Megatest Sapphire RX 6900 XT Toxic LE: špička AMD „na vodě“

Závěr

Radeon RX 6900 XT Toxic LE ve společnosti jiných grafik jen tak nepřehlédnete. 360-milimetrový vodník pro chlazení GPU je raritní záležitost, která rozhodně upoutá pozornost. Přesto jde o poměrně kontroverzní kus hardwaru. Existuje několik důvodů, proč se o tuto – v dobrém slova smyslu – šílenost ucházet. Ale je třeba vědět i o jistých nedostatcích, které má. V této cenové kategorii musíme být nároční a přísní.

Závěr

Mezi Radeony se RX 6900 XT Toxic LE se zařadila na první místo výkonnostních testů. Rozdíl průměrného herního výkonu oproti referenční RX 6800 XT je velmi malý (1 % ve FHD) až docela slušný (11 % v UHD), na konkurenční GeForce RTX 3090 to však nestačí. Výkon je na vyrovnané úrovni pouze tehdy, když má RX 6900 XT Toxic LE aktivní ReBAR a RTX 3090 (Gaming X Trio) neaktivní. To je samozřejmě nerovný a nesmyslný boj. Ale alespoň nějakou představu vytvoří.

V Borderlands 3 je výkon oproti RX 6800 XT vyšší o 20–23 %, v Cyberpunk 2077 je to podobně. Ray tracing v této hře je trápení i v rozlišení Full HD. Ale Battlefield V je v QHD s RT celkem svižný stejně jako Shadow of the Tomb Raider. Nestačí to sice ani na RTX 3080, ale RTX 3070 zde překonává. V Controle je výkon srovnatelný.

Optimalizace SAM (ReBAR) vidět v DOOMu Eternal, kde je již jasně měřitelný nárůst výkonu, ačkoliv zrovna v této hře vám za žádných okolností nebude chybět. I v rozlišení UHD je to kolem 200 fps. K výraznějšímu zlepšení došlo i v Mafia: DE. V ní však RX 6900 XT (Toxic LE) nestačí ani na RTX 3080 (Gaming X Trio). Jedině, že byste využili TriXX Boost, který však k dosažení vyšších fps snižuje obrazovou kvalitu. A na tuto funkci si dávejte v cizích testech pozor, Sapphire od recenzentů požaduje, aby tuto exkluzivní techniku používali.

V rámci neherních testů získává RX 6900 XT v Blenderu (Cycles, Radeon Pro Render) ve srovnání s RX 6800 XT k dobru nějakých 3–5 %. Zajímavější je nárůst výkonu při dešifrování, který je obvykle nad 10 % a při některých šifrách se blíží až k 20 %. GeForce RTX 3090 je však vždy výrazně rychlejší a když zohledníte exkluzivní podporu CUDA, OptiX či DLSS, tak za podobné peníze je GeForce atraktivnější karta. Tento Radeon má i celkově horší poměr cena/výkon, jak z pohledu herního, tak i z pohledu výpočetního výkonu.

Kapitola sama o sobě je zbytečně hlučný chladič. A je jedno, jestli nastavíte „tichý“ nebo „výkonný“ BIOS, výsledek je zhruba stejný. Zahřívání je přitom i přes vysoké spotřeby okolo 360 W poměrně nízké a ventilátory mohly klidně běžet pomaleji. Vždy je však možnost si přizpůsobit křivku PWM regulace ručně. S čím ale nepohnete, je jemně vrčícího čerpadlo. Notorickým hráčům vadit nebude, ale v rámci pracovního počítače by už někdo mohl mít výhrady. Čerpadlo samozřejmě běží i mimo zátěž, když jsou ventilátory v pasivním režimu.

V herní sestavě grafika Sapphire vynikne i svým všudypřítomným RGB LED osvětlením. Obzvláště atraktivní bude tato grafika pro nejnáročnější fanoušky Assassin Creed: Valhalla, ve kterém podává bezkonkurenční výkon. Snímková frekvence se nad 60 fps drží i při nejvyšších nastaveních v rozlišení UHD (3840 × 2160 px).

Na závěr je potřeba dodat, že herní frekvence GPU se pohybují podle zátěže mezi 2400–2450 MHz. To může být výhoda oproti typicky levnějším provedením. Bez raytracingové grafiky je výkon RX 6900 XT Toxic LE vhodný i na hraní v rozlišení 4K.

Testovací hry máme z Jamy levovej


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora. Celý článok „Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?“ »

  •  
  •  
  •  

Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet

Veľkú analýzu vplyvu pískania cievok grafických kariet v závislosti od použitého zdroja už máte za sebou. Na to, aby za ňou šlo dať bodku, chýba ešte jedna vec. A tou je doplnenie správania sa lacných zdrojov s nižšou kvalitou súčiastok. V opačnom prípade by sa dalo stále špekulovať o tom, že naprieč triedami sa môže situácia výrazne odlišovať. Môže? Na to sa zameriame v meraniach so zdrojmi „80 Plus“, z ktorých jeden je už aj pomerne starý. Celý článok „Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet“ »

  •  
  •  
  •  

Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…

„Po výmene zdroja prestali pískať cievky grafickej karty“. Mimoriadne časté tvrdenie a pritom zostáva vždy iba na subjektívnej úrovni, čo je škoda. Ale aj preto sa teraz na veci pozrieme exaktným spôsobom, číselne. To otestovaním viacerých grafických kariet, kde sa pri každej sleduje hlučnosti cievok VRM v závislosti od použitého zdroja ATX (3.0). Ako je to s tým „pískaním“? Kedy je silnejšie a kedy slabšie? Celý článok „Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *