Asus predstavil rad kvapalinových chladičov ROG Strix LC II

Prichádza druhá generácia vodníkov ROG Strix LC (II)

Modelový rad AIO vodníkov ROG Strix LC je ten najlacnejší, aký má Asus z kvapalinových chladičov v ponuke. Aktuálne však dochádza k ľahkým revíziám a povýšeniu série na ROG Strix LC II (teda s rímskou dvojkou na konci). K veľkým zmenám však nedošlo, tie sú viac-menej kozmetického charakteru. Pripravených je hneď päť chladičov, vrátane 280 mm variantu, ktorý predtým pod ROG Strix LC nebýval.

Nedávno Asus vydal AIO chladič Ryujin II, teraz avizoval refresh väčšiny vodníkov ROG Strix LC. Tie na rozdiel od drahého Ryujina patria k tomu najlacnejšiemu, čo má Asus v ponuke. Pod ROG Strix LC II budú výhľadovo dostupné dva 240-milimetrové varianty (s ARGB LED aj bez neho), dva väčšie 360 mm (s ARGB LED aj bez neho) a zostavu uzatvorí 280 mm variant. To bude zároveň prvý vodník s 240-milimetrovým radiátorom a so 140 mm ventilátormi. Obmena najmenších chladičov so 120 mm ventilátormi sa ale, zdá sa, v túto chvíľu nechystá.

Medzigeneračne, ak to možno tak nazvať, dôjde len ku kozmetickým zmenám, doslova. Asus evidentne chcel evidentne hlavne zvýrazniť príslušnosť k svojej rodine produktov ROG. Na profil radiátora tak pribudol veľký nápis ROG, ktorý nahradil i grafické logo na nálepke rotora ventilátorov. A nakoniec upravené logo je aj navrchu vodného bloku.

Strojcom okruhu je Asetek a jeho najväčšia zmena oproti predchodcovi tkvie vo vodnej pumpe, ktorá je už 7. generácie. To je ale z nových vecí všetko. V súťaži o „nástupcu s minimom zmien“ by tak kvapalinové chladiče ROG Strix LC II tak ašpirujú na popredné miesta.

Špecifikácie radiátora a ventilátorov sú rovnaké ako pri ROG Strix LC. To znamená, že 120-milimetrové ventilátory majú pracovný rozsah rýchlostí 800–2500 ot./min. Prietok dosahujú 137,5 m3/h a údajne vytlačia až 5 mm H2O.

Vzhľadom na pomerne úzke radiátory so štandardnou hrúbkou iba 27 mm, budú však zrejme tieto ventilátory trochu predimenzované. Od určitých otáčok môže viac než chladiaci výkon narastať hladina produkovaného hluku podobne, ako sme to namerali aj v nedávnom teste vodníka MSI.

Na optimálne chladenie (s výhodným pomerom výkon/hlučnosť) tak bude treba znovu krivku PWM nastaviť manuálne. O niečo menšia starosť by to mohla byť s 280 mm variantom. Ten je podľa interných meraní Asusu o 2 dBA tichší a má i pomalšie ventilátory (700–2100 ot./min) s nižším statickým tlakom (3,1 mm H2O), ale vyšším prietokom (173,8 m3/h).

Tento širší variant je zároveň jediný, ktorý nebude dostupný s osvetlenými ventilátormi. Zato 240 a 360 mm chladiče ROG Strix LC II už budú na výber s rôznymi ventilátormi, vo výbave s ARGB LED i bez neho.

Podporu majú všetky súčasné pätice, teda AMD AM4, LGA 1200/115x, LGA 2066 a nakoniec aj TR(X)4 či WRX8. Na montáž na Threadrippery (Pro) bude treba siahnuť po rámčeku, ktorý je súčasťou príslušenstva procesorov.

Odporúčané ceny Asus prezradí zrejme až neskôr, keď chladiče zaradí do ponuky. Očakávame však, že vzhľadom k minimum vylepšení sa budú predávať za podobné peniaze ako staršie chladiče ROG Strix LC, teda od 140–190 eur.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *