrá pasívu, …) je tak veľmi výrazne tlmený. Oproti iným (aj modernejším modelom Fractal Design) tieto ventilátory majú robustnejšie lopatky, tie sú hrubšie i širšie a vo výsledku je pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný takisto vyšší statický tlak. Čo by na tieto ventilátory povedal fyzik Venturi, po ktorom sú pomenované? Celý článok „Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie“ »

  •  
  •  
  •  

Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy

Vzhľadom na to, že pre držiaky Flex 2 z nedávnej recenzie nemáme žiadne redakčné využitie a zároveň Fractal Design ich nechce naspäť, sme sa rozhodli, že ich podarujeme. Tým čitateľom, ktorí využijú vertikálnu montáž grafickej karty. K dispozícii sú iba dva (čierny a biely), takže rozhodujúca je tu rýchlosť. Prvý, kto na túto výzvu zareaguje, si môže vybrať farbu, druhému v prípade záujmu pošleme tú, čo zostala a tretí v poradí už píše neskoro. Celý článok „Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. vidim tu len 1 problem.. dany zdroj ma iba 1x CPU 4+4 pin.. to uz dnes staci max na lowend H610/A*20.. jeho najblizsi cenovy konkurent od Fortron, ktory je o 4€ drahsi ma 2xCPU.. A co je este horsie, rovnako na tom je aj 650 a 750W verzia.. skoda, cenovo su fajn.

    1. Jasné, dva páry (4+4-pinov) by boli lepšie, aj pre ten menší prierez vodičov/18 AWG.

      Ale i takto to bude „stačiť“ aj na nelowendové procesory. To, že má dnes už i nižšia trieda dosiek dva 8-pinové konektory na napájanie CPU je užitočné, ale neznamená to, že to nebude fungovať iba s jedným. Bude. Samozrejme, viac vodičov, medzi ktoré sa prúdová záťaž rozloží, je skvelých. Nejaké Ryzen 7 7700X či Core i5-14600K, s ktorými sa predávajú RX 7700 XT alebo RTX 4070 (a teda 550 W/46 A na 12-voltovej vetve je tak akurát), sa bez nich ale zaobídu.

    1. Z bezpečnostných dôvodov. Tvar štítu sa môže líšiť v závislosti od rozloženia časti PCB s vyšším napätím (kde býva i viac kontaktov/zvýšené riziko skratu). Tá je týmto spôsobom chránená pred stretom s neželanými telesami, ktoré by cez mriežku mohli vniknúť dovnútra.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *